Salaspils novada Aconē darbību sācis SIA "Depozīta iepakojuma operators" (DIO) iepakojumu uzskaites un šķirošanas centrs, kurā pārstrādei sagatavotas jau pirmās depozīta punktos nodotā PET, stikla un metāla iepakojuma tonnas, informē DIO mediju koordinatore Dārta Katrīne Salna.
5500 kvadrātmetru (m2) plašajās telpās ir nodrošinātas darba vietas līdz pat 50 darbiniekiem atkarībā no sezonas, un centra apstrādes jauda ir līdz 3 miljoniem tukšo iepakojuma vienību dienā.
Šodien, iepazīstinot ar šķirošanas centra darbību un depozīta sistēmas aktualitātēm, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) uzsvēra, ka depozīta sistēma patērētājus vistiešākajā veidā iesaista atkritumu efektīvā apsaimniekošanā un vides aizsardzībā, jo sistēmas efektivitāte lielākoties ir atkarīga no patērētāju rīcības un aktivitātes.
Divu mēnešu laikā, kopš Latvijā darbu sāka depozīta sistēma, jau savākti gandrīz divi miljoni iepakojuma vienību, kas skaidri apliecinot, ka sabiedrība ir gatava iesaistīties un sistēma veiksmīgi pilda tai doto uzdevumu, uzskata ministrs, piebilstot, ka atkritumi ir resurss, kas gudri jāizmanto, tādēļ līdz ar vietējā uzskaites un šķirošanas centra darbības uzsākšanu ir sperts vēl viens solis uz priekšu ilgtspējīga patēriņa veicināšanā un aprites ekonomikas principu iedzīvināšanā Latvijas tautsaimniecībā.
Savukārt Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga uzsver paradumu maiņas nozīmi depozīta sistēmas uzstādīto mērķu sasniegšanā. Depozīta sistēma Latvijā ir ieviesta ļoti īsā laika posmā, un iepakojuma šķirošanas centra darbības uzsākšana liecina par to, ka jau šodien nozīmīgs dzērienu iepakojuma atkritumu apjoms tiek apsaimniekots depozīta sistēmā. Šis ir liels solis pretī Zaļā kursa politikai, un to nevar novērtēt par zemu. Paradumu maiņa ir visgrūtākais, taču vienlaikus visnozīmīgākais aspekts ceļā uz rezultātu, akcentē VVD ģenerāldirektore. Viņa pauda pārliecību, ka, pateicoties depozīta sistēmai, Latvijas meži, krastmalas un ceļmalas jau pavisam drīz kļūs tīrākas un vairs neredzēs tur iztukšotu iepakojumu.
DIO valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis skaidro, ka depozīta iepakojumu pieņemšanas punkti ir tikai pats iepakojuma ceļa sākums, jo būtiskākā pieturvieta ceļā uz tā pārstrādi vai atkārtotu uzpildi ir iepakojumu uzskaites un šķirošanas centrā.
Pašlaik ienākošā iepakojuma apjoms pieaug ar katru dienu, un uzņēmums prognozē, ka, sistēmai ieskrienoties, dzērienu sezonas laikā apstrādes rādītāji palielināsies līdz pat 2 miljoniem tukšo iepakojuma vienību dienā, komentējot vietējā šķirošanas centra lomu depozīta sistēmā, norāda Stūrītis.
Vietējais šķirošanas centrs nodrošina arī jaunas darba vietas - atkarībā no sezonas tajā strādās 30 līdz 50 darbinieki, tostarp ražošanas maiņas vadītāji, mehāniķi, autoiekrāvēja vadītāji, un citi speciālisti. Šķirošanas centra darba laiks ir no pirmdienas līdz sestdienai.
Pēc tukšo iepakojumu transportēšanas no veikaliem uz šķirošanas centru depozīta iepakojumu sagatavošana pārstrādei norit vairākos būtiskos posmos. Manuālajos pieņemšanas punktos nodotie nesaplacinātie iepakojumi, kā arī iepakojumi, kas nodoti taromātos bez saspiešanas funkcijas, vispirms tiek saskaitīti. Savukārt PET iepakojumi un skārdenes, kuras saņemtas no taromātiem, kas pieņemšanas brīdī tos saspiež, uzreiz tiek šķiroti pa iepakojumu veidiem, norāda Stūrītis.
Metāla un PET iepakojumi, kā arī vienreiz lietojamie stikla iepakojumi tiek centralizēti sašķiroti un sagatavoti pārstrādei - stikls tiek šķirots pa krāsām - dzidrais, brūnais un jauktais -, savukārt no kopējās PET materiālu plūsmas tiek atšķirots caurspīdīgais PET materiāls, tādējādi būtiski paplašinot tā izmantošanas iespējas un veicinot aprites ekonomiku.
Visbeidzot tiek uzskaitītas arī universālā jeb BBH tipa dizaina pudeles, kuras pēc tam nodod atpakaļ dzērienu ražotājiem atkārtotai uzpildīšanai proporcionāli katra ražotāja tirgū laistajam iepakojuma apjomam.
Šķirošanas centra iekārtu piegādātāji un uzstādītāji ir pašmāju uzņēmums SIA "Peruza" un Lietuvas tehniskās inženierijas uzņēmums UAB "Motecha". Ēkas attīstītājs un būvnieks ir industriālā būvniecības uzņēmuma SIA "PICHE" meitas uzņēmums SIA "P41".
Jau vēstīts, ka 2022.gada 1.februārī Latvijā darbību sāka depozīta sistēma dzērienu iepakojumiem.
Depozīta sistēmā var nodot stikla, PET un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visu veidu alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam jāiemaksā 10 centi, ko pēc iepakojuma nodošanas var saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma ir nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums ir iztukšots.
Līgums ar depozīta iepakojuma operatoru ir obligāti jāslēdz pārdevējiem par tirdzniecības vietām lielajās pilsētās, kuru tirdzniecības zāles platība ir vienāda vai lielāka par 300 kvadrātmetriem, kā arī par tirdzniecības vietām citās administratīvajās teritorijās, kuru tirdzniecības zāles platība ir vienāda vai lielāka par 60 kvadrātmetriem.
VVD konkursā dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu uz septiņiem gadiem nolēma uzticēt kompānijai "Depozīta iepakojuma operators".