Koalīcijas partiju vairākums atbalsta pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā īstenot sešu gadu laikā, sākot no 2023./2024.mācību gada, šodien pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes pavēstīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).
Pašlaik mazākumtautību pamatskolās valsts valodā norit 50% līdz 80% mācību procesa, bet vidusskolās - viss mācību process, saglabājot skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.
Saeimai jau šonedēļ būs jāskata Nacionālās apvienības (NA) piedāvātie grozījumi Izglītības likumā, ar kuriem partija piedāvā jau no nākamā mācību gada Latvijā pilnībā pāriet uz izglītību tikai latviešu valodā. NA piedāvā ar 2022./2023.mācību gadu pilnībā pāriet uz mācībām latviski gan pamatizglītības, gan vidējās izglītības posmā.
Koalīcijā idejai kopumā ir atbalsts, taču ne tik straujā tempā, kādā to piedāvā NA.
"Svarīgi ir stiprināt sabiedrības vienotību un saliedētību", tāpēc visa koalīcija ir atbalstījusi virzību uz mērķi par vienotu skolu sistēmu, kurā bērni netiek dalīti pēc dzimtās valodas un kura balstīsies uz mācībām valsts valodā, izteicās Kariņš. Tādējādi bērni vairs "netiks šķiroti pēc mācību valodas", kas arī stiprinās valsti un sabiedrību, uzsvēra valdības vadītājs.
Izglītības ministre Anita Muižniece (JKP) vērtēja - lai stiprinātu valsts valodas lomu izglītības iestādēs, nepieciešams noslēgt iepriekš sākto pāreju uz mācībām valsts valodā. Izglītības un zinātnes ministrija gatavo un tuvākā mēneša līdz pusotra laikā paredzējusi valdībā iesniegt likumprojektu pakotni par attiecīgām izmaiņām, pauda politiķe.
Praksē tas nozīmētu pakāpenisku atteikšanos no mazākumtautību valodas mācību programmām, sākot ar 2023./2024.mācību gadu attiecībā uz 1.-7.klašu skolēniem, kuri no šī mācību gada sāktu mācības latviešu valodas plūsmā jeb vienā programmā, skaidroja ministre.
Pirmsskolās, arī tajās, kur ir mazākumtautību programmas, jau tiek izmantota latviešu valodas programma, atzīmēja Muižniece. Svarīgi ir saglabāt iespēju moduļu vai atsevišķu kursu veidā joprojām apgūt mazākumtautību valodu, vēsturi, kultūru un ģeogrāfiju, it īpaši rēķinoties ar to, ka Latvijā var nonākt liels skaits kara bēgļu no Ukrainas, sacīja politiķe.