Aizkulisēs briest cīņa par to, kurām iestādēm tiks konfiscētā netīrā nauda

© pexels

Karš ar noziedzīgi iegūto naudu nozīmē arī lielāku konfiscēto līdzekļu apjomu. Ja tiesa atbilstoši lems, tad tuvākajos gados konfiscēs un budžetā nonāks vairāki simti ABLV bankā esoši miljoni. Likumsargi un uzraugi vēlas arī sev daļu no šīs naudas, pret ko iebilst Finanšu ministrija, ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".

2017. gadā Māra Kučinska valdība nolēma, ka daļa no noziedzniekiem konfiscētās naudas nonāks īpašā fondā. Tas finansētu izmeklējošo iestāžu modernizāciju, atbalstu noziegumos cietušajiem un citus sociālus mērķus. Tā rīkoties ieteica "Moneyval", līdzīgi fondi jau bija izveidoti arī vairākās citās Eiropas valstīs.

Tobrīd gadā budžetā nonāca ap pusotru miljonu konfiscētas naudas, īpašajā fondā - mazāk par miljonu. Drošības pēc fondam noteica divu miljonu griestus. Par naudas sadali lemj premjera vadītā Noziedzības novēršanas padome.

Piemēram, pagājušajā gadā gandrīz pusmiljonu eiro saņēma KNAB mobilo ierīču identificēšanas iekārtas pirkšanai, pusmiljonu - Veselības ministrija tiesu medicīniskās ekspertīzes uzlabošanai, Valsts policija pirka dronu, mobilo triecienu komplektu, pārbūvēja mikroautobusus par mobiliem ofisiem.

Iestāžu pieprasījumi ir lielāki par pieejamo. Lielākoties tās prasa līdzekļus, lai nopirktu iekārtas, kam pašu budžetā naudas nepietiek un sūta darbiniekus uz kursiem.

INDRA GRATKOVSKA, Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta direktore

Praksē parasti ir tā, ka tā kopējā summa pārsniedz Konfiskācijas fonda kontā pieejamos līdzekļus un līdz ar to atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Tieslietu ministrijai ir jāvienojas ar šiem līdzekļu pieprasītājiem, tātad ar visām iestādēm par atbalstāmajiem un uz Noziedzības novēršanas padomi virzāmajiem pasākumiem.

Gadu pēc fonda izveidošanas pienāca ABLV bankas krahs un Latvija bija spiesta sākt karu pret naudas atmazgātājiem, kas izmanto vietējās bankas. Konfiscētās summas sāka strauji augt. Pagājušajā gadā valsts makā nonāca jau 64 miljoni konfiscētu līdzekļu.

Šobrīd nauda Konfiskācijas fondā gadā nedrīkst pārsniegt divus miljonus eiro. Tiesībsargājošās iestādes vēlas pieejamos līdzekļus palielināt, kam neiebilst arī atbildīgā Tieslietu ministrija. Drīzumā Valsts policija jautājumu skatīs virzīšanai Noziedzības novēršanas padomē.

Pēdējo divu gadu laikā Iekšlietu ministrija divreiz valdībā virzījusi ieceri griestus atcelt, bet pēc Finanšu ministrijas iebildumiem ideja līdz Ministru kabineta sēdei nemaz nenonāca. Tagad Iekšlietu ministrija konfiskācijas fondam atmetusi ar roku un to palielināt prasīs pēc pandēmijas beigām.

Taču izmeklējošās iestādes samierināties nevēlas. Turpmākajos gados tiesas lems par ABLV bankā un citās kredītiestādēs arestētajiem 600 miljoniem eiro. Kopumā policija pagājušajā gadā arestējusi mantu 1,5 miljarda vērtībā. Uz tāda fona divi miljoni ir niecīga summa.

ANDREJS GRIŠINS, Valsts policijas priekšnieka vietnieks, Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks

Divi miljoni vien Valsts policijai būtu nepieciešami, lai varētu moderni attīstīt tikai un vienīgi augstās tehnoloģijas pierādījumi fiksēšanai un iegūšanai.

Uz naudu pretendē ne tikai policija, bet arī KNAB, VID Nodokļu un muitas policija, prokuratūra, Iekšlietu ministrija. Iecerētajai palīdzībai noziegumos cietušajiem nekas pāri nepaliek. Finanšu izlūkošanas dienests vēlas, lai tam no konfiscētās naudas tiktu iezīmēta daļa.

ILZE ZNOTIŅA

Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece

Šis te apjoms - 2 miljonu eiro - nav mainījies kopš 2017. gada, kad fonds tika izveidots. Mēs esam rosinājuši, ka varbūt ir jāpārdomā šis te apjoms un vissvarīgākais, kas ir jāpārdomā, ir, tieši kādā veidā notiek sadale.

Varbūt ir jārunā par precīzāku mehānismu, kādā veidā notiek sadale. Šobrīd sadales principi nav nodefinēti likumā. Tad tas ir diemžēl ir neskaidrs process, kura rezultātā kāds ir priecīgāks, kāds nav tik priecīgs. Finanšu izlūkošanas dienests nav ietverts likumā kā konfiskācijas fonda saņēmējs. Mēs domājam, ka tas ir vēl viens iemesls, kāpēc ir dažas lietas, kuras valstij būtu jāpārskata.

Likumsargi ar dienestu gan dalīties gan negrib, it īpaši tādēļ, ka prognozē tam darba apjoma samazinājumu.

Dienesta galvenais darbs līdz šim bija ABLV bankā esošās naudas pārbaudes. Tās šogad noslēgsies. Iestādes vadītāja gan apgalvo, ka darba mazāk nepaliks, jo dienesta nākamās prioritātes būs vietējo krāpnieku, nodokļu shēmotāju un korumpantu pieķeršana.

ILZE ZNOTIŅA, Finanšu izlūkošanas dienesta priekšniece

Ziņojumu skaits pakāpeniski samazinās. 2017. gadā mēs saņēmām gandrīz 8000 aizdomīgu darījumu ziņojumus, tad pagājušajā gadā mēs saņēmām tikai 5700 ziņojumu. Tas nav maz.

Vai var prognozēt, ka tuvākajos gados ziņojumu skaits, ko FID saņem, kritīsies?

Es gribētu cerēt, ka tas kritīsies par to riska profilu, par kuru mēs esam strādājuši līdz šim, un tas jau notiek. 19:09 Šobrīd FID darbības fokuss nu jau otro gadu ir vērsts uz otru riska profilu, kas valstī ir definēts, un tie ir vietējie noziegumi, kas ģenerē noziedzīgus līdzekļus. Un tie ir gan mūsu pašu vietējā korupcija, gan ēnu ekonomikas sastāvdaļa nodokļu noziegumu, gan krāpšana, gan kontrabanda.

Finanšu izlūkošanas dienests līdz šim saņēmis finansējumu jaunas ziņošanas sistēmas ieviešanai, informācijas tehnoloģiju attīstībai. Ar lielāku atbalstu dienests sola kļūt par inovāciju centru reģionā naudas atmazgāšanas apkarošanā.

Konfiskācijas fonds tiesībsargājošajās iestādēs kalpo par ielāpu. Tas ļauj iegādāties modernas iekārtas, kam pašu iestāžu budžetā nauda neatrodas. Apsolot tām konkrētu daļu no konfiscētiem līdzekļiem var rasties šaubas par motivāciju līdzekļu iesaldēšanā, arestēšanā un finālā konfiscēšanā.

ANDREJS GRIŠINS, Valsts policijas priekšnieka vietnieks, Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks

Es laikam nesaskatītu šeit interešu konfliktu, jo galu galā policists rīkojas atbilstoši esošajam regulējumam. Šīs visas procedūras nosaka Kriminālprocesa likums, ir uzraugošās institūcijas. Mums jau nav pašmērķis konfiscēt to mantu.

Šeit nekādā gadījumā neiet runa, ka policisti tiktu stimulēti vai motivēti, izmaksājot viņiem piemaksas vai atalgojumus. Šeit iet runa tikai un vienīgi, lai investētu tiesībsargājošo iestāžu struktūrā, infrastruktūrā vai atsevišķu specifisku ierīču iegādei.

Tagad izmeklētājiem ir pienākums pārbaudīt policijai zināmo iepriekš jau pieķerto likumpārkāpēju oficiālo ienākumu atbilstību dzīves līmenim. Ja tie neatbilst, tad līdzekļus uzskata par noziedzīgi iegūtiem, ja vien persona nevarēs pierādīt pretējo.

2021. gadā no Konfiskācijas fonda piešķirtā nauda, eiro

KNAB

Mobilo iekārtu identificēšanas iekārta 452 117

Specializētas apmācības darbam ar iekārtu 14 302

Šifrēšanas iekārta 23 000

VID

Specializētā darbstacija pierādījumu iegūšanai un apstrādei (4 gab.) 134 800

Speciālā programmatūra paroļu laušanai un kriptētu datu dešifrēšanai 7 495

Miniatūras audio ierakstīšanas ierīces kopā ar attālinātas piekļuves moduli 43 000

Gāzu hromatogrāfs ar trīskārša kvadrupola masas spektometru 143 065

Valsts policija

Multivalūtu banknošu skaitītājs (2 gab.) 1990

Banknošu skaitītājs 2115

Speciāli aprīkota automašīna 52 385

Bezpilota gaisa kuģis 40 000

Mobilo triecienu komplekts 152 615

2 mikroautobusu salonu pārbūve par mobilajiem ofisiem, datortehnikas instalācija 70 000

HDD 18TB diski (60 gab.) 42 000

Gāzu hromotogrāfa komplekts 85 000

Diožu matricas detektors 25 000

Rentgena struktūras izpētes iekārta 85 000

Valsts robežsardze

GPS trekeri (20 gab.) 2000

Tālvadības gaisa kuģu pilotu apmācība (4 amatpersonas) 3160

Bezpilota gaisa kuģis 13 000

Nakts redzamības kamera 5000

Termāla un dienas kamera 11 000

Analītiskā programmatūra 41 866

Analītiskā programmatūra 9100

Iekšējās drošības birojs

Sertificēta tehniskā atbalsta veikšanai nodarbināto kursi 16 432

Analītiskā atbalsta veikšanai nodarbināto kursi 6907

Finanšu izlūkošanas dienests

Pētījums par mašīnapmācības metožu pielietojumu aizdomīgu finanšu darījumu atklāšanai 100 000

Labklājības ministrija

Virtuālās realitātes terapijai pusaudžiem nepieciešamās iekārtas 9325

Speciālistu apmācības 7018

Konsultāciju nodrošināšana 63 356

Tieslietu ministrija

Velkmes skapis tiesu ekspertīžu veikšanai 24 200

Titrēšanas iekārta tiesu ekspertīžu veikšanai 12 100

Tiesu informatīvās sistēmas papildinājumi 19 413

Microstrategy pilnveide 5587

Videokonferenču iekārtas 34 142

Ekrāni elektronisko lietas materiālu attēlošanai 38 434

Servisa izstrāde un servisa publicēšana API Pārvaldniekā 5990

Servisa izmantošana PLG ziņotāja risinājumā 1089

Veselības ministrija (Tiesu ekspertīzei)

Real-time PCR iekārta 60 161

Real-time PCR iekārtas reaktīvu komplekts (3 kompl.) 5082

Ultravioletās/Infrasarkanās gaismas lampa ar piederumiem 35 816

Ūdens dejonizācijas iekārta 4976

Automātiskais UV sanitizācijas modulis ūdens dejonizācijas iekārtas tvertnei 408

Augstas veiktspējas centrifūga 2971

Medicīniskā saldētava 2638

Ultra-augstas efektivitātes šķidrumu hromatogrāfijas sistēma ar tandēma masspektrometrisko detektoru un automātiskās klīnisko paraugu sagatavošanas sistēmas moduli 363 000

Prokuratūra

Licenču iegāde 25 650

Apmācības darbam ar programmatūru 11 495

Prokuratūras IT drošības infrastruktūra 11 890