Valstij sāk pārmest slaukšanu

Naudas trūkuma spiesta, valdība meklē arvien jaunas taupīšanas iespējas, kas pēdējo gadu laikā rezultējusies ne tik daudz ierēdniecības mazināšanā, cik nodokļu paaugstināšanā un pat jaunu maksājumu ieviešanā, kas daļai sabiedrības šķiet gandrīz vai absurdi.

Nākamgad par 2% paaugstināts nodoklis apkurei un ūdenim, elektrība sadārdzināsies par 12%, savukārt akcīzes nodoklis bezalkoholiskajiem dzērieniem palielināsies par 30%, ko nodokļu maksātāji jau paguvuši nosaukt par klaju slaukšanu no valsts puses.

Meklējot budžeta papildināšanas iespējas, valdība jau ne reizi vien nākusi klajā ar iecerēm par dažādiem jauniem maksājumiem. Tā nesen veselības ministrs Juris Bārzdiņš rosināja ieviest papildu nodokli saldumiem, čipsiem un citai neveselīgajai pārtikai, lai uz to rēķina papildinātu veselības nozares budžetu. Apzinoties šīs idejas strīdīgumu, runas par jaunā nodokļa ieviešanu valdībā ātri vien apsīka.

Taču vakar Ministru kabinets akceptēja ne mazāk savdabīgu ieceri, par 30% palielinot akcīzes nodokli bezalkoholiskajiem dzērieniem. Uzņēmuma Aldaris valdes priekšsēdētāja Ināra Šure šādu rīcību nodēvējusi par "vienas nozares slaukšanu", kamēr valdība argumentē: šāda stratēģija veicināšot patērētāju ieradumu maiņu un mazinās neveselīgu saldināto dzērienu lietošanu.

Par neskaidru maksājumu tiek saukts arī šogad ieviestais kapitāla pieauguma nodoklis, ko valsts iekasē no depozīta noguldījumos gūtās peļņas, no darbībām ar vērtspapīriem, nekustamā īpašuma pārdošanas, dividendēm un cita.

Visplašākos strīdus līdz šim raisījis tieši dienesta auto nodoklis, kura maksāšana uzņēmējiem sagādājusi daudzas neskaidrības, savukārt valstij – problēmas ar tā iekasēšanu, jo no šogad plānotajiem apmēram 30 miljoniem latu trijos ceturkšņos valstij izdevies iekasēt tikai 3,87 miljonus. Lai uzlabotu šo situāciju, iecerēts, ka 2011. gadā dienesta auto nodokli rēķinās nevis atkarībā no intensitātes, kādā dienesta auto izmantots privātām vajadzībām, bet gan prasīs konstantu summu atkarībā no mašīnas motora tilpuma. Finanšu ministrijas (FM) pārstāve Baiba Melnace sarunā ar Neatkarīgo skaidroja, ka turpmāk auto lietotājiem būs nevis jāpierāda, kad un kā mašīna lietota privātām vajadzībām, bet gan – ka mašīna netiek lietota ārpus darba. "Konstantu summu ik mēnesi būs jāmaksā pilnīgi par visiem uzņēmumā esošajiem auto, kas ņemti gan līzingā, gan nomāti, gan atrodas uzņēmumu īpašumā. Izņēmumus pieļaus tikai tad, ja uzņēmējs Valsts ieņēmumu dienestā varēs ar globālās pozicionēšanas sistēmas (GPS) izdrukām precīzi pierādīt, ka auto neizmanto privātām vajadzībām," klāstīja eksperte. Turklāt FM pārstāve netieši arī atzina, ka vieglāk būšot ik mēnesi nomaksāt prasīto summu, nevis aprīkot savus auto ar GPS un mocīties ar atskaitēm.

Jāpiebilst, ka visiem Latvijas auto īpašniekiem par saviem spēkratiem ir jāmaksā vēl arī transportlīdzekļu ikgadējais nodoklis, kas ar nākamo gadu kļūs augstāks. Tādējādi – ar PVN palielināšanu, akcīzes paaugstināšanu bezalkoholiskajiem dzērieniem un transportlīdzekļu nodokļa pieaugumu valdība nākamgad cer budžeta ieņēmumus papildināt ar 73 miljoniem latu.

Latvijā

Neraugoties uz to, ka Ķīnas tirzniecības gigants – “Temu” ir iemantojis sliktu slavu, pilnīgi pretējās domās ir praktiskā mājsaimniece Iveta, kura bieži iepērkas lēto cenu interneta veikalā, taču pēdējā laikā nācies vilties! Turklāt, pretenzijas, nevis pret pašu preci, bet tās piegādātāju, ziņo "Bez Tabu".

Svarīgākais