Kaislīgākie makšķernieki uz Vidzemes mazo ezeriņu un vecupju ledus, atklājuši zemledus makšķerēšanas sezonu, liecina informācija Latvijas makšķernieku portālos.
Kā ziņots, jau pagājušajā nedēļā Latvijā krasi mainījās laika apstākļi, vairākas naktis sals pārsniedza mīnus 10 grādu atzīmi. Tādēļ uz mazajiem ezeriem un vecupēm veidojās plāna ledus kārta.
Pēc makšķernieku ziņotā, nedēļas nogalē ledus atsevišķās ūdenstilpēs sasniedza četru centimetru biezumu un kaislīgākie makšķernieki jau ir izbaudījuši zemledus makšķerēšanas priekus.
LETA jau ziņoja, ka pērn, zemledus makšķerēšanas sezonu Latvijas austrumu pusē, bļitkotāji sāka jau novembra sākumā.
Lai puslīdz droši varētu pārvietoties pa ledu, nepieciešams, lai tas sasniedz vismaz piecu centimetru biezumu. Turklāt nepieciešama ledus cērte, ar kuru pārbauda ledus biezumu.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus, īpaši zemledus makšķerēšanas entuziastus, būt prātīgiem un nemēģināt kāpt uz ledus, kamēr tas vēl nav kļuvis pietiekami biezs.
Lai gan ar pirmajām aukstajām dienām uz Latvijas ūdenskrātuvēm sāks veidoties ledus, sākotnēji tas noteikti būs plāns un trausls.
Kā aģentūru LETA informēja VUGD preses pārstāve Inga Vetere, šogad dienesta ūdenslīdēji no ūdenskrātuvēm izcēluši jau 145 cilvēku mirstīgās atliekas, tai skaitā deviņas personas noslīkušas novembrī.
Lielākā bīstamība parasti ir ziemas sākumā, kad ūdenskrātuves tikko aizsalušas, un pavasarī, kad ledus kļūst īpaši trausls. Tomēr pat ziemā, kad ledus it kā ir visnoturīgākais, uz tā ir daudz bīstamu vietu. Tur, kur ūdenskrātuvēs ietek siltāks rūpnieciski izmantots ūdens, upju grīvās un sašaurinājumos, kuģošanas ceļos un zvejnieku izcirsto āliņģu vietās ledus ir neizturīgs. Tā izturību mazina arī iesalušas niedres, krūmi vai citi priekšmeti.
Gadījumos, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties jāzvana uz tālruni 112 un jāizsauc glābēji, cenšoties pēc iespējas precīzāk norādīt negadījuma vietu un tuvākos piebraukšanas ceļus.
Mēģinot palīdzēt ielūzušajam, tam jāpietuvojas rāpus vai guļus, bet nedrīkst pietuvoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no divu līdz piecu metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, jāpasniedz garš koks vai kāds cits priekšmets, pie kā pieķerties. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka tiem vienam no otra jāatrodas divu līdz trīs metru attālumā.
Izvelkot cietušo uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam. Pats glābējs nedrīkst aizmirst par iespējamām briesmām ielūzt ledū, atgādina VUGD.