Ukrainas karš negatīvi ietekmēs Latvijas tautsaimniecību

 
©f64.lv, Kaspars Krafts

Uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Zemgales reģiona nodaļas organizētajā diskusijā “Karš Ukrainā – kā tas ietekmē uzņēmējdarbību Latvijā” eksperti un uzņēmēji diskutēja par energoresursu cenu kāpumu, sarežģījumiem izejvielu piegādes ķēdēs un produktu cenu palielināšanos Krievijas izraisītā kara dēļ.

Diskusijas dalībnieki un pasākuma viesi atklāja, ka Ukrainā notiekošā kara dēļ negatīvu ietekmi izjūt daudzi uzņēmēji teju vai visās tautsaimniecības jomās.

Ievērojamākā ietekme ir degvielas cenu kāpumam.

Arī uzņēmumos, kas tiešā veidā nav saistīti ar Krieviju, transporta izmaksas ir jūtami palielinājušās un noteikti atstās ietekmi uz produktu un preču cenām. “Mēs maksājam par neatkarību no Krievijas, jo tās divas pārstrādes rūpnīcas Lietuvā un Somijā, no kurām mēs saņemam degvielu, vairs neiepērk Krievijas naftu,” skaidroja SIA «Astarte-Nafta« valdes priekšsēdētājs un Latvijas degvielas tirgotāju asociācijas vadītājs Ojārs Karčevskis.

Uzņēmēji diskutēja arī par tādām aktualitātēm kā ekonomiskās izaugsmes veicināšana, vienlīdzīgas konkurences nosacījumi un pārdomāta valsts stratēģiskā plānošana. Domājot par Saeimas vēlēšanām rudenī, īpaši vēlami jaunajā sasaukumā būs politiķi ar konkrētu ekonomisko vīziju un atvērtību pret uzņēmēju vajadzībām, jo tikai tādā veidā ir iespējams uzlabot ekonomisko situāciju valstī un arī kopēju tautas labklājības līmeni.

“Ar uzņēmējiem, pārrunāju aktuālākās problēmas, kas šobrīd ir, un to ir daudz - sākot no enerģētikas līdz izejvielu iegādei un to straujajam cenu kāpumam. Joprojām reģionos būtiski ir jautājumi par darbaspēka un mājokļu trūkumu. Šobrīd, kad uzņēmējiem jau tā ir grūti strādāt, viens no svarīgiem jautājumiem, kas valstiskā līmeni būtu jārisina ļoti operatīvi - birokrātiskā sloga samazināšana. Piemēram, redzot, kā palielinās materiālu cena, maksimāli īsā termiņā būtu nepieciešams izsniegt nepieciešamās atļaujas un saskaņojumus projektu realizācijai,” uzsvēra LTRK Zemgales reģiona padomes vadītājs Imants Kanaška.

Krievijas izvērstā kara dēļ, vairāki miljoni ukraiņu ir devušies bēgļu gaitās uz citām Eiropas valstīm, tajā skaitā uz Latviju, tāpēc svarīgi ir arī jautājumi, kas saistīti ar palīdzības sniegšanu. Jēkabpils pašvaldība, sadarbībā ar uzņēmējiem, aktīvi atbalsta bēgļus dažādos veidos. “No pašvaldības puses cenšamies nodrošināt viņus ar naktsmītnēm, pirmajam laikam nepieciešamo finansiālo atbalstu un sniedzam atbalstu darba meklēšanā. Noteikti vēlos pateikties arī visiem uzņēmējiem, kuri iesaistās palīdzības sniegšanā,” tā Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis.