Bērna kopšanas atvaļinājuma izmantošanā gaidāmas izmaiņas; daļai tās būs ļoti neizdevīgas

© Pixabay.com

No nākamā gada otrās puses bērnu kopšanas atvaļinājuma sistēmā gaidāmas izmaiņas, kas daļai topošo vecāku rada satraukumu. Tiks ieviesta bērna kopšanas atvaļinājuma kvota, kas būs jānodod otram vecākam, vēsta lsm.lv.

Jaunajiem vecākiem pašlaik ir iespēja izvēlēties apmaksātu bērna kopšanas atvaļinājumu līdz bērna gada vai līdz bērna pusotra gada vecumam. Tie, kas izvēlas īsāku atvaļinājumu, saņem pabalstu 60% apmērā no iemaksu algas, kas izvēlas garāku atvaļinājumu saņem pabalstu 43,75% apmērā no iemaksu algas. Un tā tas paliks arī turpmāk, liecina Zandas Ozolas-Balodes sagatavotais sižets LTV raidījumā "Panorāma".

Taču jau sākot no nākamā gada augusta izmaiņas sistēmā paredzēs, ka ne mazāk kā divus mēnešus no šī apmaksātā bērna kopšanas atvaļinājuma būs jānodod atvases otram radītājam.

"Neviens vecāks, protams, nebūs piespiests šo daļu izņemt. Vecākiem ir izvēles iespēja to izmantot vai neizmantot, bet tas, kas ir fakts, ka bērna kopšanas atvaļinājumu šī apmaksātā, bērna vecākiem savstarpēji ar to būs jāpadalās," raidījumam stāstīja Diāna Jakaite.

Un padalīties nozīmē, ka vienam no vecākiem bērna kopšanas atvaļinājums kļūs par diviem mēnešiem īsāks un atlikušos divus mēnešus varēs izņemt tikai otrs.

LM norādīja - likumprojekts vēl ir izstrādes stadijā. Pašlaik plānots, ka šos divus otram vecākam nododamos mēnešus varētu ļaut izmantot līdz bērna astoņu gadu vecumam.

Tēvi uzteic iniciatīvu

Plānotās izmaiņas saistītas ar Eiropas Savienības direktīvu. Un to galvenais mērķis ir mazināt gan dzimumu diskrimināciju darba tirgū, gan abu vecāku lielāku iesaistīšanos zīdaiņa dzīvē, gan arī sievietes atgriešanos darba tirgū.

Tiek uzskatīts, ka šādā veidā tiks stimulēta darba devēju stereotipu maiņa gan pret sievieti, gan vīrieti. Tomēr plānotās izmaiņas viesušas arī samērā lielu satraukumu vecāku vidū, kas plāno ģimenes pieaugumu.

Elīna Vīksne ir gan divu mazu bērnu mamma, gan arī blogere, kas pavasarī izveidojusi "Instagram" kontu, lai jaunajiem vecākiem palīdzētu izburties cauri pabalstu sistēmas džungļiem. Un vācot informāciju par plānoto sistēmu, kam būtu jāstājas spēkā nākamā gada augustā, Elīna sastapusies ar daudzu vecāku īpaši mammu bažām.

"Mammas, kuras raksta, prasa, kā tad būs, ja man tagad divi vai trīs dekrēti pēc kārtas, man tad sanāk būtu jālēkā starp atgriešanos darbā, atgriešanos mājās, atgriešanos darbā, un tas ne tikai no ģimenes perspektīvas arī tā ļoti mulsinoši, bet arī no darba devēja puses," stāstīja Vīksne.

Viņa atzina - jautājumos satraukuma ir daudz. Īpaši par to, ka mainīsies sistēma, kurā vecāki līdz šim varēja izvēlēties piemērotāko risinājumu savas ģimenes modelim. Tagad nāksies mainīties ar pienākumiem, ja vecāki negribēs pazaudēt līdzekļus par diviem valsts apmaksātiem bērnu kopšanas atvaļinājuma mēnešiem.

Vīksne vienlaikus piekrita, ka jaunā sistēma varētu pārraut apburto loku un likt darba devējiem uz vīriešiem raudzīties līdzīgi kā uz sievietēm, kuras bērnu dēļ nereti sastopas ar diskrimināciju darba tirgū.

Biedrības "Tēvi" pārstāvji Gatis Smidrovskis un Lauris Bokišs katrs ar savu ģimeni guvuši iespēju pārliecināties, ko nozīmē būt pilnas slodzes tētim. Un plānoto sistēmu, kad izmantot pilnu valsts apmaksātu bērna kopšanas atvaļinājumu varēs tikai padaloties ar otru, abi tēvi atbalsta. Bokišs pauda, ka ģimene un īpaši bērns iegūs pat tad, ja ģimene dzīvo šķirti. Mammām vairāk jāuzticas tētiem.

"Uzticoties pat tad, ja viņš uzvelk nepareizu zeķi vai uzliek cepuri otrādāk, bet joprojām bērns ir saģērbts, joprojām viņam ir tīrs dupsis, joprojām viņš ir samīļojis un nomierinājis bērniņu. Bet to var izdarīt tikai tad, ja viņam to ļauj izdarīt, un šī direktīva noteikti palīdz tētiem vairāk ienākt un vairāk iesaistīties ģimenes dzīvē," uzskata Bokišs.

"Šis arī bišķiņ vairāk maina to domāšanas veidu, ka ir vērts maksāt nodokļus. Šis nedaudz varētu pavirzīt tās attiecības starp darba devēju un darba ņēmēju. Tas ceļš, kuru mēs ejam. Nu visa Eiropa uz to dzimumu līdztiesību tagad arī uz vīriešiem skatīsies šajā, teiksim, 25 līdz 35 gadu vecumā. Viņš var aiziet bērna kopšanas atvaļinājumā, un tas varbūt nav tas pats sliktākais," piebilda Smidrovskis.

Gan Smidrovskis, gan Bokišs norādīja, ka tikai kļūstot par pilnas slodzes tēvu varēja saprast, ko tas nozīmē, cik tas ir grūti un vienlaikus, cik daudz prieka sniedz būšana kopā arī zīdaini. Abi vīrieši norādīja - šo kopā pavadīto laiku viņi nemainītu pret ko citu.

Svarīgākais