Aptauja: vai valsts atbalsts energoresursu izmaksu mazināšanai ir pietiekami liels?

© f64.lv, Oksana Džadana

Nekustamo īpašumu apsaimniekošanas un pārvaldīšanas grupas Civinity veiktajā aptaujā, vairāk kā 60% aptaujāto norāda, ka valdības plānotie atbalsta pasākumi energoresursu izmaksu mazināšanai nebūs atbalsts, vai būs nepietiekams atbalsts.

Vien 5% atzīst, ka plānotie pasākumi būs pietiekami. Tāpat gandrīz 50% aptaujas dalībnieki norāda, ka pieaugošās izmaksas par energoresursiem, saistībā ar būtiskajiem tarifu kāpumiem, ir liels slogs mājsaimniecībai, un ģimenei būs būtiski jāsamazina citi izdevumi, lai tiktu galā ar maksājumiem.

Vairāk kā 10% norāda, ka netiks galā un, iespējams, veidosies parādi.

Iedzīvotājiem nav skaidrs, kāds ir tarifu kāpuma iemesls. Tāpat iedzīvotājiem ir neskaidra tālākā energoresursu cenu politika. Tāpēc tika veikta iedzīvotāju aptauja, lai labāk noskaidrotu situāciju par to, kādēļ iedzīvotājiem joprojām ir tik daudz neatbildētu jautājumu attiecībā uz maksājumu pieaugumu, un kādu ietekmi tās atstās uz mājsaimniecības finansēm.

Aptaujā noskaidrojās, ka ap 57% iedzīvotājiem valdības un atbildīgo institūciju paustā un publiskotā informācija par tarifu kāpumiem nav saprotama, vai ir nepietiekami saprotama. Tāpat vairāk kā 30% iedzīvotāju neko nav dzirdējuši par plānotajiem atbalsta pasākumiem iedzīvotājiem energoresursu izmaksu mazināšanai.

"Noskaidrojot iedzīvotāju viedokli un monitorējot to, kādus jautājumus ik dienas saņemam no iedzīvotājiem, ir skaidrs, ka atbildīgo institūciju politika attiecībā uz energoresursu cenām un atbalsta pasākumiem saistībā ar to mazināšanu, ir ne tikai nepietiekama, bet arī komunikācija par to nav bijusi veiksmīga, tāpat kā skaidrojums par situāciju kopumā. Šobrīd, kad esam pandēmijas ietekmē, turklāt apkures sezonas laikā, kas vienmēr ir papildus finansiālais slogs iedzīvotājiem, aicinām valdību un atbildīgās institūcijas saprotamāk un plašāk skaidrot iedzīvotājiem tarifu kāpuma iemeslus, atbalsta pasākumus un prognozēt situācijas tālāku attīstību. Mēs redzam, ka iedzīvotāji to neizprot, un ik dienas ieguldām milzu resursus skaidrojumos, kas būtu jāveic gan attiecīgo komunālo pakalpojumu piegādātājiem, gan valdībai," norāda Gatis Roze, Dzīvojamo ēku pārvaldīšanas nodaļas vadītājs.

Gatis Roze arī skaidro, ka tarifi par energoresursu piegādi ir atkarīgi no līgumiem, kādi ir noslēgti ēku apsaimniekotājiem ar pakalpojumu piegādātāju.

Tāpat Roze prognozē, ka energoresursu cenas arī turpmāk saglabāsies stabili augstas, ar tendenci tikai augt, un, ja iepriekš nav pievērsta uzmanība energoefektivitātes uzlabošanai, šobrīd ir īstais laiks par to sākt domāt.

Latvijā

“airBaltic” valdi uzraugošā padome 2023. gadā saņēma 65 tūkstošus, kamēr valdes locekļu kopējā alga ir gandrīz 1,5 miljoni eiro, bet 12 lepno auto “Audi e-tron” līzings gadā izmaksā 198 000 eiro. Tātad mūsu nacionālajam lepnumam “airBaltic” padome, valde un viņu braucamie gadā izmaksā 1,76 miljonus eiro.

Svarīgākais