Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) patlaban strādā, lai līdz maijam izsludinātu konkursu latviešu valodas mācību kursu nodrošināšanai Ukrainas iedzīvotājiem, informēja SIF pārstāve Zane Jēkabsone.
Viņa norāda, ka valsts valodas prasme ir būtisks priekšnosacījums, lai Ukrainas iedzīvotāji veiksmīgi iekļautos Latvijas sabiedrībā, izglītībā un nodarbinātībā, tāpēc SIF visos Latvijas reģionos nodrošinās bezmaksas mācību kursus Ukrainas iedzīvotājiem.
Jēkabsone uzsver, ka patlaban notiek aktīvs darbs, lai steidzamības kārtā līdz maija sākumam tiktu izsludināts atklāts konkurss. Pieteikumus varēs iesniegt dažādi pakalpojumu sniedzēji, kas piedāvā valodu kursus, tostarp visu Latvijas reģionu tiešās vai pastarpinātās valsts pārvaldes iestādes, atvasinātas publiskas personas, citas valsts iestādes vai privāto tiesību juridiskās personas, starptautiskās organizācijas pārstāvniecības Latvijā, kas darbojas saliedētas sabiedrības attīstības, izglītības vai sociālās iekļaušanās jomā.
Plānots, ka valodu kursi varētu sākties jau maija beigās vai jūnija sākumā. Pakalpojums būs pielāgots Ukrainas iedzīvotāju vajadzībām un to nodrošinās pēc iespējas vairāk pakalpojumu sniedzēju, pārklājot visu Latvijas teritoriju, lai ērtā un vienkāršā veidā būtu iespējams saņemt pakalpojumu tur, kur organizēta uzņemšana.
Patlaban aplēsts, ka bezmaksas latviešu valodas kursus varētu apmeklēt vairāk nekā 7000 pieaugušie.
Vienlaikus SIF pārstāve norāda, ka Ukrainas iedzīvotāji Latvijā ir motivēti iekļauties sabiedrībā, nodarbinātībā un izglītībā, kā arī vēlas apgūt latviešu valodu. Apzinoties pieprasījumu pēc valodas apmācībām, SIF ir ierosinājis virkni priekšlikumu, lai veicinātu Ukrainas iedzīvotāju sociālekonomisko iekļaušanos.
Viens no priekšlikumiem paredz plašāku valodas vēstnieku iesaisti, kas sniegtu 20 stundu latviešu valodas mācību kursu, kas paredz ikdienas saziņai nepieciešamo valodas zināšanu minimumu, kas palīdzētu Ukrainas iedzīvotājiem ātrāk apgūt dažādas ikdienā noderīgas pamatfrāzes latviešu valodā.
LETA jau rakstīja, ka valdība 5.aprīlī lēma no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" piešķirt SIF 3 miljonus eiro, lai nodrošinātu latviešu valodas mācības Ukrainas iedzīvotājiem.
Kā norāda Kultūras ministrijas (KM), mērķis ir piešķirt SIF finanšu līdzekļus, lai 2022.gadā īstenotu valsts budžeta finansēto programmu "Latviešu valodas mācības Ukrainas civiliedzīvotājiem".
KM atzīmē, ka Krievijas izraisītā bruņotā konflikta rezultātā Ukrainas iedzīvotāji ir spiesti atstāt savas dzīvesvietas, dodoties meklēt patvērumu Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā.
Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas apkopotajiem datiem, kas tiek nodrošināti Operatīvās vadības centra locekļiem, 2022.gada 23.martā Latvijas pašvaldību Civilās aizsardzības komisijās bija vērsušies 12 207 Ukrainas iedzīvotāji, no tiem 60% jeb 7325 pieaugušie jeb personas vecumā virs 18 gadiem.
KM skaidro, ka Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda finansētie un ieviešanas procesā esošie projekti, kuros trešo valstu pilsoņi var apgūt latviešu valodu, tika plānoti 2019. līdz 2021.gadam, balstoties uz trešo valstu pilsoņu migrācijas plūsmas prognozēm un trešo valstu pilsoņu vajadzībām apgūt latviešu valodu.
Šos projektus īsteno gan biedrības, gan Latviešu valodas aģentūra, gan Daugavpils universitāte. Projektu īstenošana noslēgsies 2022.gada 30.septembrī, un to plānotā mērķa grupas aptvere un finansējums nav pietiekami, lai nodrošinātu latviešu valodas mācības pieaugušajiem Ukrainas iedzīvotājiem nepieciešamajā apjomā.
Ukrainas iedzīvotāji, kuri ir iesnieguši patvēruma pieprasījumu, var apgūt latviešu valodu Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda finansētā projektā, ko īsteno biedrība "Patvērums "Drošā māja"" līdz 31.decembrim.
SIF, kas nodrošina informatīvā tālruņa darbību un sniedz informatīvo atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, informēja KM par Ukrainas civiliedzīvotāju interesi uzsākt bezmaksas latviešu valodas mācības. Biedrība "Gribu palīdzēt bēgļiem" Operatīvās vadības centra sanāksmē 23.martā norādīja uz nepieciešamību nodrošināt papildu latviešu valodas mācību iespējas Ukrainas iedzīvotājiem.
Izvērtējot Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda finansēto projektu pieredzi un veicot vidējo izmaksu aprēķinu, KM secināja, ka vienai personai nepieciešamas vismaz 120 stundu mācības.
Vidējās latviešu valodas mācību kursa izmaksas ir 413 eiro, iekļaujot visas saistītās izmaksas. KM uzsver, ka, ņemot vērā faktisko šā brīža situāciju, ir nepieciešama papildus bezmaksas latviešu valodas mācību nodrošināšana Ukrainas iedzīvotājiem.
Tāpat KM norāda, ka ar programmas palīdzību tiks nodrošinātas bezmaksas latviešu valodas mācības vismaz 120 stundu apjomā Ukrainas iedzīvotājiem visos Latvijas reģionos. Programmas laikā tiks rīkots atklāts projektu konkurss, kura mērķis ir noteikt atbilstošus pieteikumu iesniedzējus, kuri var nodrošināt kvalitatīvu latviešu valodas apguvi Ukrainas iedzīvotājiem Latvijā.