Valentīnai Andrējevai šodien ir pēdējā diena Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes vadītājas amatā.
Šorīt intervijā telekompānijas LNT raidījumam "900 sekundes" Andrējeva norādīja, ka turpinās profesores darbu Rīgas Tehniskajā universitātē, viņai esot pienākumi arī citās mācību iestādēs. Savukārt no 1.janvāra "varbūt darīšu vēl kaut ko", tomēr pagaidām viņa neatklāja, kādu profesionālu piedāvājumu saņēmusi, liekot noprast, ka par to vēl domā.
Andrējeva atzina, ka SPRK vadītāja amats ir ļoti smags: "Tas amats ir ļoti, teiksim, publisks un smags. Emocionāli smags," sacīja SPRK padomes vadītāja.
Nākamajam SPRK vadītājam priekš būs būtiski uzdevumi, akcentēja Andrējeva. Kā galveno viņa minēja regulatora neatkarības nostiprināšanu. Patlaban budžeta taupības nolūkos tiek apsvērta ideja apvienot SPRK un Konkurences padomi, bet vajadzētu panākt, lai regulējošā institūcija būtu neatkarīga, neatrastos kādas ministrijas pārraudzībā.
Tāpat nākamajam regulatora vadītājam būs jāturpina Eiropas Savienības normu iedzīvināšana, īpaši būtiski uzdevumi gaidāmi enerģētikā.
Kā atzina Andrējeva, SPRK padomei būs grūti pieņemt lēmumus, jo paliks trīs padomes locekļi un jebkāda lēmuma pieņemšanai būs jāpanāk vienprātība. Kā liecina SPRK informācija, SPRK padomes sastāvā darbu turpinās Gints Zeltiņš, Edvīns Karnītis un Ivars Zariņš.
Vērtējot savu darbību, Andrējeva norādīja, ka viņas piecu gadu pilnvaru laiks sakritis ar periodu, kad Latvijas ekonomikā bija vērojamas krasas svārstības no ekonomiskā uzplaukuma līdz krīzei, kas prasīja atšķirīgu politiku tarifu noteikšanā. Šo gadu laikā nozīmīgi lēmumi pieņemti elektroenerģijas tirgus liberalizācijā, turpinājies tarifu kritums telekomunikāciju jomā, pārņemtas pašvaldību regulatoru funkcijas.
Komentējot, vai šo gadu laikā izjusts spiediens, Andrējeva atzina, ka SPRK atradies starp pakalpojumu sniedzējiem un patērētājiem, un abas grupas bija neapmierinātas ar regulatora lēmumiem.
Kā ziņots, konkursā uz SPRK vadītāja amatu saņemti divi pieteikumi, bet uz padomes locekļa - 16.
Izvēlētie kandidāti vēl būs jāapstiprina gan valdībai, gan Saeimai.
Komisijā bija Ekonomikas ministrijas, Tieslietu ministrijas, Labklājības ministrijas pārstāvji. Tā vērtējusi pretendentu kompetenci, izpratni par sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas jomu un koncepciju par attīstību.
SPRK ir ekonomikas ministra pārraudzībā esoša atvasināta publiska persona, kas realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, dzelzceļa transporta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs saskaņā ar likumu "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem" un attiecīgo regulējamo nozaru speciālajiem normatīvajiem aktiem.
Andrējeva amatā stājās 2005.gada 5.decembrī, un viņas pilnvaru termiņš beigsies šā gada decembrī. Viena padomes locekļa vieta patlaban ir brīva. Nākamgad vasarā beigsies pilnvaras trim pašreizējiem padomes locekļiem.
Ekonomikas ministrs Artis Kampars ("Vienotība") vēl neesot pieņēmis lēmumu par to, vai virzīt SPRK vadītājas amatam konkursa komisijas ieteikto pašreizējo SIA "Lursoft" valdes priekšsēdētāju Ilutu Riekstiņu, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja viņa preses sekretāre Elīna Bīviņa.
Ministrs arī vēl neesot pieņēmis lēmumu par padomes locekļa kandidātu politiķi, bijušo zemkopības ministru Mārtiņu Rozi (ZZS), ko par labāko atzinusi komisija. Noprotams, ka ministram ir šaubas par šo kandidātu, taču Bīviņa nevarēja pateikt, kā Kampars rīkosies, piemēram, vai konsultēsies ar koalīciju veidojošajiem politiskajiem spēkiem vai lūgs papildu informāciju komisijai.
Kampars norāda, ka jautājums par SPRK padomes locekļiem pašlaik nav pirmās steidzamības lieta, jo SPRK darbība divu vakanto amatu dēļ padomē nekādā veidā nav kavēta.
Paredzams, ka abu padomes locekļu apstiprināšana, visticamāk, tiks virzīta vienlaikus.