Satversmes tiesā kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas 2020.gada pavasarī līdz šā gada 3.janvārim saņēmusi 85 ar Covid-19 ierobežojumiem saistītus pieteikumus.
No tiem 84 pieteikumi bija konstitucionālās sūdzības, tostarp trīs kolektīvi pieteikumi. Savukārt viens pieteikums tika saņemts no pašvaldības domes par kārtību, kādā valsts sniedz aizdevumu pašvaldībām ārkārtējās situācijas laikā.
Četri pieteikumi tika apvienoti vienā lietā, kurā pērn decembrī tika pasludināts spriedums. Šajā lietā Satversmes tiesa nosprieda, ka ārkārtējās situācijas laikā noteiktie klātienes azartspēļu ierobežojumi atbilst Satversmei, bet interaktīvo azartspēļu ierobežojumi - neatbilst. Par līdzīga satura pieteikumu šogad janvārī tika pieņemts lēmums izbeigt tiesvedību, jo prasījums jau izskatīts apvienotajā lietā.
Pagājušā gada 24.martā Satversmes tiesa ierosināja lietu par prasību veikt Covid-19 testu pirms ieceļošanas Latvijā.
Trīs lietas ierosinātas par normu, kas ierobežoja komercdarbību lielajos tirdzniecības centros. Visas trīs lietas apvienotas vienā.
Savukārt 9.jūlijā Satversmes tiesā ierosināta lieta par normām, kas noteica mācību procesa norisi skolās attālināti arī pēc ārkārtējās situācijas beigām.
Attiecībā uz 72 pieteikumiem Satversmes tiesas kolēģijas ir pieņēmušas lēmumus par atteikšanos ierosināt lietu. Lielākā daļa pieteikumu atteikta tādēļ, ka nav ticis pamatots apgalvojums, ka attiecīgie Covid-19 izplatības ierobežošanas vai seku novēršanas pasākumi ir radījuši personu pamattiesību aizskārumu, bet daļa tādēļ, ka attiecīgais jautājums ir administratīvās tiesas kompetencē.
Savukārt neviens pieteikums nav atteikts nepietiekama juridiskā pamatojuma dēļ.
Patlaban Satversmes tiesas kolēģijās izskatīšanā ir divi pieteikumi saistībā ar Covid-19 ierobežojumiem, bet pagaidām nav zināms, vai saistībā par šiem pieteikumiem tiks ierosināta tiesvedība.
Satversmes tiesā saņemtie pieteikumi bijuši par sejas masku valkāšanu, par sertificēto sejas masku iegādi, par pulcēšanās ierobežojumiem, par politiskās partijas dibināšanas neiespējamību, par dīkstāves pabalsta piešķiršanu, par azartspēļu ierobežojumiem, par ēdienu un dzērienu tirdzniecības vietu darba laika ierobežojumiem, par pilnvērtīgu pašvaldību funkciju īstenošanas neiespējamību, par pārvietošanās ierobežojumiem, par skolu apmeklējumu bīstamību, par reliģiskās darbības veikšanas ierobežojumiem, par maznodrošināto personu tiesību aizsardzību un par ārkārtējās situācijas definīciju kā tādu.
Tāpat sūdzības bijušas arī par grāmatu tirgošanas ierobežojumiem, par pienākumu neizpaust informāciju par infekcijas slimību gadījumiem, par aizliegumu ieceļot Latvijā no ārvalstīm, ja ārvalstīs nav veikts Covid-19 tests, par ierobežojumu atsevišķu veikalu veidu darbībai tirdzniecības centros un citiem līdzīgiem ierobežojumiem, par atšķirīgu noteikumu noteikšanu attiecībā uz personām, kuras pārslimojušas Covid-19 vai ir vakcinētas, pretēji tām, kuras nav pārslimojušas Covid-19, kā arī nav vakcinējušās un neplāno to darīt, par normām, kas noteic, ka lietas iztiesāšana tiesas sēdē un ieslodzījuma vietā esošas personas dalība tiesas procesā primāri notiek videokonferences režīmā, par valsts atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem, par darba pienākumu veikšanai nepieciešamo vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un citiem līdzīgiem ierobežojumiem.