Nedēļas nogalē būs vērojama bīstama dabas parādība

 
©Mārtiņš Zilgalvis / F64

Pēc intensīvās snigšanas aizvadītās nedēļas izskaņā šonedēļ Latvijā valda stabils un noturīgs sals un termometrā stabiņš dažviet ir noslīdējis pat līdz -25…-27 grādu atzīmēm. No piektdienas Latvijā sāks ieplūst siltās gaisa masas un līdz ar to pastāv liels risks, ka novērosim vēl vienu bīstamu laika parādību – atkalu, ziņo LVĢMC sinoptiķi.

Aktuālie prognožu dati norāda, ka atbilstoša situācija, lai veidotos atkala, mūsu reģionā gaidāma šīs nedēļas izskaņā piektdien un sestdien. Aukstās gaisa masas, kas atnesa stipro salu, lēnām atkāpsies uz ziemeļaustrumiem, bet no dienvidiem jau strauji ieplūdīs siltās gaisa masas. Gaisa temperatūra pie zemes virsmas vēl saglabāsies zemāka par 0 grādiem, bet gaidāms, ka līs lietus. Visintensīvākā atkala ir gaidāma valsts austrumu daļā, Latgalē, tomēr arī pārējā teritorijā tā tiks novērota.

Līdz ar to sagaidāms, ka šajā nedēļas izskaņā būs:

  • ļoti slideni ceļi, ielas un trotuāri, jo apledojums veidosies atkalas rezultātā; papildus jāmin, ka sestdien atkalu un sniegu jau nomainīs lietus un gaisa temperatūra būs augstāka par 0 grādiem. Līdz ar to ļoti slideni būs arī tie ceļi, uz kuriem ir piebraukts sniegs. Noteikti ir jāizvērtē:
  • vai ir nepieciešams doties ceļā ar auto vai kājām,
  • ja dodaties ceļā, vai ir atbilstoši apavi un automašīna ir aprīkota atbilstoši šiem bīstamajiem ziemas apstākļiem;
  • pastāv augsts risks, ka papildu sniegam, kurš ir piesalis vadiem un koku zariem, uz tiem vēl veidosies apledojuma kārta - svars būtiski pieaugs un ir risks, ka tie lūzīs.

Kas ir atkala?

Atkala - tas ir īpašs nokrišņu veids, kad pāratdzesētas (sasalstoša) lietus lāses negatīvas gaisa temperatūras apstākļos nonāk uz zemes virsmas, priekšmetiem un dabas objektiem, veidojot kristāldzidru ledus kārtiņu.