Turpmāk Covid-19 inficētos informēs ar īsziņām; sāk jaunu izbraukuma vakcinācijas projektu Rīgas apkaimēs

© f64.lv, Oksana Džadana

Strauji pieaugot jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaitam, ar šodienu Slimību profilakses un kontroles centrs sāks īsziņu izsūtīšanu Covid-19 inficētajiem iedzīvotājiem, par kuriem informāciju saņem no laboratorijām,  informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).

Īsziņas tiks sūtītas no tālruņa numura 29188770 un tās saņems tie cilvēki, kuru tālruņa numuri būs norādīti laboratorijas sniegtajā informācijā. Par Covid-19 pozitīvo rezultātu joprojām varēs pārliecināties e-veselības portālā, laboratorijas sniegtajā informācijā vai jautājot ģimenes ārstam.

Kopš pandēmijas sākuma SPKC nodrošina un turpina Covid-19 pacientu aptauju un informēšanu nepārtrauktā režīmā septiņas dienas nedēļā, tomēr pašreizējā epidemioloģiskajā situācijā arī tas vairs nav pietiekami, lai laikus sazinātos ar pēdējās dienās jau vairāk nekā 2000 Covid-19 pacientiem dienā.

SPKC skaidro, ka pareiza Covid-19 pacientu rīcība ir izšķiroši svarīga, lai nepieļautu infekcijas turpmāku izplatīšanos un samazinātu tuvinieku, kolektīvu locekļu un citu cilvēku inficēšanās risku. Tāpēc SPKC aicina ikvienu personu, kurai diagnosticēta Covid-19 infekcija, stingri ievērot izolācijas režīma prasības, tostarp nepamest ārstniecības iestādi, uzturēšanās vietu vai dzīvesvietu un būt pieejamam saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām.

Izņēmums šajā gadījumā pastāv, ja personai nepieciešama medicīniskā palīdzība saskaņā ar ārsta norīkojumu. Šādā gadījumā persona lieto medicīnisko sejas masku un ievēro citus ārsta norādījumus attiecībā uz piesardzības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Izolācijas laikā persona nedrīkst pakļaut inficēšanās riskam citas personas, veidot tiešus kontaktus ar citiem cilvēkiem (uzņemt viesus, doties privātās vizītēs, uz darbu vai sabiedriskām un publiskām vietām un telpām). Tāpat nepieciešams ievērot SPKC un ārsta norādījumus.

Izolāciju drīkst pārtraukt tikai ar ārstējošā ārsta atļauju, savukārt par izolācijas laiku personai, ja nepieciešams, tiek izsniegta darbnespējas lapa.

SPKC aicina ikvienu Covid-19 pacientu nekavējoties brīdināt par savu inficēšanos darba devēju, mācības iestādes administrāciju vai citu kolektīvu vadītājus, kā arī informēt visus kopā dzīvojošos ģimenes locekļus (vienā mājsaimniecībā). Tāpat SPKC atgādina, ka augsta inficēšanās riska kontaktpersonu pienākums ir stingri ievērot mājas karantīnu.

SPKC lūdz sabiedrības izpratni par izveidojušos situāciju un aicina būt atbildīgiem pret savu un citu cilvēku veselību.

Kontaktpersona Covid-19 gadījumā ir persona, kurai ir bijis viens vai vairāki no šādiem augsta inficēšanās riska kontaktiem - tiešs kontakts ar Covid-19 inficētu personu divu metru attālumā ilgāk par 15 minūtēm 24 stundu laikā (tostarp atkārtoti kontakti, kas summāri ilgst vairāk par 15 minūtēm), fizisks kontakts ar Covid-19 inficētu personu (piemēram, rokasspiediens), tieša saskare ar Covid-19 inficētas personas izdalījumiem (piemēram, personai klepojot), atrašanās slēgtā vidē (piemēram, mājsaimniecībā, klasē, sanāksmju zāle vai slimnīcas uzgaidāmā telpa) vai braukšana kopā ar Covid-19 inficētu personu ilgāk par 15 minūtēm vienā transportlīdzeklī.

No šodienas tiks sākts jauns izbraukuma vakcinācijas projekts, kura laikā potēšanās pret Covid-19 punkti tiks izveidoti virknē Rīgas apkaimju, pavēstīja Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča.

Kopumā tiks izmantoti trīs speciāli pielāgoti autobusi, kuri attiecīgajā apkaimē būs pieejami aptuveni trīs līdz četras stundas. Vakcinācija notiks pēc tā dēvētās dzīvās rindas principa, proti, bez iepriekšējas reģistrācijas.

Projekts tiks īstenots Mežciemā, Teikā, Maskavas forštatē, Pļavniekos, Centra rajonā, Bolderājā, Dārziņos, Sarkandaugavā, Āgenskalnā un citās Rīgas apkaimēs. Kopumā plānots viesoties 49 vietās Rīgā.

Pēc nodaļas sniegtās informācijas, šajos punktos būs pieejamas ražotāju "Pfizer"/"BioNTech" un "Johnson&Johnson" vakcīnas, autobusu kapacitāte būs līdz 100 vakcinācijas epizodēm katrā mobilajā punktā, dienā veidojot kopējo kapacitāti 900 vakcinācijas epizožu apmērā.

Autobusi tiks izvietoti pie iedzīvotāju apmeklētiem punktiem, piemēram, veikaliem vai tirgiem. Tāpat lokācija tiks izvēlēta pēc iespējas tuvāk iedzīvotāju māju masīviem.

Vakcinācijas nodaļa plāno arī publiski izplatīt grafikus ar informāciju par to, kad un kuros laikos iedzīvotājiem būs iespēja vakcinēties šajos punktos. Šī informācija būs pieejama Nacionālā veselības dienesta un Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, kā arī portālā "riga.lv". Tāpat plānots izvietot plakātus "Rīgas namu pārvaldnieka" apsaimniekotajos namos un liftos, kā arī "Rīgas satiksmes" transportlīdzekļos.

Latvijā

Dzīvei nepieciešamā alga jeb minimālais ienākumu līmenis, kas tiek uzskatīts par nepieciešamu indivīdam vai ģimenei, lai segtu savas pamatvajadzības un uzturētu pienācīgu dzīves līmeni noteiktā ģeogrāfiskā apgabalā, 2024.gadā Rīgā ir 1630 eiro bruto, bet reģionos - 1384 eiro bruto, liecina atalgojuma pētījumu un vadības konsultāciju uzņēmuma "Figure Baltic Advisory" veiktais šī gada pētījums.

Svarīgākais