Ceturtdiena, 30.maijs

redeem Lolita, Vitolds

arrow_right_alt Latvijā

Epidemiologs brīdina: Covid-19 omikrona paveids ir lipīgāks nekā delta variants [papildināts]

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Pašreiz nav pamata domāt, ka Covid-19 omikrona paveids būtu maigāks par delta variantu, otrdien valdības sēdē uzsvēra epidemiologs, Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas speciālists Ņikita Trojanskis.

Viņš pauda, ka arī politikas plānošanā būtu jāpieņem, ka omikrons nav maigāks par delta variantu.

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka valdībai, lemjot par tālāko pandēmijas apkarošanu, vajadzētu sekot līdzi kumulatīvajam pēdējo septiņu dienu laikā stacionēto cilvēku skaitam. Tieši šis rādītājs precīzāk atspoguļojot situāciju, kas valda slimnīcās. Ja stacionēto cilvēku skaits pieaugs līdz noteiktam līmenim, tas norādīs uz to, ka tuvākajā laikā slimnīcas būs pārpildītas.

Turpinot diskutēt par Covid-19 omikrona paveidu un iespējamo gripas izplatību, Perevoščikova ieskatā, nebūtu slikti, ja vērtētu iemeslus, kāpēc cilvēki atrodas prombūtnē. "Prombūtnes iemesls var būt ne tikai Covid-19, bet arī citas respiratorās saslimšanas ieskaitot gripu. Tas ir viens no rādītājiem, lai saprastu, vai kritiskās nozares varētu būt cietušas no darbaspēka trūkuma," norādīja eksperts.

Jau vēstīts, ka pagājušajā mēnesī Dienvidāfrikas Republikā tika atklāts jauns Covid-19 paveids ar daudzām mutācijām, kurš tika nosaukts par omikrona paveidu. Saistībā ar tā izplatību daudzas valstis aizliegušas ieceļošanu no Āfrikas dienvidu valstīm, kā arī no jauna ieviesušas ierobežojumus vīrusa izplatības samazināšanai.

Eksperti brīdina, ka omikrona paveids ir lipīgāks nekā pašlaik dominējošais delta paveids. Kā viens no iemesliem tiek minēts tas, ka jaunais variants spēj labāk pārvarēt pašlaik pieejamo vakcīnu radīto imunitāti. Tomēr sākotnējie dati liecina, ka inficēšanās ar omikrona paveidu gadījumā slimības gaita ir vieglāka.