Pašizolāciju nevakcinētajiem nav jāievēro atgriežoties no sešām ES valstīm; kuras tās ir?

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Pret Covid-19 nevakcinētie cilvēki varēs neievērot pašizolāciju pēc ierašanās Latvijā no sešām Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstīm, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija.

Pašizolācija nevakcinētajiem iedzīvotājiem nebūs jāievēro, ierodoties Latvijā no Itālijas, Spānijas, Polijas, Maltas, Lihtenšteinas un Vatikāna.

SPKC saskaņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra datiem aprēķinātais 14 dienu kumulatīvais saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem Latvijā ir 864,4, bet pirms nedēļas tas bija 580,9. Vidējais saslimstības līmenis EEZ un ES valstu vidū pašlaik ir 165,8.

Igaunijā rādītājs pieaudzis un aizvadītās nedēļas laikā sasniedzis 859,2 (nedēļu iepriekš - 658,6). Savukārt Lietuvas rādītājs pieaudzis no 795,5 līdz 972,2.

Savukārt ārpus ES un EEZ pašizolācija nevakcinētajiem būs jāievēro pēc atgriešanās no Lielbritānijas, Kanādas, Singapūras, Jordānijas, Austrālijas un Ukrainas. "Zaļo" valstu vidū pašlaik ir Katara, Urugvaja, Ruanda, Čīle, Saūda Arābija, Dienvidkoreja, Jaunzēlande, Taivāna, Kuveita kā arī Makao īpašās pārvaldes apgabals un Honkongas īpašās pārvaldes apgabals.

Iebraucot Latvijā no valsts, kurā 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedz 75, obligāti jāievēro desmit dienu pašizolācija. Pašizolācijas laiku var saīsināt, ja septītajā dienā veic atkārtotu testu un tas ir negatīvs. Testa rezultāts jāfiksē testēšanas sertifikātā. Pašizolāciju var neievērot personas ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Pašizolāciju var neievērot bērni līdz 12 gadu vecumam, kas ceļo kopā ar pieaugušajiem, kuri atbrīvoti no pašizolācijas prasības. Tomēr šādos gadījumos bērni desmit dienas kopš izbraukšanas augsta riska valsts neveido ciešus kontaktus ar personām ārpus savas mājsaimniecības, neapmeklē publiskus pasākumus, bērnu kolektīvus, neizmanto sabiedrisko transportu.

Latvijā

Daudz tiek runāts un darīts, lai sabiedrībā izskaustu vardarbību pret sievietēm. Bet kā ir ar vardarbību pret vīriešiem? Vīrieši un pusaudži lielākoties klusē un slēpj pret viņiem vērstās vardarbības faktus. Kāpēc? Tāpēc, ka viņi uzskata: vardarbības upura statuss ir apkaunojošs. Turklāt tiesībsargājošajās iestādēs uz vīriešiem lūkojas kā uz otrās šķiras upuriem, sak, ko tu te gaudo, savas problēmas tev kā vīrietim jārisina pašam! Par šo situāciju saruna ar pusaudžu psihoterapeitu, Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītāju Nilu Saksu Konstantinovu.