Kultūras pasākumu rīkotāji saņems biļešu kompensācijas

© Dmitrijs Suļžics / F64

Valdība šodien atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammas kultūras pasākumu rīkotāju biļešu kompensācijām atjaunošanu, kam paredzēts izlietot līdz 1,7 miljonus eiro.

Kā norādīts Kultūras ministrijas (KM) informatīvajā ziņojumā, kuru šodien konceptuāli atbalstīja valdība, plānots, ka finansējums tiks piešķirts 2022.gadā no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem". Šī VKKF mērķprogramma tiks turpināta līdz nākamā gada 11.janvārim.

KM sagatavotajā informatīvajā ziņojumā norādīts, ka patlaban publisko pasākumu norises ierobežojumus nosaka MK 28.septembra noteikumi par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai un 9.oktobra rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

KM vērsa uzmanību, ka iekļautie nosacījumi publisku pasākumu rīkošanai epidemioloģiski drošā vidē ir būtiski ietekmējuši kultūras un izklaides pasākumu rīkotājus un to apmeklētājus. Tāpat kā Krīzes vadības padomes 18.oktobra sēdē nolemtais par pilnīgu publisko pasākumu pārtraukšanu līdz 15.novembrim.

Pēc KM paustā, saskaņā ar MK 9.oktobra rīkojumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu tiek nozīmīgi ierobežota iespēja organizēt un apmeklēt atbilstoši "epidemioloģiski drošās vides" prasībām organizētus pasākumus, nosakot, ka nevar notikt pasākumi, kuros pulcējas vairāk kā 1000 personas.

Savukārt pasākumu norišu vietās, kurās ir fiksētas sēdvietas, atkarībā no zāles konfigurācijas faktiskā ietilpība saskaņā ar noteiktajiem ierobežojumiem, tai skaitā noteiktajām distancēšanās prasībām, sastādīs ap 40 līdz 60%, ņemot vērā to, ka sēdvietas jāizkārto pamīšus pa divām, starp tām paredzot vismaz divas brīvas sēdvietas. Vēl būtiskāk ierobežojumi ietekmēs pasākumus, kuros nav noteiktas sēdvietas - lai nodrošinātu prasību vienam pasākuma apmeklētājam paredzēt trīs kvadrātmetri no pasākuma norises vietas platības, faktiskā telpas ietilpība tiks samazināta gandrīz trīs reizes.

Līdz ar to, kā skaidroja KM, pasākumu rīkotāji pēc pasākumu pielāgošanas jaunajām prasībām - samazinot sēdvietu skaitu un atsakot jau biļeti nopirkušiem skatītājiem apmeklēt pasākumu, būs daļai apmeklētāju jāatmaksā iegādātās biļetes vai arī jāatceļ pasākums pilnībā, ja pie samazinātā apmeklētāju skaita ieņēmumi no pasākuma nesegs to organizēšanā ieguldītos līdzekļus.

Vienlaikus līdz ar MK 9.oktobra rīkojumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu vairs nav atļauta "daļēji drošā režīmā" izziņoto pasākumu norise, līdz ar to šādi līdz 9.oktobrim izziņotie pasākumi būs jāatceļ, atmaksājot uz tiem iegādātās biļetes. Turklāt pilnīgi visiem pasākumu apmeklētājiem kopš 11.oktobra ir jālieto sejas maskas vai FPP2 respiratori, lai gan biļešu iegādes brīdī šāda prasība atbilstoši tajā brīdī spēkā esošajam regulējumam netika paredzēta.

Pēc KM aplēsēm, daudzi skatītāji, ņemot vērā ārkārtējo epidemioloģisko situāciju, kā arī prasību apmeklēt pasākumus maskās vai FFP2 respiratoros, vēršas biļešu kasēs ar lūgumu nodot biļetes un saņemt atpakaļ naudu. KM atzīmēja, ka personas bija noslēgušas civiltiesiskus līgumus par pakalpojuma saņemšanu bez iepriekš noteiktajiem nosacījumiem un ierobežojumiem. Līdz ar to šiem pasākumu apmeklētājiem ir jānodrošina patērētāju tiesības, ņemot vērā līguma nosacījumu maiņu, saņemt atpakaļ par biļeti samaksāto naudu.

KM skaidroja, ka šādā situācijā pasākuma rīkotājs nonāk finansiālās grūtībās, jo tam ne tikai jānodrošina pasākuma norises sagatavošanas izdevumu naudas plūsma, bet arī jāatdod piesaistītā skatītāju biļešu nauda. Rezultātā, kā akcentēja KM, var tik nopietni apdraudēta kultūras un izklaides pasākumu nozares darbība, ņemot vērā arī to, ka vispārējā degvielas, elektrības un citu pakalpojumu cenu kāpuma dēļ publiskie pasākumi var noritēt ekonomiski pamatoti, vien sasniedzot 95 līdz 98% biļešu pārdošanas un telpu piepildījuma slieksni, līdz ar to ārkārtējās situācijas laikā no 11.oktobra līdz 2022.gada 11.janvārim ir nepieciešams sniegt atbalstu biļešu kompensācijai līdz ārkārtējās situācijas beigām, izmaksu veicot līdz 2022.gada 30.jūnijam, papildinot iepriekš noteiktos kompensācijas mehānismus un nosakot, ka biļešu kompensācija 80% apmērā tiek veikta atsevišķos gadījumos.

Biļešu kompensācija 80% apmērā tiek veikta par ārkārtējās situācijas laikā atceltajiem pasākumiem par biļetēm, kuras pārdotas līdz 9.oktobrim, par publisku pasākumu norises aizlieguma laikā no 21.oktobra līdz 15.novembrim atcelto pasākumu biļetēm, kuras pārdotas līdz 20.oktobrim un par ārkārtējās situācijas laikā notiekošu pasākumu biļetēm, kuras pārdotas līdz 9.oktobrim un pasākumu rīkotāji skatītājiem anulē biļeti samazinātā skatītāju skaita dēļ, lai nodrošinātu epidemioloģiskās prasības.

Tāpat KM atzīmēja, ka, lai pārliecinātos par pieprasītās kompensācijas atbilstību, pasākuma rīkotājs, piesakoties atbalstam, iesniegs pārskatu par kopējo pasākuma apmeklētāju skaitu, kompensēto biļešu skaitu un otrreizēji pārdoto biļešu skaitu.

Saskaņā ar indikatīvajiem biļešu tirgotāju datiem par publiskajiem pasākumiem, kas plānoti periodā no 11.oktobra līdz 2022.gada 10.janvārim, biļetes pārdotas uz 1332 pasākumiem par 2,9 miljoniem eiro, tai skaitā laika periodā no 21.oktobra līdz 15.novembrim bija plānoti 598 pasākumu, uz kuriem līdz 19.oktobrim ir pārdotas biļetes par kopējo summu 1 miljona eiro apmērā, norise. Savukārt 80% atgriezto biļešu kompensācija par laika periodu no 21.oktobra līdz 15.novembrim veido 879 821 eiro, bet par pārējiem pasākumiem ārkārtējās situācijas laikā, ņemot vērā noteiktos ierobežojumus, tiek pieņemts, ka vismaz 60% no pārdotajām pasākumu biļetēm tiks atdotas.

Tāpat KM vērsa uzmanību uz to, ka atgriezto biļešu apmērs var palielināties, ņemot vērā cilvēku uzvedības maiņu pēc "mājsēdes". 80% atgriezto biļešu kompensācija pārējiem ārkārtējās situācijas laikā plānotajiem pasākumiem veido 891 476 eiro.

Pēc KM paustā, lai VKKF varētu veikt programmā iesniegto pieteikumu izvērtēšanu, ir nepieciešams paredzēt finansējumu administratīvo izdevumu segšanai, ņemot vērā iepriekšējā periodā iesniegto pieteikumu izvērtējumu, 27 830 eiro. Līdz ar to, kā uzsvēra KM, papildus nepieciešamais finansējums biļešu kompensāciju izmaksai tiek plānots līdz 1,7 miljoniem eiro. KM aicināja ņemt vērā, ka pilnu vakcinācijas pret Covid-19 procesu līdz 11.oktobrim ir veikuši 48% no Latvijas iedzīvotājiem. Papildus nepieciešamā finansējuma aprēķins ir indikatīvs, kas varētu samazināties vai palielināties, ņemot vērā vakcinācijas pret Covid-19 aptveres palielinājumu un cilvēku uzvedības maiņu, rūpējoties par savu veselību.

KM skaidroja, ka VKKF programmu īsteno, izsludinot pieteikumu iesniegšanu konkursa kārtībā un programmas 5.kārtas pieteikumu iesniegšanas termiņš plānots 2021.gada 3.decembris. Finansējumu par programmas 5. un 6.kārtas kārtas rezultātiem plānots izmaksāt 2022.gada janvārī.

Kā aģentūru LETA informēja KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale, plānots, ka VKKF varētu izsludināt pieteikšanos šajā komercdarbības atbalsta programmā pēc mērķprogrammas saskaņošanas ar Eiropas Komisiju.

Jau ziņots, ka VKKF šīs mērķprogrammas ietvaros atbalstu kultūras pasākumu rīkotājiem biļešu naudas kompensācijai izmaksājis trīs kārtās. Programmas 1.kārta noslēgusies, atbalstu 680 220 eiro apmērā izmaksājot 25 kultūras norišu rīkotājiem. Programmas 2.kārtā atbalstīti vēl 30 kultūras pasākumu organizatori ar 354 013 eiro. Programmas 3.kārtā sniegts atbalsts 45 pieteicējiem 639 740 eiro apmērā.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais