Pēctečus pārsteidz stāsts par dzimtas varoni – Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri Ludviķi Blaksonu

© lsm.lv / Ekrānuzņēmums

Brāļu kapi turpina uzņemt Neatkarības cīņu varoņus. Novembra sākumā bija plānots šeit pārbedīt Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Ludviķa Blaksona mirstīgās atliekas, taču stingro ierobežojumu dēļ pasākums atcelts un vēlāku laiku, vēsta LTV Ziņu dienests.

"Vairākus gadus jau mēs gatavojāmies šiem meklējumiem, bet tad, kad vienā dienā sataisījāmies, aizbraucām paskatīties, vismaz kurā vieta tas ir, kur skatīties, ko vajag, lai to atrastu, mēs paņēmām geoskeneri, paņēmām metālmeklētājus, visas iespējamās iekārtas, lai pacenstos viņu sameklēt, jo vienu cilvēku, vienu apbedījumu ir ļoti, ļoti grūti atrast," stāstīja kritušo karavīru meklēšanas entuziasts Viktors Duks.

Tā kā virseržants bija gājis bojā sprādzienā, tad nebija arī zināms, kādas ķermeņa daļas apglabātas, kas meklēšanu apgrūtināja. Taču entuziastus pavadīja negaidīta veiksme. Kāds kokā bija iecirtis krusta zīmi.

"Koka mizā bija iecirsts krusts. Pēc tā varēja noteikt, ka kaut kur šeit ir viņa kapavieta. Un tad mēs pamazām, pamazām atradām. (..)

Kāds cilvēks kaut kad, zinot, ka tur ir karavīra kapa vieta, iegriezis tur krustu, tas bija pirmais orientieris," teica Duks.

Pie kritušā virsseržanta tika atrastas angļu uniformas pogas, ādas maks, pārpalikumi no gāzes maskas. Ķermenis bija pilnīgi sadragāts, taču mirstīgās atliekas un citas lietas Blaksona kaujas biedri bija rūpīgi sakārtojuši un apglabājuši, lai arī tieši tobrīd notika sīvas kaujas.

"Tad, kad mēs sākām viņu ekshumēt, sapratām, ka ļoti cietis sprādzienā, bija sarauti kauli, bija sašķaidīts, un to, kas no viņa bija palicis pāri, biedri bija salikuši teltenē un apglabājuši," stāstīja kritušo karavīru meklēšanas entuziasts.

Brāļu kapos Ludviķim Blaksonam jau ierādīta vieta Varoņu alejā. Lāčplēša Kara ordeni viņam piešķīra pēc nāves 1924. gadā.

Par viņu pašu informācijas bija maz, kamēr pie meklēšanas nebija ķērusies Iveta Žvagiņa, kurai līdz tam bija liela pieredze, strādājot ar arhīvu materiāliem un veidojot dzimtas koku.

Izskatot milzīgu apjomu dokumentu, Žvagiņa atklāja, ka Reinholds Blaksons ir tas pats, kas Reinis Blāķis. Tolaik vāciskot uzvārdus bija modē. Izrādījās, ka dzimtā ir bijuši daudzi ievērojami un drosmīgi cilvēki.

"Gan tēva, gan mātes pusē bija karotāji, viens ķeizara armijā. Viņi visi bija dzīvi, enerģiski, uz mērķi tendēti; tik plaša dzimta, prasme sevi organizēt un darīt, nevis runāt, no mammas puses uz izglītošanos. Turpmāko pētījumu vērta dzimta," teica Žvagiņa,

Ludviķa Blaksona vadībā Kleistu apkārtnē cīnījies arī Ivetas vectēva brālēns Andrejs Žvagiņš, kurš arī ir Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris. Žvagiņai izdevās atrast arī dzīvus Blaksona dzimtas pēcnācējus, kuriem radniecība bija liels pārsteigums.

Latvijā

Pēc Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās un pirmajām ziņām par tehnoloģiju gigantu dibinātāja Īlona Maska izredzēm nokļūt ASV prezidenta administrācijas vadībā lietotāji masveidā sāka pamest Maskam piederošo “X” platformu. Jaunā platforma “Bluesky”, kas ir ļoti līdzīga kādreizējam “Twitter”, tagad piesaista miljoniem jaunu lietotāju. “Neatkarīgās” žurnālistu raksti un portāla NRA ziņas tagad ir lasāmas arī šajā platformā.