Ar likumu grozījumiem vērsīsies pret nelegālu satura izplatīšanu internetā

© Dmitrijs Suļžics / F64

Iesniegšanai Saeimā gatavo likumu grozījumus, lai ļautu Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) ierobežot pieeju ne tikai nelegālas televīzijas kanālu retranslācijas vietnes, bet arī lapām, kurās nelikumīgi pieejamas filmas, audio grāmatas, mūzika un datorspēles, noskaidrojis portāls lsm.lv.

Izmantojot likumā paredzētās pilnvaras, NEPLP šogad apturējusi pieeju ap 400 domēnu vārdu ar internetā neatļauti izvietotu televīzijas saturu. Šajās lapās bijis skatāmi gan vietējie, gan ārvalstu televīzijas kanāli, ieskaitot tos, kuru retranslēšana Latvijā oficiāli ir aizliegta. Šādu vietņu veidotāji nav saskaņojuši satura izvietošanu ar autortiesību turētājiem. Peļņas avots šādos gadījumus ir lapās izvietotās reklāmas vai arī organizēta maksas pieeja saturam.

Konstatējot neatļautu televīzijas programmu retranslēšanu, padome cenšas sazināties ar šo vietņu veidotājiem, liekot pārtraukt šī satura retranslēšanu vai reģistrēties oficiāli, pastāstīja Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes Monitoringa departamenta vadītāja Dita Ciemiņa.

"No neviena no mājaslapu īpašniekiem vai tiesību turētājiem neesam sagaidījuši pozitīvus soļus, reģistrējoties darbības turpināšanai," teica Ciemiņa. "Atsevišķi pakalpojumu sniedzēji uzlikuši "ģeobloku", līdz ar to lapās skatāmais saturs Latvijā nav pieejams un netiek retranslēts, taču lielākajai daļai gadījumu padome pieņem lēmumu par konkrēto lapu piekļuves ierobežošanu. Tātad mēs bloķējam šos domēnu vārdus un saturs Latvijā vairs nav pieejams."

Likums dod iespēju padomei ierobežot pieeju konkrētām vietnēm uz laiku līdz diviem gadiem.

Pēc šī laika perioda, visticamāk, par konkrēto vietni būs aizmirsuši gan tās veidotāji, gan potenciālie lietotāji. Vienlaikus novērojumi bieži liecina, ka tīmeklī neatļauti izvieto ne tikai pieeju TV kanāliem, bet arī gan Latvijā, gan ārvalstīs radītas filmas, seriālus, audio grāmatas, datorspēles, mūzikas failus un citu saturu. Novembrī arī Valsts policija informēja par divu Latvijas iedzīvotāju aizturēšanu par autordarbu nelikumīgu izplatīšanu vietnē. Tajā pieejamās filmas, mūziku un datorprogrammas mēneša laikā izmantojuši ap 65 000 mājsaimniecību no Latvijas, Apvienotās Karalistes, Īrijas un citām valstīm.

Paplašinot autortiesību īpašnieku aizsardzību, top grozījumi Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā un Autortiesību likumā, paredzot iespēju plašāk vērsties pret nelegāli izplatītu saturu. Paredzēts, ka šādu vietņu darbību varēs ierobežot pēc aizskarto autortiesību īpašnieku vēršanās padomē ar attiecīgu iesniegumu. Ja tas būs iespējams, padomes uzdevums būs vērsties pie konkrētas lapas izveidotājiem.

"Gadījumā, ja nekādu atbilžu nebūs vai tās nebūs mums pozitīvas, tad padomei būs tiesības pieņemt lēmumu par piekļuves ierobežošanu šādām vietnēm. Autortiesību īpašnieka tiesības ir aizsargājamas un nav pieļaujams, ka kāds prettiesiski gūst peļņu no kāda cita veidota satura," teica Ciemiņa.

Likuma izmaiņas top pēc biedrības "Par legālu saturu" iniciatīvas.

Biedrībā apvienojušās mediju komercorganizācijas, autortiesību pārvaldības organizācijas, Latvijas Grāmatizdevēju asociācija. Biedrības vadītājs Andris Ķēniņš pastāstīja, ka problēmas aktualitāti demonstrē arī nesenais Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja secinājums, ka Latvija ir līderos nelegāli izplatīta satura skatīšanā, turklāt divreiz biežāk nekā vidēji Eiropas Savienībā.

"Arī Kultūras ministrijas šā gada sākumā publiskotā pētījuma dati apliecina, ka šis apjoms ir, es teiktu, anormāls," sacīja Ķēniņš. "Ir mēneši, kad līdz pat 200 000 lietotāju Latvijā nelegāli izmanto kāda veida saturu. Šai problēmai ir liela ietekme ne tikai uz autoru saņemto atlīdzību apjomu, bet arī uz ekonomiku kopumā. Līdz ar to es ceru, ka likumdevējam būs liela interese šos likuma grozījumus operatīvi virzīt uz priekšu."

Attiecīgos likuma grozījumus skatīšanai Saeimā plānots iesniegt jau janvārī. Paplašinot NEPLP pilnvaras nelegāli izplatīta satura ierobežošanā, plānots lūgt arī papildus līdzekļus jaunu štata vietu nodrošināšanai.

Svarīgākais