Kurās nozarēs Latvijā vērojama zemākā vakcinācijas aptvere?

© f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

Latvijā zemākā vakcinācijas pret Covid-19 aptvere novērojama lauksaimniecības un mežsaimniecības, kā arī būvniecības nozarēs, kur, attiecīgi, vakcinācijas pilnu kursu līdz 20.oktobrim bija veikuši 34% un 49% strādājošo, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) publiskotā informācija.

Tikmēr lielākais pret Covid-19 vakcinēto īpatsvars ir veselības un sociālās aprūpes sektorā, kur vakcinēti 87% no nozarē strādājošajiem.

Nozaru iedalījumā vakcinācijas īpatsvara ziņā veselības un sociālās aprūpes sektorā strādājošajiem seko izglītības nozare, kur uz 20.oktobri bija vakcinēti 83% no strādājošajiem, valsts pārvaldes un aizsardzības jomā - 81%, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju pakalpojumu nozarē - 78%, finanšu un apdrošināšanas nozarē - 77% un mākslas, izklaides un atpūtas jomā - 77%.

Profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē pret Covid-19 vakcinēti 71% darbinieku, izmitināšanas un ēdināšanas sektorā - 65%, operāciju ar nekustamo īpašumu jomā - 64%, pārējā rūpniecībā - 60%, tirdzniecībā - 60%, apstrādes rūpniecībā - 57%, administratīvo un apkalpojošo dienestu darbības jomā - 57%, bet transporta un uzglabāšanas sektorā - 51%.

Tikmēr profesiju dalījumā aktīvākie vakcinēšanās ziņā bijuši ārsti, kur vakcinējušies 100% strādājošie, starp rīkotājdirektoriem un uzņēmumu vadītājiem - 98%, starp pārvaldes jeb administrācijas vecākajiem speciālistiem - 96%, starp pamatizglītības un pirmsskolas pedagogiem - 91%, starp klientu informētājiem - 91%, bet starp individuālās aprūpes darbiniekiem - 90%.

Pret Covid-19 vakcinēti arī 89% programmētāju un lietojumprogrammu veidotāju un analītiķu, 88% - administratīvo un specializēto sekretāru, 86% - komercpakalpojumu un administratīvo vadītāju, 84% - valsts varas īstenošanas speciālistu, 83% - tirdzniecības un iepirkumu aģentu un starpnieku, 81% - fizikas un inženierzinātņu speciālistu, 81% - fizikas un inženierzinātņu speciālistu, 78% - finanšu un matemātikas speciālistu, 75% - māju, viesnīcu un biroju apkopēju un palīgu, 71% - veikalu pārdevēju, 85% - citu vienkāršo profesiju strādnieku.

Zemākie vakcinācijas rādītāji līdz 20.oktobrim uzrādīti starp materiālo vērtību un transporta darbības uzskaites darbiniekiem - 70%, starp rūpniecības un citiem strādniekiem - 66%, bet vismazāk vakcinēto ir starp smago kravas automobiļu un autobusu vadītājiem - vien 50%.

Laika periodā no 27.septembra līdz 17.oktobrim skaitliski pret Covid-19 visvairāk vakcinēti veikalu pārdevēji - 7834, seko rūpniecības un citi strādnieki - 6686, rīkotājdirektori un uzņēmumu vadītāji - 4006, māju, viesnīcu un biroju apkopēji un palīgi - 3291, smago kravas automobiļu un autobusu vadītāji - 2683, viesmīļi un bārmeņi - 2595, pārvaldes jeb administrācijas vecākie speciālisti - 2511, tirdzniecības un iepirkumu aģenti un starpnieki - 2442.

Jau ziņots, ka līdz šim kopumā Latvijā pret Covid-19 vakcinētas 1 095 128 personas, bet vakcinācijas kursu pabeiguši 973 762 cilvēki, kas atbilst 51,7% Latvijas iedzīvotāju, aprēķinos izmantojot Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datus par provizorisko iedzīvotāju skaitu valstī 2021.gada jūlija sākumā.

Savukārt, izdalot dažādas iedzīvotāju vecuma grupas, redzams, ka vakcinācijas procesu pabeiguši 60,6% Latvijas iedzīvotāju, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu. Šajos aprēķinos gan izmantoti citi aģentūrai LETA pieejamie CSP dati - par Latvijas iedzīvotāju skaitu 2021.gada sākumā.

No šiem pašiem datiem redzams, ka vakcinācijas kursu noslēdzis 58,9% Latvijas iedzīvotāji vecumā virs 12 gadiem. Par 12 gadiem jaunākus cilvēkus Eiropas Savienībā (ES) pret Covid-19 pagaidām vēl nepotē.

Ar "trešo devu" līdz šim Latvijā vakcinēti 5062 cilvēki jeb 0,26% iedzīvotāju. Atbilstoši medicīnas speciālistu ieteikumiem, "trešo vakcīnas devu" pamatā potē cilvēkiem ar ļoti novājinātu imunitāti un senioriem.

Lietošanai Eiropas Savienībā pašlaik ir apstiprinātas četras vakcīnas pret Covid-19 - "Pfizer"/"BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca" un "Johnson&Johnson" jeb "Janssen", taču "AstraZeneca" vakcīnu zemā pieprasījuma dēļ Latvijā faktiski vairs nelieto.

2020.gada decembrī kā pirmos Latvijā pret Covid-19 sāka vakcinēt lielo slimnīcu darbiniekus, bet masveidīgāka iedzīvotāju vakcinēšana sākās marta izskaņā. Latvijā vakcīnas pret Covid-19 iedzīvotājiem ir pieejamas no 12 gadu vecuma.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.

Svarīgākais