No vairākām pasaules valstīm Latvijā varēs ierasties tikai ar negatīvu Covid-19 testu [papildināts]

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Latvijā no Lielbritānijas, Dānijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Beļģijas, Īrijas, Vācijas un Krievijas varēs ierasties tikai ar ne vēlāk kā pirms 72 stundām veiktu negatīvu RNS Covid-19 testu vai ne vēlāk kā pirms 48 stundām veiktu negatīvu antigēna testu, paredz valdībā pieņemtie grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

Šī prasība būs spēkā no piektdienas, 24.decembra, lai Latvijas saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) regulu paspēj 48 stundas pirms lēmuma spēkā stāšanās par to informēt pārējās dalībvalstis.

Testi būs jāveic gan pret Covid-19 vakcinētām, gan nevakcinētām personām.

Veselības ministrija (VM) grozījumu anotācijā norāda, ka šāda prasība nepieciešama, ņemot vērā omikrona varianta izplatību Eiropas valstīs un Latvijas iedzīvotāju ceļošanas paradumus.

Cilvēkiem ar derīgiem Covid-19 sertifikātiem, ja tests nav veikts pirms iekāpšanas transportlīdzeklī, tas jāveic nekavējoties pēc ieceļošanas Latvijā - tuvākajā laboratorijā, ne vēlāk kā 24 stundu laikā. Savukārt personas bez Covid-19 sertifikātiem un bez negatīva testa rezultāta transportlīdzeklī ceļošanai uz Latviju nedrīkst tikt ielaistas.

Prasība būs spēkā līdz ārkārtējās situācijas beigām - nākamā gada 11.janvārī, kad spēku zaudēs rīkojums "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu".

Ministru kabineta sēdē pret konkrēto jautājumu bija visi četri Jaunās konservatīvās partijas (JKP) ministri - satiksmes ministrs Tālis Linkaits, labklājības ministrs Gatis Eglītis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns un izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece.

Satiksmes ministrs diskusijā uzsvēra, ka viņš neizprot, kādēļ testēšanās prasība tiek noteikta tikai pasažieriem caur lidostu, nevis, piemēram, arī visiem sauszemes ieceļotājiem.

"Ja vēlme ir ierobežot šo cilvēku plūsmu, tad acīmredzot ir jānosaka stingri ierobežojumi arī uz sauszemes robežām," sacīja Linkaits, kurš vienlaikus arī akcentēja, ka šāda veida politika būtu jāveido samērojama ar kaimiņvalstīm, jo pasažieri testu prasības dēļ izvēlēsies izmantot, piemēram, Kauņas, Viļņas vai Tallinas lidostas un pa sauszemes robežām nokļūs Latvijā.

Tāpat arī Muižniece pauda, ka ar šādu lēmumu Latvija "kārtējo reizi iešauj sev kājā" nekonsekvences dēļ ierobežojumiem ielidošanai un ieceļošanai pa sauszemi.

Tikmēr ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) un veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) kolēģiem skaidroja, ka nebūs tā, ka cilvēki izvēlēsies kaimiņvalstu lidostas tikai šo testu prasības dēļ.

Rinkēvičs, piemēram, atzīmēja, ka lielākā daļa cilvēku, kuri plāno lidot laika periodā no 24.decembra līdz 11.janvārim, kad šī prasība būs spēkā, jau iegādājušies biļetes priekšlaicīgi. Tāpat viņš aicināja nelolot liekas cerības, ka pirms Ziemassvētkiem Latvijai izdosies izveidot vienotu ceļošanas politiku ar Baltijas valstīm.

Pavļuts skaidroja, ka šā jautājuma diskusijās veidojoties "falša dilemma", kas apzīmētu - ja nevar notestēt pāri visām robežām ieceļojušos, tad testēt nevajadzētu nevienu. "Šobrīd nespert šādu soli, manuprāt, būtu nesaprātīgi," pirms valdības pieņemtā lēmuma teica Pavļuts.

Kā ziņots, Latvijā reģistrēts 41 Covid-19 omikrona paveida gadījums, no kuriem seši līdz astoņi ir vietējās pārneses gadījumi, pirmdien, 21.decembrī, pēc koalīcijas sanāksmes atklāja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Veselības ministrs norādīja, ka Latvijas valstspiederīgie, kas dzīvo Lielbritānijā, Norvēģijā, Zviedrijā, Vācijā un citur, kur omikrona klātbūtne ir lielāka nekā Latvijā, svētku laikā dosies uz mājām, un vīruss izplatīsies. Līdzīgi esot bijis pērn ar deltas paveidu. Tāpēc VM jau pirms divām nedēļām piedāvāja ieviest testēšanas prasību pirms ceļošanas, skaidroja ministrs.

Svarīgākais