Uzsākti vairāk kā 10 kriminālprocesi par viltotiem sertifikātiem

© Oksana Džadana/ F64

Saistībā ar iespējamu fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 Valsts policijas lietvedībā ir "virs desmit" kriminālprocesiem, ceturtdien žurnālistiem pastāstīja Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) priekšnieks Pēteris Bauska.

Šādi kriminālprocesi ir gan ENAP lietvedībā, gan reģionālajās policijas pārvaldēs. Tāpat policijā ir sāktas vairākas resoriskās pārbaudes. Policijas redzeslokā ir arī gadījums, kad nesen Vidzemes slimnīcā no Covid-19 mirusi kāda persona, kura, iespējams, bija ieguvusi viltotu sertifikātu par vakcinēšanos.

Bauska skaidroja, ka policijai ir jāveic liels darba apjoms, lai precīzi noskaidrotu fiktīvi vakcinētās personas, tomēr likumsargiem ir savs algoritms, kā pārbaudīt, vai personām organismā ir antivielas, kurām būtu jābūt pēc potēšanās.

"Visdrīzāk, mēs aiziesim pie katra šī cilvēka, bet labāk ātrāk atnākam mēs, nekā persona smagi saslimst un iestājas letālas sekas. Atnākot policijai, personai būs nepatikšanas un Covid-19 sertifikāts tiks anulēts, taču šādā gadījumā šis cilvēks varēs vēlreiz doties pie mediķiem un šoreiz likumīgi vakcinēties," sacīja Bauska.

Bauska arī pastāstīja, ka nelegālo rūpalu izvērsušās personas savu darbību mēģina slēpt, piemēram, tiek izmantoti dažādi kodi un signāli, kas potenciālajam klientam jāizmanto apmeklējot ārstniecības iestādi fiktīvas potes saņemšanai.

Tāpat policijas pārstāvis norādīja, ka minētā rūpala kriminālprocesi nav pašas sarežģītākās lietas policijas ikdienas praksē. Turklāt lielākoties aizturētās personas sadarbojas ar izmeklēšanu pēc aizturēšanas.

Tuvāko mēnešu laikā policija varētu pabeigt izmeklēšanu un nodot prokuratūrā kriminālvajāšanā vairākas minētās lietas.

Bauska norādīja, ka fiktīvas vakcinācijas problēma ir ļoti liela, tāpēc nelikumīgi sertifikātu ieguvušās personas Bauska aicināja vērsties policijā un sadarboties. Atkarībā no konkrētas situācijas tiks izvērtēta likumā paredzētā iespēja atbrīvot šādas personas no kriminālatbildības.

Lai arī valdība tikai nesen lēma par obligātu vakcinēšanos publiskajā sektorā, Bauska norādīja, ka policija izmeklēšanas ir veikusi arī pirms valdības lēmuma, tomēr viņš nevarot prognozēt vai šī problēma kļūs vēl aktuālāka tuvojoties 15.novembra termiņam, kas paredz, ka darba devējs nevakcinētu nodarbināto atstādina no darba pienākumu veikšanas.

"Tagad jau daudzi izvēlas vakcinēties un es ceru, ka bēdīgie piemēri būs signāls sabiedrībai ieklausīties saprāta balsī," piebilda Bauska.

Jau ziņots, ka nesen Valsts policija aizturējusi četru personu grupu, tostarp, vienu mediķi aizdomās par fiktīvu vakcinēšanu pret Covid-19 kādā medicīnas iestādē Rīgā.

Augustā Valsts policija paziņoja, ka tobrīd trīs kriminālprocesos aizturētas personas, tostarp trīs mediķi, kuri organizējuši vakcinācijas pret Covid-19 imitāciju vairākiem simtiem iedzīvotāju.

Arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lietvedībā patlaban ir viens kriminālprocess par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem vakcinācijas pret Covid-19 procesā.

Tikmēr Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras nesen piemērojusi 1500 eiro naudas sodu kādai medicīnas māsai par to, ka viņa viltoja nosūtījuma dokumentu negatīva Covid-19 testa rezultāta saņemšanai. Arī šo lietu pirms nodošanas kriminālvajāšanai izmeklēja KNAB.

Latvijā

Ogres novada pašvaldība plāno atbalstīt zemessargus un brīvprātīgos, kuri uzsākuši dienestu Ukrainas bruņotajos spēkos. Pašvaldības priekšsēdētājs Egils Helmanis (NA) apliecināja domes atbalstu zemessargiem – novadā viņu ir ap 300, kā arī novada karavīriem un mediķiem, kuri patlaban atrodas Ukrainā. Šiem cilvēkiem pašvaldība piešķirs 50% atlaidi nekustamā īpašuma nodoklim (NĪN). Kāds ir atbalsts zemessargiem, karavīriem un mediķiem citās pašvaldībās?

Svarīgākais