Nodevas medniekiem plānots palielināt pat par 1000%

© Freepik

Pēc diviem gadiem nodevas medniekiem plānots palielināt pat par 1000%! Daļa ReTV Ziņu aptaujāto ekspertu uzskata, ka tas krasi ietekmēs šo nozari.

Zemkopības ministrijas izstrādātais plāns paredz, ka turpmāk mednieku kartes maksās līdzšinējā 14 eiro vietā - 30 eiro. Maksa par vienu medību atļauju par aļņa un staltbrieža bulli 1.42 eiro vietā - 15 eiro. Par 7.50 eiro būs jāmaksā par staltbrieža govi un teļu. Savukārt par medīšanu ārzemniekiem Latvijā ierasti nācās maksāt par vienu dienu 14 eiro; no divām līdz 10 dienām - 35 eiro, par sezonu - 99 eiro. Turpmāk būs jāmaksā 70 eiro par desmit dienām, bet 200 eiro - par sezonu.

Aina Stašāne, Valsts meža dienesta ģenerāldirektore: “Pirmkārt, tās nodevas, kas bija noteiktas līdz šim, nav mainītas krietni ilgu laiku - vairāk nekā desmit gadus. Izmaksas, lai nodrošinātu pakalpojumus, par kurām valsts nodevas ir noteiktas, ir būtiski pieaugušas. Mēs nevis vienkārši ceļam valsts nodevas, mēs piedāvājam mūsu klientiem faktiski digitālus pakalpojumus tuvākajā nākotnē - tā, lai viņiem būtu ērti šos pakalpojumus lietot, proti, gan pieteikt digitāli, gan arī saņemt digitāli, un tas viss zināmus ieguldījumus prasa.”

Pirms šāda lēmuma tapšanas notikušas vairākas sanāksmes, kurās piedalījās vairākas valsts organizācijas, kā eksperti tika uzaicināti Latvijas Mednieku asociācija un Latvijas Mednieku savienība.

Aina Stašāne: “Mēs ar organizācijām esam runājuši, esam piedāvājuši arī kompromisus. Tas, kas šobrīd tiek virzīts uz Ministru kabinetu, jau ir lielā mērā izrunāts ar mednieku organizācijām.”

Tomēr te rodas pretrunas, vismaz, kā to ReTV Ziņām saka mednieki, abas mednieku organizācijas pēc sanāksmes, kad viss tika izrunāts un abas puses bija vienojušās, bija šokētas par versiju, kuru plānots iesniegt valdībā. Un galvenā pretenzija - vienošanās, kas tika savstarpējās sarunās panāktas, nav ņemtas vērā.

Jānis Baumanis, Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs: “Par ārzemniekiem - mēs pilnīgi kategoriski iebildām un teicām, ka jāpaliek tiem pašiem 100 eiro par sezonu, savukārt par staltbriežiem un aļņiem, par buļļiem mēs teicām, ka tie var būt 10 eiro, par govīm un teļiem krietni mazāk summai jābūt. Projektā parādās, ka par buļļiem 15 eiro, par govīm un teļiem 7.50 eiro. Es grību teikt, ka tie ir klaji meli, šajā projektā šīs divas lietas ir pilnīgi pretēji tam, ko mēs runājām un vienojāmies.”

Haralds Barviks, Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs: “Rezultātā no tā mednieki būs nopietni cietēji. Sliktākais arī šajā variantā ir tas, ka nav runa par mednieku komfortu, bet šeit ir runa par postījumu ierobežošanu, kur tiešā veidā ir iesaistīta mednieki, kuri investē savu laiku un savus līdzekļus lauksaimniecībā un mežkopībā, un tas ir jāsaista kopā.”

Valsts meža dienestā, kas ir medību uzraugošā iestāde, ReTV Ziņām saka - neko mainīt iecerēs vairs negrasās. Tikmēr mednieku organizācijas min, ka šāda nodevu palielināšana krasi ietekmēs malumedniecību.

Haralds Barviks, Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs: “Ja šī atļauja šobrīd maksā 1.42 eiro, to grasās pacelt uz 15 eiro, saprotiet paši, cilvēki meklēs iespēju apiet. Veidosies tā nevēlamā pelēkā zona arī šajā jomā.”

Ārzemnieki, kuri atbrauc medīt uz Latviju, iztērē vidēji divus tūkstošus eiro vienā braukšanas reizē. Medību eksperti uzskata, ka šīs izmaiņas krasi samazinās medību tūrismu Latvijā, tāpēc, visticamāk, izvēlēsies braukt medīt uz kaimiņvalstīm. Tikmēr Valsts meža dienestā norāda - ar šādu nodevu palielinājumu būs palielināt inspektoru skaitu valstī, līdz ar to būs iespēja labāk uzraudzīt medību norisi Latvijā.

Latvijā

Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis Marākešas lidostā redzējis ko pagalam nepatīkamu. Turklāt, kā sociālajā vietnē "Facebook" raksta A. Hermanis, "tie nebija krievi, visi bija latvieši. Tādi normāli latviešu dukši. 40-50 gadu vecumā. Tipiski vidēji aritmētiskie Mārupes iedzīvotāji, kuri atgriezās no tūrisma ceļojuma".

Svarīgākais