Pamatīgi pārsteidz prokurora amata kandidātu vājās zināšanas

© pexels.com

Prokurora amata kandidātu atlases vispārējo un juridisko zināšanu pārbaudījuma pirmās kārtas tests atkal uzrādījis vājas zināšanas pretendentu vidū, turklāt testa aizpildītājiem grūtības sagādāja nosaukt pat Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu un vecumu, no kura iestājas kriminālatbildība.

Prokuratūrā informēja, ka pirmajā kārtā prokurora amata pretendentam bija jāizpilda tests, kurā iekļauti vispārīgi krimināltiesību, kriminālprocesuālo tiesību, tajā skaitā starptautiskās sadarbības, un atsevišķi vispārīgi civiltiesību jautājumi, kā arī jautājumi par valsts vēsturi, kultūru un loģiku.

Atbildot kopumā uz 40 jautājumiem un iegūstot vismaz 30 punktus, pretendents tiek pielaists pārbaudījuma otrajai kārtai.

Uz šo pārbaudījumu bija pieteikušies 58 pretendenti, ieradās 45, no kuriem vien tikai pieci veiksmīgi izpildīja testu un tika pielaisti pārbaudījuma otrajai kārtai.

Pretendentiem grūtības sagādāja vairāki juridisko zināšanu jautājumi, piemēram, tikai trešā daļa pretendentu varēja pareizi atbildēt uz jautājumu par personas vecumu saukšanai pie kriminālatbildības. Krimināllikumā teikts, ka pie kriminālatbildības saucama fiziskā persona, kas līdz nozieguma izdarīšanas dienai sasniegusi 14 vecumu. Mazgadīgais, tas ir, persona, kas nav sasniegusi 14 gadu vecumu, pie kriminālatbildības nav saucams.

Mazāk nekā puse varēja pareizi atbildēt par dalības jēdzienu, kas uzskatāms par vienu no elementārākajiem jautājumiem krimināltiesībās, piektā daļa varēja pareizi atbildēt, kas ir Eiropas apcietinājuma lēmums, un tikai trešā daļa pretendentu zināja, ka īstie brāļi un māsas atrodas otrajā radniecības pakāpē.

Pretendentiem grūtības sagādāja arī jautājums par Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu. Desmit prokurora amata pretendenti nevarēja pareizi atbildēt, ka šī diena ir 4.maijs.

Otrajā kārtā prokurora amata pretendenti izvēlēsies vienu biļeti, kas sastāvēs no trīs jautājumiem krimināltiesību, kriminālprocesuālo tiesību un kādā citā tiesību nozarē.

LETA jau rakstīja septembrī, ka toreiz vienā no izsludinātajām pretendentu atlasēm uz prokurora amatu vispārējo un juridisko zināšanu pārbaudījumu spējuši nokārtot vien trīs no 26 prokurora amata pretendentiem.

Jūnijā arī noritēja atlases pārbaudījuma pirmā kārta. Tajā bija pieteikušies 89 pretendenti, taču uz pārbaudījuma pirmo kārtu ieradās 72, no kuriem tikai desmit pretendenti veiksmīgi izpildīja testu un tika pielaisti pārbaudījuma otrajai kārtai.

LETA jau rakstīja, ka iepriekšējos gados vispārējo un juridisko zināšanu pārbaudījuma pirmajās kārtās bez juridiskas dabas jautājumiem piedāvāti atbilžu varianti uz tādiem jautājumiem kā, piemēram, kurš ir dziesmas "Saule, Pērkons, Daugava" mūzikas autors un kurā datumā ir Brīvības cīnītāju piemiņas diena. Tāpat testā bijuši tādi jautājumi kā, piemēram, kurš ir Brīvības pieminekļa autors, kura ir Latvijas garākā upe, cik Latvijā ir novadu.

Latvijā

Latviešu nacionālo partizānu sīkstās un ilgās cīņas ar padomju okupantiem kopumā zināmas arī tiem, kuri par tām nav daudz interesējušies. Taču nupat kā bija atzīmējama 80. gadadiena vācu okupācijas zonā notikušai kaujai, kas “plašākā un ilgstošākā visā Latvijas nacionālās pretestības kustības vēsturē”.

Svarīgākais