Valsts policijā izstrādā kritērijus, kas turpmāk noteiks, cik ilgā laikā policijai pēc izsaukuma saņemšanas ir jāierodas notikuma vietā. Noteikumus plānots ieviest jau pusgada laikā, un, visticamāk, tie paredzēs arī sodus par nepamatotu kavēšanos.
Valsts policijas (VP) priekšnieks Valdis Voins neslēpj, ka bieži saņem pārmetumus par kavēšanos, taču kritēriju, kas ļautu izmērīt, ka kārtībsargi patiesi sebo, pagaidām nav. Šā iemesla dēļ nav iespējams sodīt lēnīgos policistus, jo vienmēr var atrunāties, ka tajā brīdī svarīgāki bijuši citi darbi, skaidro V. Voins.
Sistēmas izveidē Latvija ņems vērā Igaunijas pieredzi, un paredzams, ka jau pusgada laikā pilotprojektu ieviesīs praksē. Būtiski, ka projekts nebūs policijai iekšējai lietošanai – to publiski apspriedīs un vēlāk iegrāmatos Ministru kabineta noteikumos. V. Voins uzsver, ka ierašanās laiks būs atšķirīgs Rīgā un reģionos, jo attālumi nav salīdzināmi. Izsaukumus turpmāk sadalīs četros līmeņos. A līmenis būs saistīts ar dzīvības apdraudējumu, savukārt D būs maigākais variants.
Ja par nepamatotu neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukšanu jāmaksā vairāku desmitu latu sods, policijas gadījumā šis princips nedarbosies. "Par nepamatotiem izsaukumiem noteikt sodu nav prioritāte, to nedarīsim. Cilvēkiem grūti izvērtēt situāciju – vai izsaukums ir vai nav pamatots. Vienīgais, pret ko varam vērsties, ir huligānisms, kad eksāmenu laikā skolā ziņo par ieliktu bumbu. Ja varam atrast zvanītāju, tad varam domāt par sodu," saka V. Voins.
Rīgas reģiona policijas pārvaldes vadītājs Ints Ķuzis uzskata, ka sistēmas izveide palīdzēs sakārtot kopējo situāciju. Arī I. Ķuzis uzsver, ka maksa par nepamatotu izsaukumu netiks piemērota. Tas nozīmē, ka arī turpmāk iedzīvotāji varēs ziņot par likumpārkāpumiem, nebaidoties no finansiālām sankcijām.
Neatkarīgā saņēmusi vairākas sūdzības, kurās norādīts, ka policija atteikusies ierasties notikuma vietā. Piemēram, Vanda no Rīgas rajona pamanījusi, ka kramplauži apzaguši viņas kaimiņu vasarnīcas, un nekavējoties par to ziņojusi kārtībsargiem. "Viņi pateica, ka uz notikuma vietu nebrauks, jo es neesmu cietusī. Meklēju kaimiņus rokā pati," saka Vanda. VP preses pārstāve Linda Neimane-Zobena uzsver, ka šāda situācija nav pieļaujama, jo policijai ir jāreaģē uz jebkuru saņemto informāciju. "Šajā gadījumā policija nedrīkst iet īpašumā, pat ja redzamas lauzuma pēdas vai izsists logs. Svešinieks nevar rakstīt policijā iesniegumu par sev nepiederošu īpašumu, taču policijai kaut vai jākonstatē nozieguma pēdas un jāiesaistās cietušo meklēšanā," saka L. Neimane-Zobena. Šobrīd reaģēšanas pakāpi nosaka dežurants, kurš pieņem iedzīvotāju izsaukumus. Gadījumā, ja policija izsaukumu ignorē, nepieciešams sūdzēties iestādē, kas to pārrauga.