Banku klientiem izkrāpti vairāk nekā 8 miljoni eiro

© F64

Šogad deviņos mēnešos krāpnieki banku klientiem izkrāpuši 8,6 miljonus eiro, liecina Finanšu nozares asociācijas apkopotie dati.

Savukārt krāpšanas gadījumus ir izdevies novērst 2,8 miljonu eiro apjomā.

Ņemot vērā šī brīža situāciju un aktuālās tendences, strauji un būtiski paplašinās pakalpojumu attālināta pieejamība un digitālo rīku aktīvāka izmantošana, informē asociācijas pārstāvji. Vienlaikus ievērojami attīstās krāpnieku aktivitātes digitālajā vidē - turpina pieaugt ar finanšu krāpšanu saistīto gadījumu skaits un izkrāptās naudas apjoms.

Neskatoties uz finanšu nozares un tiesībaizsardzības iestāžu veiktajām darbībām krāpšanas ierobežošanā, pieaugošie zaudējumi liek secināt, ka ir nepieciešami vēl papildus pasākumi jautājumu risināšanai. Finanšu nozares asociācija uzskata, ka nepieciešama un būtiska ir nekavējoša politikas veidotāju un drošības iestāžu iesaiste, īstenojot visaptverošu pieeju krāpnieku un to izmantoto metožu radītā apdraudējuma novēršanā.

Finanšu nozares asociācijas krāpšanas ierobežošanas darba grupa ir sagatavojusi priekšlikumus situācijas turpmākai uzlabošanai.

Priekšlikumi paredz turpināt informēt sabiedrību, īpaši seniorus, krievu valodā runājošo sabiedrības daļu un jauniešus par krāpnieku aktivitātēm, lai uzlabotu iedzīvotāju prasmes atpazīt tās, kā arī pastāvīgi pilnveidot noziegumu preventīvos un apkarošanas mehānismus.

Tāpat darba grupas priekšlikumi paredz, izmantojot Finanšu izlūkošanas dienesta aizdomīgu darījumu ziņošanas sistēmas ietvaros kredītiestāžu iesniegto informāciju par krāpšanas gadījumiem un starptautiskās sadarbības mehānismus, nodrošināt saistīto gadījumu identificēšanu, izpratni par situācijas kopējo apmēru un efektīvi iznīcināt krāpnieku izveidoto tīklu.

Asociācijas ieskatā nepieciešams nodrošināt operatīvu informācijas apmaiņu starp kredītiestādēm par personām, kuras bijušas iesaistītas krāpšanā un ar to apkalpošanu saistītajiem riskiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas novēršanas likuma kārtībā.

Darba grupas priekšlikumi paredz regulāri apkopot statistikas datus par krāpšanas gadījumiem un aktuālajām tendencēm, izvērtēt krāpnieku radītos draudus nacionālajai drošībai un izstrādāt risku pārvaldīšanas plānu, paredzot konkrētus pasākumus un atbildīgās institūcijas par konkrēto pasākumu īstenošanu.

Priekšlikumi arī paredz izvērtēt telekomunikāciju operatoru lomu telefonkrāpšanas ierobežošanā, sagatavot telekomunikāciju nozares labās prakses vadlīnijas, kā arī izvērtēt iespējas piešķirt plašākas pilnvaras Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai.

Tāpat darba grupas priekšlikumi paredz atļaut kredītiestādēm noteiktu, īsu laika periodu piemērot zemākus limitus visiem klientu zibmaksājumiem, kā arī sniegt nepieciešamo atbalstu Valsts policijai cīņā ar organizēto noziedzību.

Finanšu nozares asociācija turpinās sadarboties ar iesaistītajām pusēm, sniedzot informāciju un citu nepieciešamo atbalstu cīņā ar organizēto noziedzību, kas izvērš krāpniecisko darbību starptautiskā mērogā.

Asociācijas pārstāvji atgādina, ka banka nekad nezvanīs vai nerakstīs saviem klientiem ar mērķi noskaidrot personīgo informāciju, piemēram, internetbankas lietotāja vārdu, paroli, maksājumu karšu datus.

Vairāk informācija par finanšu krāpniekiem un padomi kā tos atpazīt ir atrodami vietnē "www.neuzkeries.lv", kur saturs pieejams latviešu un krievu valodā.

Latvijā

Valsts drošības dienests (VDD) 29. novembrī rosinājis prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret Igaunijas un Krievijas dubultpilsoni par palīdzību Krievijas specdienestam pret Latviju vērstā darbībā, tā uzdevumā veicot Latvijai svarīgas piemiņas vietas apgānīšanu.