Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) atbalsta ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (NA) priekšlikumus siltumapgādes risku novēršanai, informēja LLPA.
Pašvaldības piekrīt maksimāli pieļaujamo cenu griestu noteikšanai centralizētai siltumapgādei un gāzes apkurei, kā arī atbalsta nodokļu politikas izmaiņas, kas paredz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanu līdz 5% energoresursu piegādēm.
LLPA ieskatā šāds atbalsts var atvieglot izmaksu pieaugumu īstermiņā un sniegt tūlītēju atbalstu pašvaldībām un to iedzīvotājiem.
LLPA uzsver, ka šobrīd kritiska situācija ir Daugavpilī, kur, turpinoties energoresursu cenu kāpumam, vēl pērnā gada nogalē ir izsludināta enerģētikas krīzes situācija siltumapgādē un pašvaldība vērsusies pēc palīdzības pie valdības.
Daugavpils ir pirmā pašvaldībā Latvijā, kas ceļ trauksmi, taču vēsturiski līdzīgā situācijā nonākušas arī citas Latvijas pilsētas, piemēram, Jelgava, Valmiera un Liepāja, un tas liecinot, ka šādā krīzes situācijā var nonākt jebkura pašvaldība.
Līdz ar to esot nepieciešams valsts mēroga risinājums, lai novērstu vispārējās enerģētikas krīzes situāciju valstī.
Kā ziņots, Vitenbergs atkārtoti aicinās koalīcijas partnerus atbalstīt samazinātu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi elektroenerģijai, dabasgāzei, siltumenerģijai un kurināmajai koksnei, informēja ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Vineta Vilistere-Lāce.
Viņa atklāja, ka piedāvājums, ko koalīcijas sadarbības sanāksmē varētu izskatīt nākamajā pirmdienā, 17.janvārī, paredzētu esošā 21% vietā noteikt konkrētajiem energoresursiem PVN likmi 5% apmērā laikā no šī gada 1.janvāra līdz 30.aprīlim.
Tāpat mājsaimniecībām tarifu pieauguma mazināšanai Ekonomikas ministrija (EM) ir izstrādājusi kompensējošu priekšlikumu - apkures sezonas laikā, no 1.janvāra līdz 30.aprīlim, ieviest atbalsta mehānismu, izmantojot maksimāli pieļaujamās cenas griestu noteikšanas metodi centralizētai siltumapgādei un gāzes apkurei.