Ārkārtējās situācijas laikā - no šā gada 11. oktobra līdz 2022. gada 11. janvārim - jārēķinās ar virkni ierobežojumu.
Ārkārtējās situācijas laikā personas bez Covid-19 sertifikāta, kas apliecina vakcināciju vai pārslimošanu, varēs apmeklēt tikai noteiktas kategorijas veikalus.
Tirdzniecības pakalpojumus epidemioloģiski nedrošā vidē iekštelpās varēs sniegt pārtikas veikalos, kur 70% no sortimenta veido pārtikas preces, higiēnas preces, dzīvnieku barības un preses izdevumi, aptiekās, tajā skaitā veterinārās aptiekās, optikas veikalos, dzīvnieku barības veikalos, preses tirdzniecības vietās, higiēnas preču veikalos, kur 70% no sortimenta ir higiēnas preces, telekomunikācijas preču un pakalpojumu vietās, kā arī degvielas uzpildes stacijās.
Šajās vietās pakalpojumus epidemioloģiski nedrošā vidē, kas nozīmē, ka tos varēs saņemt un sniegt personas bez sadarbspējīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, varēs sniegt, ja apmeklētāju plūsma pilnībā tiek nodalīta no epidemioloģiski drošā vidē sniegtajiem pakalpojumiem un tiek noteikts tāds maksimālais apmeklētāju skaits, lai nodrošinātu ne mazāk kā 25 kvadrātmetrus no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju.
Savukārt iekštelpās epidemioloģiski drošā vidē jānosaka tāds maksimālais apmeklētāju skaits, lai nodrošinātu ne mazāk kā 15 kvadrātmetrus no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju un, ja tiek lietoti mutes un deguna aizsegi;
Tirdzniecība ārtepās ir ļauta epidemioloģiski nedrošā vidē, ja tiek lietoti mutes un deguna aizsegi.
Iepirkšanās līdzekļu, tai skaitā grozu, ratu vai tirdzniecības dalībnieka nodrošināto iepirkšanās somu skaits kopā nedrīkst pārsniegt maksimāli atļauto apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietā. Tirdzniecības vietā, kur tiek nodrošināta iepirkšanās līdzekļu pieejamība apmeklētājiem, atrašanās bez iepriekš minētajiem iepirkšanās līdzekļiem ir aizliegta.
Tāpat noteikts, ka tirdzniecības centra īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam, kā arī tirgus pārvaldītājam jāieceļ atbildīgā persona, kas organizē epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanu tirdzniecības centrā vai tirgus paviljonā. Informāciju par atbildīgo personu jāizvieto labi redzamā vietā.
Tirdzniecības centra īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam, kā arī tirgus pārvaldītājam jānodrošina, ka tirdzniecības centrā vai slēgta tipa tirgus paviljonā netiek pārsniegts maksimāli pieļaujamais apmeklētāju skaits. Tirdzniecības centrā maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu nosaka ne lielāku par atsevišķās pakalpojuma sniegšanas un tirdzniecības vietās pieļaujamā apmeklētāju skaita summu.
Vienlaikus ir jāizvieto informāciju par tirdzniecības centra vai tirgus paviljona kopējo maksimālo apmeklētāju skaitu un par epidemioloģisko drošību atbildīgās personas kontaktinformāciju.
Ja tirdzniecības centra kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir lielāka par 7000 kvadrātmetriem, tirdzniecības centra īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam, kā arī tirgus pārvaldītājam jānodrošina, ka tirdzniecības centrā ir uzstādīta elektroniska apmeklētāju plūsmas uzskaites iekārta.
Tāpat ir jāorganizē epidemioloģiski nedrošā vidē sniegto pakalpojumu apmeklētāju plūsmas pilnīgu nodalīšanu no epidemioloģiski drošā vidē sniegtajiem pakalpojumiem.
Savukārt attālināti iegādāto preču izsniegšana no vietām, kuras drīkst strādāt arī epidemioloģiski nedrošā vidē,
tiek organizēta, nodrošinot atsevišķu apmeklētāju plūsmu, kas pilnībā tiek nodalīta no epidemioloģiski drošā vidē sniegtajiem pakalpojumiem un ar atsevišķu ieeju no ārtelpas, vai arī izsniedzot preces ārpus telpām.
Ārkārtējās situācijas laikā aizliegta tirdzniecības pakalpojumu sniegšana tirdzniecības centros brīvdienās un svētku dienās, izņemot tajās tirdzniecības vietās, kuru darbība ir ļauta arī epidemioloģiski nedrošā vidē.
Ārkārtējās situācijas laikā tiks aizliegti saimnieciskie pakalpojumi, kas saistīti ar izklaidi un atrakcijām iekštelpās, šodien lēma Ministru kabinets.
Šāds aizliegums attieksies tostarp uz akvaparkiem, izklaides un atrakciju centriem, kā arī batutu parkiem.
Savukārt saņemt un sniegt pakalpojumus, tai skaitā kultūras pakalpojumus, atrakcijas ārtelpās, organizēt un apmeklēt pasākumus, piedalīties un apmeklēt sporta norises, piedalīties un apmeklēt sporta sacensības varēs tikai epidemioloģiski drošā vidē, ja tiek nodrošināts, ka šajās vietās tiek veikta vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu verifikācija, kā arī netiek pieļauta tādu personu klātbūtne, kuras neatbilst epidemioloģiski drošai videi.
Tāpat šajās vietās jālieto sejas maskas. Vienlaikus tās var nelietot fizisko aktivitāšu un sporta treniņu laikā, kā arī sportisti fizisko aktivitāšu laikā sporta sacensībās.
Savukārt saimnieciskos pakalpojumus, tai skaitā skaistumkopšanas pakalpojumus, tirdzniecības izstādes, atrakcijas ārtelpās var sniegt epidemioloģiski drošā vidē, ja papildus šajos vispārējām epidemioloģiskās drošības prasībām vienai personai tiek nodrošināti ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamās iekštelpas platības. Savukārt izstāžu norises vietās eju platums starp izstāžu stendu rindām vai distance starp vairākām vienā telpā esošām pakalpojuma sniegšanas vietām ir jānodrošina vismaz trīs metri.
Tāpat šajās vietās jānodrošina divu metru distances ievērošana starp individuāliem apmeklētājiem vai mājsaimniecībām.
Ārkārtējās situācijas laikā sabiedriskās ēdināšanas, izklaides, kultūras pakalpojumu, kā arī reliģiskās darbības veikšanas vietas un kultūrvietas darbu varēs sākt ne agrāk kā plkst.6 un beigt ne vēlāk kā plkst. 21.
Šis ierobežojums neattieksies uz vietām, kur ēdināšanu izsniedz līdzņemšanai un starptautiskās lidostas "Rīga" termināļos.
Vienlaikus darba laika izņēmumus reliģisko darbību veikšanas vietās var noteikt tieslietu ministrs pēc saskaņošanas ar Veselības ministriju.
Iepriekš attiecīgās vietas varēja sākt strādāt ne ātrāk kā plkst.6 un beigt ne vēlāk kā plkst.24.
Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus varēs sniegt tikai epidemioloģiski drošā vidē, nodrošinot, ka pie viena galdiņa atrodas ne vairāk kā četras personas, bet starp galdiņiem ir vismaz trīs metru attālums, ja starp galdiņiem nav izveidota norobežojoša siena.
Pret Covid-19 nevakcinētajiem jeb personām bez Covid-19 sertifikāta privātos pasākumos iekštelpās drīkstēs pulcēties līdz 10 cilvēkiem.
Savukārt ārā vienkopus drīkstēs pulcēties līdz 20 nevakcinētām personām.
Nevakcinētie individuāli no vienas mājsaimniecības varēs saņemt kultūras pakalpojumus, ja pakalpojuma sniedzējam ir Covid-19 sertifikāts un telpās neatrodas citas personas.
Lielākas iespējas nevakcinētajiem būs saņemt pakalpojumus brīvā dabā vai atrodoties vieglajā transportlīdzeklī vai individuālajā peldlīdzeklī.
Bez Covid-19 sertifikāta cilvēki drīkstēs piedalīties reliģiskās darbības norisēs iekštelpās un ārtelpās, ja vienai personai tiks nodrošināti vismaz 15 kvadrātmetri no publiski pieejamo telpu platības un ja tiek lietotas sejas maskas.
Nevakcinētās personas drīkstēs izmantot sabiedrisko transportu un saņemt saimnieciskos pakalpojumus pasta pakalpojumu sniegšanas vietās, ja vienai personai tiek nodrošināti ne mazāk kā 15 kvadrātmetri telpas.
Bez Covid-19 sertifikāta cilvēki drīkstēs saņemt ēdienu līdzņemšanai.
Publiskus pasākumus rīko tikai epidemioloģiski drošā vidē, ja papildus tiks nodrošināts, ka apmeklētāji pasākuma norises laikā atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās vai, ja apmeklētāji atrodas stāvvietās.
Vienam apmeklētājam jāparedz ne mazāk kā trīs kvadrātmetri no publiski pieejamās pasākuma norises vietas un pasākuma laikā apmeklētājiem jālieto "FFP2" līmeņa respiratorus.
Publiskos pasākumos vienlaicīgi drīkstēs atrasties ne vairāk kā 500 apmeklētāji. Blakus sēdvietās drīkstēs atrasties ne vairāk kā divas personas. Starp katrām blakus esošajām divām sēdvietām tiek nodrošināta ne mazāk kā divu sēdvietu distance, turklāt sēdvietas dažādās rindās jāizkārto pamīšus.
Pasākumus ar apmeklētāju skaitu līdz 1000 cilvēkiem drīkstēs rīkot, ja apmeklētāji atrodas nodalītos sektoros līdz 300 cilvēkiem katrā un savstarpēji netiekas.
Pasākuma rīkotājiem būs jānodrošina biļešu personalizāciju vai pasākuma apmeklētāju reģistrāciju.
Konferencēm un sporta pasākumiem un sacensībām, kas izsludināti līdz 8.oktobrim un kuri notiek epidemioloģiski drošā vidē šie ierobežojumi netiek attiecināti līdz 18.oktobrim.
Savukārt privātiem pasākumiem un tirdzniecības izstādēm, kas notiek publiskās vietās epidemioloģiski drošā vidē netiek attiecināti šo noteikumu nosacījumi līdz 18.oktobrim.
Mācību process skolā turpmāk būs jāorganizē, maksimāli sadalot skolēnu plūsmu un visiem nēsājot sejas maskas, šodien lēma valdība.
Pēc izglītības ministres Anitas Muižnieces (JKP) paustā, tika norādīts, ka masku nēsāšanu nevarēs ieviest pirmsskolas izglītības iestādes, jo neesot iespējams nodrošināt maskas vilkšanu, piemēram, divus gadus vecam bērnam. Līdz ar to ministri vienojās, ka maskas izglītības iestādēs būs jānēsā personām no sešu gadu vecuma.
Sejas maskas būs obligāti jānēsā visās telpās, kur uzturas vairāk par vienu cilvēku.
Skolas mācības klātienē varēs pārtraukt, ja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) konstatēs augstu Covid-19 izplatības risku.
Interešu izglītība un profesionālās ievirzes izglītība personām, kurām nav Covid-19 sertifikāta, varēs notikt attālināti, vai ar apliecinājumu par negatīvu Covid-19 testu.
Interešu izglītība varēs notikt arī individuāli vai arī vienas klases vai grupas vai kursa izglītojamiem. Valdības lēmums nosaka, ka netiks rīkotas nometnes.
Interešu izglītības pasākumos izglītojamiem no dažādām klasēm un grupām varēs piedalīties ne vairāk kā 20 personas.
Valdība arī lēma, ka klātienes augstskolu un koledžu izglītības studiju procesā, darba pienākumu veikšanā vai pakalpojumu sniegšanā piedalās tikai personas ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Tāpat izglītības iestādes neorganizē, nepiedalās, neatbalsta un neveicina izglītojamo un pedagogu dalību klātienes pasākumos un aktivitātēs - ekskursijas, teātru un izstāžu apmeklējumos u.c., ārpus izglītības iestādes.
Izglītības iestādēm jānodrošina izglītības process tā, lai novērstu dažādu grupu, klašu vai kursu izglītojamo grupu vienlaicīgu atrašanos vienā telpā, kā arī jānovērš to sajaukšanos ārtelpās starbrīžos.
Paredzēts, ka sporta treniņi iekštelpās individuāla apmeklējuma ietvaros vai grupā notiek epidemioloģiski drošā vidē, turklāt vienai personai jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetrus no treniņa norises telpas platības vai 10 kvadrātmetri peldbaseinā.
Piepildījums ģērbtuvēs nedrīkstēs pārsniegt 25%.
Vienlaikus lemts, ka ārkārtējās situācijas laikā, no 11.oktobra, nevarēs notikt amatiermākslas kolektīvu mēģinājumi.
Lai gan klātienē nevarēs notikt aktiermākslas kolektīvu mēģinājumi, atļautas ir individuālās nodarbības, ja nodarbības vadītājam ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un nodarbības telpā neatrodas citas personas.
Jau vēstīts, ka valdība sēdē piektdien atbalstīja ārkārtējās situācijas izsludināšanu no 11.oktobra uz trim mēnešiem, paredzot atsevišķus stingrākus ierobežojumus.