Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā aplūkojama Latvijā vienīgā Nobela prēmijas medaļa

Šodien pirmo reizi būs iespējams aplūkot Latvijā vienīgo Nobela prēmijas medaļu.

Kā zināms Nobela prēmija tiek piešķirta jau vairāk nekā simts gadus, tomēr tas joprojām ir augstākais iespējamais novērtējums par ieguldījumu cilvēces labā. Turklāt prēmijas prestižs un vērtība gadu gaitā ir tikai palielinājusies.

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā aplūkojamo Nobela prēmijas medaļu 1908.gadā kategorijā "Medicīna un fizioloģija" par pētījumiem imunitātes teorijā saņēma Iļja Mečņikovs kopā ar Paulu Ērlihu. Medaļas svars ir 175 grami, un tās diametrs ir 7,5 centimetri. Medaļas sastāvā ir 24 karāti zelta un 18 karāti zaļā zelta. Medaļas aversā attēlots Alfrēda Nobela portrets un viņa dzimšanas un miršanas gads: 1833-1896. Savukārt reverss katras kategorijas medaļai ir citāds. Monētas izgatavotājs ir privāts Zviedrijas uzņēmums "AB Myntverket", kas izgatavo arī zviedru kronas.

Nobela prēmija ir viens no prestižākajiem apbalvojumiem pasaulē, kuru kopš 1901.gada ik gadu piešķir fizikā, ķīmijā, fizioloģijā vai medicīnā, literatūrā, miera veicināšanai, kā arī ekonomikā. Prēmijas dibinātājs ir zviedrs Alfrēds Nobels, kurš ir dinamīta izgudrotājs. Viņš bija šokēts par sava izgudrojuma izmantošanu postošiem nolūkiem un vēlējās, lai šīs prēmijas pasniegtu cilvēkiem, kuri ir labi kalpojuši cilvēcei. Tamdēļ visus iegūtos finanšu līdzekļus par dinamīta patentu viņš testamentā novēlēja prēmijām, kas tiek piešķirtas cilvēkiem, kuri darbojušies cilvēces labā, vēstures lapaspusēs ielūkojās Jermacāne.

Latvijā

Satiksmes ministrija (SM) ir slēpusi Ministru kabinetam patieso "Rail Baltica" projekta izmaksu pieaugumu, to pārrēķinot 2016.gada cenās, lai sadārdzinājums neizskatītos tik liels, teikts dzelzceļa projekta "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijas gala ziņojumā, kura vienlaikus aicina izveidot Saeimas apakškomisiju, kas uzraudzīs projekta ieviešanu.

Svarīgākais