Iekšlietu ministrija (IeM) strādā gan pie 40 000 ukraiņu bēgļu uzņemšanas plāna, gan pie bēgļu atbalsta sistēmas vienkāršošanas, trešdien TV3 raidījumā "900 sekundes" atzina Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).
Viņš atklāja, ka valdība katru nedēļu uzklausa iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) ziņojumu par situāciju ar bēgļiem no Ukrainas.
"Šobrīd ir ieradušies nepilni 22 000 bēgļu, un pieauguma temps ir ļoti palēninājies. Nav paredzams, ka tuvākajā nedēļā vai divās nedēļās būs atkal straujš pieaugums," pārliecināts premjers.
Pēc viņa paustā, IeM strādā gan pie tā, kā Latvija varētu tikt galā ar 40 000 bēgļu, gan pie tā, kā izskatīsies dzīvē atbalsta sistēma bēgļiem pēc noteiktā termiņa, kad viņiem vairs nebūs pieejams pašlaik noteiktais atbalsts.
"Pamatdoma, kas mūs valstī ir, ir palīdzēt šiem cilvēkiem integrēties sabiedrībā," uzsvēra Kariņš.
Viņš stāstīja, ka bēgļu pieplūduma temps ir palēninājies, bet ukraiņu bērnu reģistrēšanās skaits izglītības iestādēs tikai aug. "Tas acīmredzot skaidrojams ar to, ka viena daļa bēgļu ir sapratusi, ka viņi uzturēsies Latvijā ilgāku laiku, ka tik ātra atgriešanās mājās laikam nebūs," sacīja valdības vadītājs.
Viņš atkārtoti uzsvēra, ka IeM sakārtos atbalsta sistēmu vienkāršākā un saprotamākā veidā, lai būtu skaidri saprotama valsts un pašvaldību loma.
Ministru prezidents sacīja arī, ka bēgļu izmitināšana viesnīcās izmaksā dārgi, tāpēc mērķis ir pārcelt Ukrainas iedzīvotājus uz citiem mājokļiem, sniedzot nepieciešamo atbalstu.
"Tīri cilvēciski var ļoti labi saprast jebkuru no šiem bēgļiem. Kurš tad bēg no mājām ar domu, ka es vairs neatgriezīšos. Visi taču gaida, ka varētu atgriezties," atzina politiķis.
Jau ziņots, ka saskaņā ar Iekšlietu ministrijas informāciju līdz otrdienai Latvijā bija reģistrēts 21 981 Ukrainas civiliedzīvotājs.
Līdz šim kopš kara sākuma Ukrainā Latvijā 16 501 bēglim izsniegti uzturēšanās dokumenti ar tiesībām uz nodarbinātību, savukārt izmitināšana ar pašvaldību Civilās aizsardzības komisiju starpniecību patlaban bijusi nepieciešama 9493 personai.