Vērtējot pasaules valstu politiku cīņā pret Covid-19 izplatību, ekonomists un SIA “Primekss” valdes priekšsēdētājs Jānis Ošlejs TV24 raidījumā “Nedēļa. Post scriptum” aicināja Latvijas valdību ļaut klātienē darbu veikt arī pret infekcijas slimību nevakcinētajiem iedzīvotājiem, veicot regulāru testēšanu.
“Ja mums jāpiespiež cilvēki reizi pusgadā vakcinēties un viņi protestē, šie cilvēki nevēlas to darīt un tas rada konfliktu, vai tas ir kaut kas ilgtspējīgs un ilgtermiņā uzturams?” jautā J. Ošlejs.
Kā pētījis ekonomists, Latvija no pārējās pasaules ļoti atšķiras ar Covid-19 apkarošanas politiku, kuras pamatā ir prasība klātienē - gan publiskajā, gan privātajā sektorā - strādāt tikai pret Covid-19 vakcinētām personām.
“Pasaulē man ir zināmas tikai trīs valstis, kurās visiem strādājošajiem obligāti ir jāvakcinējas - tā ir Saūda Arābija, Fidži un Latvija - visās pārējās valstīs ir arī opcija testēties un tad iet strādāt. Domāju, ka tā nav tā labākā kompānija.
Es pats esmu vakcinējies, bet es redzu, ka ir 62 000 cilvēku, kuri ir darbspējīgā vecumā, kuri strādāja un izvēlas nevakcinēties. Izstumt viņus ārā no sabiedrības, turēt viņus mūžīgi uz pabalstiem nav iespējams. Es uzskatu, ka mums jāpieiet situācijai pragmatiski. Redzot, kas notiek Anglijā un citās valstīs, rosinu valdībai atļaut šiem 62 000 cilvēkiem testētiem iet uz darbu,” rosina Ošlejs.
Ekonomista viedoklim piekrīt arī AS “Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis, kurš norāda, ka uzņēmums nevar aizvietot savus darbiniekus vien tāpēc, ka “valdībā tiek pieņemti nepārdomāti lēmumi”.
“Es nevaru iedomāties, ka būdams valdības vadītājs pieņemtu lēmumu, ka vienu sabiedrības daļu vienkārši izslēdzu no tās, jo viņa negrib mani klausīt. Es arī esmu vakcinējies un pilnībā atbalstu vakcinācijas politiku, bet tā ir individuālā katra pilsoņa atbildība,” uzskata Kalvītis, kurš aicina mācīt katra cilvēka individuālo atbildību kopīgam sabiedrības labumam.