Aptauja: kādas ir aktuālākās problēmas Latvijas sabiedrībā?

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Par aktuālākajām problēmām attieksmē vienam pret otru Latvijas iedzīvotāji atzīst uzskatu polarizāciju (79%), cieņas trūkumu (75%), naidu un agresiju (70%), kā arī cilvēcības trūkumu (64%), liecina mobilo sakaru operatora "Tele2" sociālās kampaņas #DariNevisNaido ietvaros veiktā aptauja.

Vienlaikus 94% iedzīvotāju uzskata, ka cieņa vienam pret otru ir viena no būtiskākajām vērtībām cilvēka dzīvē, sabiedrībā un valstī.

Aptauja atklāj interesantu ainu - vairums cilvēku norāda, ka izrāda cieņu pret citiem sabiedrības locekļiem digitālajā vidē (86%) un sabiedrībā kopumā (89%), savukārt, novērtējot citu iedzīvotāju cieņu pret citiem, vērtējums ir gluži pretējs - liela daļa (64%) atzīst, ka sabiedrībā valda cieņas trūkums.

"Viena no domāšanas lamatām, kas traucē mums būt objektīviem pret sevi un citiem, ir fundamentālā atribūcijas kļūda - mēs sliecamies izskaidrot citu cilvēku uzvedību ar viņu personīgajām īpašībām, bet savu rīcību - ar objektīviem apstākļiem. Piemēram, ja citi cilvēki kritizē un apvaino citus, tad viņiem pietrūkst cieņas, bet tādu pašu savu uzvedību izskaidrojam, piemēram, ar pandēmiju. Ja aptaujā atzīstam, ka sabiedrībā pietrūkst cieņas, visticamāk, tās pietrūkst arī mūsos pašos, tikai, ņemot vērā iepriekš minēto mūsu iekšējo redzējumu par situāciju, mums ir grūti objektīvi ieraudzīt sevi un tādējādi uzņemties atbildību par savu rīcību. Ko darīt? Pirmkārt, saprast, ka mums ir šādas atribūcijas kļūdas un tās iemācīties atpazīt, otrkārt, sekot līdzi saviem patiesajiem uzvedības cēloņiem un, treškārt, "iejusties cita ādā", lai veicinātu savu cieņpilnu un cilvēcīgu attieksmi pret citiem," saka psihoterapeite Diāna Zande.

Kā atzīst iedzīvotāji, ja sabiedrībā valdītu cieņa vienam pret otru, tad mēs dzīvotu labākā vidē (70%), kas satuvina cilvēkus (57%) un veicina valsts izaugsmi (54%). Vēl kā ieguvumus no cieņpilnas sabiedrības iedzīvotāji norāda labāku personīgo (49%) un citu sabiedrības locekļu (45%) pašsajūtu, kā arī iespēju brīvāk paust savus uzskatus (36%).

Svarīgākais