KNAB vērtē aizvadīto gadu; īpaši aktuāla problēma bijusi amatpersonu "piebarošana"

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Aizvadītais gads Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) bijis salīdzinoši veiksmīgs, turklāt arvien vairāk birojs rosinājis juridisku personu saukšanu pie atbildības, otrdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā atzina KNAB priekšnieka vietniece Ineta Cīrule.

Cīrule norādīja, ka iepriekšējos gados ierosinājums juridisko personu saukšanai jeb piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošana pie atbildības nebija tik redzams. KNAB pagājušā gada darbības pārskats liecina, ka birojs pērn kriminālvajāšanai nodevis 45 fiziskas un piecas juridiskas personas.

Piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanai nodoto juridisko personu skaits liecina par to, ka koruptīvie darījumi, kurus realizē fiziskās personas, notiek juridisko personu interesēs.

KNAB priekšnieks Jēkabs Straume komisijā norādīja, ka birojam jāturpina virzīties uz vērā ņemamu korupcijas risku analīzi.

"Ja nespēsim novērtēt korupcijas apjomu valstī, balstoties uz ticamu metodoloģiju, tad mūsu darbs neredzēs pilnu ainu. Ir jābūt izprotamai risku analīzei, kāds ir korupcijas līmenis valstī un kuri ir vājākie punkti," norādīja Straume.

KNAB pagājušā gada pārskatā norādījis, ka aizvadītajā gadā aizvien aktuāla ir bijusi valsts amatpersonu apdāvināšana jeb "piebarošana", kad fiziskas personas cenšas netieši ietekmēt un nodrošināt valsts amatpersonu labvēlību.

Pagājušā gadā izmeklētajos un kriminālvajāšanas sākšanai nosūtītajos kriminālprocesos novērsta iespējama materiālo zaudējumu radīšana publiskas personas institūcijām 800 000 eiro apmērā un kukuļu nodošana valsts amatpersonām kopsummā 2,17 miljonu eiro apmērā.

KNAB pērn sācis 39 kriminālprocesus un prokuratūras iestādēm nodeva 27 kriminālprocesus, rosinot uzsākt kriminālvajāšanu pret 45 fiziskām un piecām juridiskām personām, un tas ir augstākais prokuratūras iestādēm nosūtītais kriminālprocesu skaits pēdējo piecu gadu laikā.

Biroja izmeklētajos kriminālprocesos konfiscēti un ieskaitīti valsts budžetā 5,6 miljoni eiro noziedzīgi iegūti līdzekļi, kā arī arestēti 8,46 miljonu eiro finanšu līdzekļi.

2021.gadā KNAB sācis 39 kriminālprocesus, un tie visbiežāk bijuši saistīti ar ārvalstu amatpersonu noziedzīgu darbību rezultātā iegūtu līdzekļu legalizāciju, kā arī kukuļdošanu.

Savukārt biežāk izmeklētais noziedzīgais nodarījums 27 prokuratūrai nodotajos kriminālprocesos ir krāpšana un kukuļošana. 2021.gadā iztiesāti 17 KNAB pērn un citos gados kriminālvajāšanai nodotie kriminālprocesi, tostarp četrām personām piespriežot reālu brīvības atņemšanu.

2021. gadā saglabājusies iepriekšējos gados novērotā tendence, ka visvairāk

kriminālprocesu Birojs ierosina saistībā ar prettiesisku rīcību valsts un pašvaldību institūciju darbībā.

Nemainīga tendence saglabājas attiecībā uz noziedzīgiem nodarījumiem

finanšu sektorā, savukārt publisko iepirkumu jomā salīdzinājumā ar iepriekšējo pārskata periodu ierosināto kriminālprocesu īpatsvars ir samazinājies uz pusi.

Vienlaikus saglabājas tendence, ka birojs, izmeklējot koruptīvus noziedzīgus nodarījumus, identificē gadījumus, kad personas uzglabā šaujamieročus vai munīcijas bez attiecīgas atļaujas, kā arī prettiesiski izmanto stratēģiskās nozīmes preces.

Tāpat KNAB pērn pieņēma lēmumus 256 administratīvo pārkāpumu lietās par likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" ierobežojumu, aizliegumu un pienākumu neievērošanu.

KNAB pērn piemēroja 222 valsts amatpersonām naudas sodus kopsummā 40 365 eiro apmērā, un biežāk pieļautie pārkāpumi bija saistīti ar dienesta pienākumu pildīšanai pieejamās informācijas no datubāzēm izmantošanu personīgajām interesēm, kā arī amatu savienošanas ierobežojumu pārkāpumi. Lai valstij atlīdzinātu nodarītos zaudējumus, KNAB pieprasīja valsts amatpersonām atlīdzināt 29 506 eiro.

KNAB 2021.gadā pieņēma 108 lēmumus administratīvo pārkāpumu lietās saistībā ar Politisko organizāciju finansēšanas likuma un Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma normu pārkāpumiem, 71 gadījumā konstatējot prettiesisku rīcību politisko partiju un citu juridisko un fizisko personu darbībā un piemērojot naudas sodus kopsummā 16 890 eiro. Tāpat KNAB pieņēma sešus lēmumus par 18 112 eiro atmaksāšanu valsts budžetā.

Birojs saņēma 1 833 ziņojumus par iespējamām koruptīvām darbībām un citām pretlikumībām, un tas ir lielākais pēdējo vismaz piecu gadu laikā saņemto ziņojumu skaits.

Svarīgākais