Miljonārs Berezovskis lutinājis Ūdri, Jēkabsonu un Līčus

© AFP

Latvijas politiķi baudījuši Krievijā skandalozu slavu iemantojušā miljonāra Borisa Berezovska labvēlību – bijušais iekšlietu ministru Ēriks Jēkabsons atpūties Berezovska villās, bet bijusī Saeimas spīkere Ingrīda Ūdre saņēmusi vīna kasti, labvēlību baudījuši arī zaļajiem zemniekiem pietuvinātie Roberts un Ilona Līči. Tā svētdien ziņoja mediji.

Beigusies Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) piecu gadu ilgā izmeklēšana pret bijušo Saeimas spīkeri Ūdri, iekšlietu ministru Jēkabsonu un zaļajiem zemniekiem pietuvinātiem Robertu un Ilonu Līčiem. KNAB bija sācis kriminālprocesu un vēlējās noskaidrot, vai amatpersonas nav pārkāpušas likumu saistībā ar Berezovska vizītēm Latvijā. Izmeklētājiem nav izdevies gūt pietiekamus pierādījumus, ka amatpersonas būtu ļaunprātīgi izmantojuša dienesta stāvokli, vai būtu nonākušas interešu konfliktā. Tomēr atklātībā nākuši būtiski fakti, kas atklāj, kāpēc patiesībā bija spiests atkāpties iekšlietu ministrs Jēkabsons un kādu lomu tajā spēlēja Berezovskis - Jēkabsons ļāvies miljonāra kārdinājumam ne vienu reizi vien, slēpti ticies ar viņu ārpus mūsu valsts un pat atpūties Berezovska villās Francijā.

Kā norāda raidījums, Berezovska uzņēmēja vizītes Latvijā organizēja Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) pietuvinātie Roberts un Ilona Līce, kura bija gan premjera Emša, gan iekšlietu ministra Jēkabsona biroja vadītāja. Tieši Līča KNAB noklausītās sarunas ir daļa no būtiskiem pierādījumiem par Berezovska attiecībām ar Latvijas amatpersonām. Pēc tam, kad Saeimas spīkere, viena no ZZS līderēm Ūdre krietni pāri pusnaktij vakariņoja ar Berezovski "Hotel de Roma" restorānā, miljonārs nosūtīja Saeimas spīkerei Gruzijas vīna kasti. Ūdre nekad nav atzinusi jebkādu dāvanu pieņemšanu no Berezovska, taču kāda viņas saruna ar Līci, iespējams, liecina par pretējo.

Līcis zvana Ūdrei, lai apjautātos, kā viņai garšojusi viņa nodotā manta. Kamēr Ūdre atzīstas, ka nav to paguvusi vēl nobaudīt, Līcis dod savu novērtējumu. Šoreiz esot tāds interesants. Ūdre uzmanīgi vaicā, vai esot tāds pats kā iepriekšējo reizi. Un saņem atbildi, šis esot krietni sausāks.

Savukārt Latvijas Pirmās partijas dibinātāja Jēkabsona vakariņas ar Berezovski viesnīcas "Bergs" restorānā nebūt nav bijusi vienīgā tikšanās. KNAB izmeklētāju rīcībā ir ziņas, Jēkabsons divas reizes devies pie Berezovska uz Londonu. 2005.gada jūlijā un septembrī Jēkabsons apmeties vienā no greznākajām Londonas viesnīcām. Par tās prestižu liecina ne tikai tās viesi, piemēram, popmūzikas karalis Maikls Džeksons. Viesnīcas karaliskie apartamenti diennaktī izmaksā tikpat, cik nedārga automašīna.

Jēkabsons liecinājis, ka rēķinus apmaksājis pats. Izmeklētāji to apšauba, jo tajā pašā laikā Līča rēķinus apmaksājusi kāda firma, kuras adrese sakrīt ar Berezovska Londonas biroja adresi.

Jēkabsons, būdams iekšlietu ministrs, pavadījis Berezovska apmaksātu atvaļinājumu miljonāra villās Dienvidfrancijā. Turp Jēkabsons devies kopā ar līgavu un diviem saviem bērniem. Dārgo īpašumu pašā Vidusjūras krastā pārvaldnieki atceras, ka viesi tikuši uzņemti kā VIP, proti - ļoti svarīgas personas. Viņi sagaidīti lidostā un nogādāti villā ar automašīnu ''BMW'', vēlāk pavadīti arī ekskursijās uz Monako. Jēkabsona ģimene apmetusies visgreznākajā istabā ar nosaukumu ''Saimnieks". Villas īres cena nedēļā ir turpat 18 000 lati, kas tolaik bija gandrīz ministra gada algas apmērā. Jēkabsons "Nekā personīga" no jebkādiem komentāriem atteicās.

Bet Berezovska liecības rāda, ka Jēkabsons ir tur bijis. Londonas policijai uzņēmējs pats apstiprinājis, ka Jēkabsons pieņēmis ielūgumu, taču, tā kā tā neesot viesnīca, tādēļ ne to, ne sviestmaizi vai pudeli vīna viņš neuzskatot par dāvanām.

Brīvdienu ceļojumu Jēkabsons nopelnīja, izmantodams savu statusu un gādājot par Berezovska drošību Latvijā, tā varētu secināt pēc telefonsarunām starp Jēkabsonu un miljonāra vizīšu organizētāju Līci. Tās norisinās 2005.gada februārī, kad Berezovskim, kuru Krievija prasa izdot, bet ''Interpols" pasludinājis starptautiskā meklēšanā, rodas problēmas atstāt mūsu valsti.

Kādā no lietas materiāliem esošā telefonsarunā Līcis zvana Jēkabsonam un saka, ka lidmašīna ir gatava pacelties, taču kāds robežsardzē ceļ trauksmi. Viņš lūdz ministram sazvanīt Robežsardzes priekšnieku Gunāru Dāboliņu, lai viņš sakārto, ka lidmašīna ar svarīgo viesi var pacelties. Jēkabsons sola runāt ar savu padoto, un pēc brīža atzvana, sakot, ka dota zaļā gaisma. Līcis pateicas, un saka, ka viņam Jēkabsons jāsatiek tuvākajās dienās, lai nodotu, ko svarīgu.

Palīdzīgā rokas sniegšana Berezovskim Jēkabsonam maksāja amatu. Jēkabsons demisionēja, tā it kā paužot neapmierinātību ar budžetu, bet valdībā tobrīd jau bija zināms par iekšlietu ministra dzīvošanos pa Berezovska villām.

KNAB ir sniedzis savu juridisko novērtējumu notikušajam, un, lai arī atzīst, ka dāvanas bijušas, valstij nodarītais kaitējums neesot tik liels, lai amatpersonas tiesātu. Taču KNAB nedod politisko novērtējumu par to, kas būtu mainījies, ja Berezovskim būtu izdevies pārliecināt varas eliti un izveidot šeit platformu savai propogandai starpvalstu spēlēs.

To, ka Berezovskis ir bijis apdraudējums mūsu valstij, atzīst, bijušais premjers Aigars Kalvītis, kurš pasludināja Berezovski par persona ''non grata". "Tā kā mūsu valstī aizliegts finansēt politiskās partijas no ārpuses un lai stiprinātu Latvijas neatkarību, es pieņēmu tādu lēmumu, iekļaut Berezovski melnajā sarakstā. Man ir sava versija, kāpēc viņš [Berezovskis] to darīja, bet tas ir ļoti jūtīgs politisks jautājums, tāpēc es to negribu publiskot.'' Uz jautājumu, vai Berezosvka mērķi bija saistīti ar medijiem, Kalvītis atbild: ''Tai skaitā.''

Svarīgākais