Latvijā minimālā alga būs jāceļ vismaz līdz 600 eiro mēnesī

© Ģirts Ozoliņš/F64

Saskaņā ar Latvijas nostāju par Eiropas Savienībā plānoto adekvātas minimālās algas ieviešanu, Latvijā minimālajai algai būtu jābūt vismaz 600 eiro mēnesī, valdības sēdē šodien sacīja labklājības ministrs Gatis Eglītis.

Ministru Kabinets apstiprināja Latvijas nostāju Eiropas Savienības Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padomes 2021.gada 6.-7.decembra sanāksmē izskatāmajos Labklājības ministrijas un Kultūras ministrijas kompetencē esošajos jautājumos. Viens no tiem paredz arī vienotas minimālās algas ieviešanu visā Eiropas Savienībā. Saskaņā ar plānoto, Latvijā minimālajai algai būtu jābūt vismaz 600 eiro mēnesī. Tiesa, šobrīd nav zināms, kad prasība par vienoto minimālo algu stāsies spēkā.

  1. Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par adekvātu minimālo algu Eiropas Savienībā

2020.gada 28.oktobrī Eiropas Komisija (turpmāk - Komisija) publicēja priekšlikumu, kura mērķis ir nodrošināt, ka darbinieki saņem adekvātu minimālo algu pienācīgai dzīvošanai neatkarīgi no tā, kur tie ir nodarbināti. Priekšlikums attiecas uz darbiniekiem, kuriem ir darba līgums vai darba tiesiskās attiecības.

Saskaņā ar priekšlikumu dalībvalstis, kurās ir ar tiesību aktu noteikta minimālā alga, veic pasākumus, lai minimālās algas noteikšanas un pārskatīšanas pamatā ir skaidri kritēriji adekvātas algas veicināšanai, lai panāktu pienācīgus darba un dzīves apstākļus, sociālo kohēziju un augšupvērstu konverģenci. Kritēriji ietver vismaz šādus elementus:

  • noteiktās minimālās algas pirktspēja, ņemot vērā dzīves dārdzību, kā arī nodokļu un sociālās iemaksas;

  • vispārējais algu līmenis un tā sadalījums;

  • algu pieauguma temps;

  • darba ražīguma līmenis un attīstība.

Priekšlikums paredz arī sociālo partneru savlaicīgu un efektīvu iesaisti ar tiesību aktu noteiktās minimālās algas noteikšanā, kontroles un uzraudzības pasākumus, ko veic darba inspekcijas, kā arī informācijas pieejamības prasības.

Slovēnijas prezidentūra, turpinot Vācijas prezidentūras un Portugāles prezidentūras iesākto darbu, precizēja priekšlikumu attiecībā uz ietvaru minimālajai algai, darba koplīgumu slēgšanas veicināšanu, likumā noteiktās minimālās algas atbilstību, tiesībām uz kompensāciju, sodiem u.c. jautājumiem.

Padomes 2021.gada 6.-7.decembra sanāksmē plānots panākt vispārēju pieeju par priekšlikumu.

Latvijas nostāja:

Latvija kopumā var atbalstīt vispārēju pieeju par priekšlikumu. Novērtējam Slovēnijas prezidentūras un iepriekšējo prezidentūru ieguldīto darbu, precizējot priekšlikumu atbilstoši dalībvalstu komentāriem ar mērķi panākt iespējami plašu atbalstu. Latvija atbalsta pasākumus strādājošo nabadzības mazināšanai, tajā skaitā ar regulāru minimālās algas paaugstināšanu, ko paredz priekšlikums, kā arī ar sociālās drošības sistēmas un citu atbalsta mehānismu palīdzību. Latvija uzskata, ka ir svarīgi, lai direktīva sniegtu patiesu ieguldījumu augšupvērstā sociālajā konverģencē un neradītu dalībvalstīm pārlieku lielu administratīvo slogu, jo īpaši attiecībā uz monitoringu un datu apkopošanu.

Labklājības ministrijas sagatavotā nacionālā pozīcija Nr.1 par priekšlikumu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par adekvātu minimālo algu Eiropas Savienībā apstiprināta Ministru kabineta 2020.gada 10.decembra sēdē un Saeimas Eiropas lietu komisijas 2021.gada 5.februāra sēdēs.

šanas brīdi Padomē izskatāmā priekšlikuma redakcija vēl nav sagatavota).

Svarīgākais