Klementjevs: Jāatliek malā "politiskās spēlītes" un par vakcinēšanos jākomunicē arī krievu valodā

© f64.lv, Gints Ivuškāns

Politiķiem ir jāatliek malā savas "netīrās spēlītes" un sabiedrības veselības nodrošināšanas interesēs par vakcinēšanos pret Covid-19 jākomunicē arī krievu valodā, intervijā Latvijas Radio apgalvoja Saeimas Prezidija loceklis, deputāts Andrejs Klementjevs (S).

Viņš norādīja, ka valdībā "Jaunās vienotības" un "Attīstībai"/"Par!" politiķiem esot izpratne par nepieciešamību komunicēt arī ar krievvalodīgo sabiedrības daļu, bet pret to iestājas Jaunā konservatīvā partija un Nacionālā apvienība. Savukārt Klementjeva pārstāvētā opozīcijas partija "Saskaņa" par to runājot jau sen, arī Veselības ministrijas (VM) ierēdņi iepriekš esot nākuši klajā ar šādu piedāvājumu.

"Es pateikšu godīgi: arī ierēdņi no VM jau sen piedāvāja sākt kampaņu skaidrā, saprotamā, dzimtā valodā cilvēkiem, kuriem varbūt nav augstākās izglītības, kuri nesaprot visas nianses latviešu valodā. Mēs nerunājam par to, ka mēs apdraudam valsts valodu, mēs runājam par cilvēcisku, humānu attieksmi pret cilvēkiem, kuri nav informēti," skaidroja Klementjevs.

Viņaprāt, valodas barjeras dēļ informatīvā kampaņa par vakcinēšanos pret Covid-19 neaizsniedz aptuveni ceturto daļu iedzīvotāju, tāpēc situācija ir izveidojusies katastrofāla. Nav nekāda pamata uzskatīt, ka informatīvs materiāls ar aicinājumu vakcinēties var apdraudēt valsts valodas pozīcijas vai Latvijas suverenitāti, uzsvēra politiķis.

Vaicāts, vai un ko "Saskaņa" darīs Saeimā, lai panāktu, ka par vakcinēšanās pret Covid-19 nepieciešamību valsts komunicē arī krievu valodā, politiķis atbildēja: "Ja tāda likumprojekta redakcija būs kopīgi izstrādāta, skaidrs, ka mēs mēģināsim izdarīt tā, lai tā dabūtu likuma spēku. Es domāju, ka arī prezidents šodien nemēģinās torpedēt tādu svarīgu lietu."

Kā ziņots, lai veicinātu krievvalodīgo iedzīvotāju vakcināciju pret Covid-19, tiek ieteikts veikt atkāpi valodas prasībās ārkārtējās situācijas laikā, kas nepieciešams, lai šos iedzīvotājus varētu uzrunāt ar personalizētu vēstuļu palīdzību, otrdien valdības sēdē sacīja Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča.

"Šobrīd, atbilstoši likumdošanai, mēs neesam tiesīgi personalizēt un bez pieprasījuma cilvēkiem novirzīt materiālus, kas nav valsts valodā. Mēs varam ražot bukletus un plakātus, kurus cilvēki apskata vai paņem paši, bet ne doties pie viņiem ar informāciju, kas ir viņu dzimtajā valodā," skaidroja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Šajā sakarā valdības sēdē izcēlās plašas diskusijas, satiksmes ministram Tālim Linkaitim (JKP), tieslietu ministram Jānim Bordānam (JKP) un kultūras ministram Naurim Puntulim (NA) argumentējot pret šo ieceri.

"Nebūsim naivi, mēs redzam, ka zemākais vakcinācijas procents ir visā Austrumeiropā, tostarp Latvijā, un arvien, vai ar šādu soli mēs panāksim būtiskas šīs sabiedrības daļas domāšanas izmaiņas? Es būtu skeptisks," pauda kultūras ministrs.

Savukārt Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) ieskatā, izdarīt šo atkāpi, šobrīd "būtu attaisnots iemesls".

"Mans ierosinājums ir, ka visi līdzekļi ir jālieto," šajā sakarā pauda premjers, vienlaikus kritizējot Vakcinācijas projekta nodaļu par nepietiekamu vakcināciju stimulējošo pasākumu rašanu, piebilstot, ka tas ir "drusku traki, ka mums ir kabineta sēdē jāizdomā, ko vēl viņi [Vakcinācijas projekta nodaļa] varētu darīt".

Jau ziņots, ka Ministru kabinetā jau vienreiz tika skatīta līdzīga iecere nodrošināt vakcinācijas avīzi arī krievu valodā. Taču arī toreiz Ministru kabinetā šāda iniciatīva neguva pilnu atbalstu.

Latvijā

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos piecos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 4,4% salīdzinājumā ar 2023.gada attiecīgo periodu, veidojot 1,415 miljonus, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.