Neskatoties uz to, ka vietējā satura veidošanai Latvijā ir nepieciešams ikgadējs valsts atbalsts, nav pieļaujams, ka Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) izcīnītie līdzekļi vietējām radiostacijām un televīzijām varētu nonākt arī citās platformās, piemēram, interneta portālu rīcībā, preses paziņojumā skaidro NEPLP loceklis Patriks Grīva.
Viņš norāda, ka tas neatbilstu iepriekš Saeimā un valdībā aizstāvētajai pozīcijai, mērķim un sasniedzamajam rezultātam.
Saistībā ar Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) Mediju atbalsta fonda programmas finansējumu mediju nozarei šim gadam padome skaidro, ka arī šogad finansējums satura projektu īstenošanai no NEPLP budžeta ir identiskā apjomā un pilnībā novirzīts SIF budžetā.
Summa, kas iepriekš bija NEPLP budžetā, bet šogad nonākusi pie SIF, veido 1 128 403 eiro.
NEPLP norāda, ka šie valsts budžeta līdzekļi, kas iepriekš atradās NEPLP budžetā, ir piešķirami tikai tiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, kuriem ir NEPLP izsniegta elektronisko plašsaziņas līdzekļu apraides atļauja radio vai televīzijas programmu raidīšanai. Iniciatīva mainīt šī finansējuma saņēmēju subjektus pēc nonākšanas SIF budžetā nav īstenojama, jo tas būtu pretrunā ar valsts budžeta līdzekļu piešķīruma mērķi.
Grīva norāda, ka finansējumu šajā gadījumā var saņemt tikai plašsaziņas līdzekļi, kuriem ir apraides atļauja. Vienlaikus šiem medijiem var būt arī citi savu sižetu vai ziņu izplatīšanas veidi, piemēram, savi interneta portāli, kur tiek publiskots tas pats saturs, kas TV vai radio. Šādos gadījumos tas pat parasti izvērtēšanas gaitā tiek uzskatīts par kandidāta bonusu, ņemot vērā iespējas sasniegt plašāku auditoriju.
NEPLP aicina SIF precīzi sekot sākotnējā valsts budžeta piešķīruma mērķim attiecībā uz NEPLP novirzīto finansējuma daļu SIF budžetā.
Kā ziņots, astoņi mediju nozares dalībnieki valsts amatpersonām ir nosūtījuši iebildumus pret Mediju atbalsta fonda nolikumu un plānoto finansējuma sadali.
Starp vēstules autoriem ir Latvijas lielākie interneta mediju uzņēmumi. Mediju ieskatā, veids, kādā KM ir veidojusi nolikumus 2022.gada konkursiem un sadalījusi finansējumu mediju apakšnozarēm, ir nepieņemams.
Ar vēstuli tiek pieprasīts šo procesu apturēt, kamēr nav notikušas konsultācijas ar visām iesaistītajām pusēm, un panākta vienošanās par loģiskiem un godīgiem atbalsta sadales kritērijiem.
Savukārt Raidorganizāciju asociācija atklātā vēstulē paudusi atbalstu Kultūras ministrijas (KM) un SIF, norādot, ka attiecībā pret iepriekšējo periodu nav būtisku izmaiņu SIF finansējuma piešķiršanas kārtībā un principos.
Asociācijas pārstāvji norāda, ka šā gada Mediju atbalsta fonda bāzes budžets starp elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem un rakstošajiem medijiem ir palielināts gandrīz vienlīdzīgā proporcijā, samazinot tikai elektronisko plašsaziņas līdzekļu proporciju un novirzot šos līdzekļus pētniecībai un mediju nozares nevalstisko organizāciju darbības atbalstam. Savukārt no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pārdalītais finansējums ir paredzēts tikai NEPLP licencētiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, kuri nodrošina programmu veidošanu, tāpat kā līdz šim.