Kalējs: visi kardioloģijas pacienti "karājas gaisā" - viņiem palīdzību nesniedz

© Dmitrijs Suļžics / F64

Līdz ar Covid-19 pacientu pieaugumu, aizvien vairāk slimojot arī ārstniecības iestāžu personālam, slimnīcas šobrīd saskaras ar izteiktu mediķu trūkumu, pavēstīja Latvijas Slimnīcu biedrības (LSB) priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

"Katru dienu cilvēki iziet no ierindas, jo viņi ir vai nu Covid-19 pozitīvi, inficējušies kaut kur citur, vai arī vieglā formā saslimuši, kaut vai būdami vakcinēti. Taču viņi nav darbā, līdz ar to personāla trūkums šobrīd ir daudz izteiktāks," stāstīja biedrības vadītājs.

Esot saskatāms arī motivācijas trūkums, jo, pēc Kalēja paustā, aizvien tiek gaidītas Nacionālā veselības dienesta (NVD) kompensācijas par slimnīcu izmaksātajām darbinieku virsstundu piemaksām. "Ir iekavētas virsstundu samaksas par trīs mēnešiem. Slimnīca jau uzreiz samaksā darbiniekam, bet no NVD viņi dabū kompensāciju tikai pēc trim mēnešiem," atzīmēja Kalējs

Vaicāts, vai šobrīd slimnīcām netrūkst gultasvietu, iekārtu vai individuālās aizsardzības līdzekļu, Kalējs norādīja, ka tas ir pietiekamā apjomā, taču lielākā problēma šobrīd ir tieši nodaļu pārprofilēšanā, kas tiek veikta, lai nodrošinātu pieaugošā Covid-19 pacientu skaita uzņemšanu stacionāros.

"Piemēram, mēs aiztaisām kardioloģijas nodaļu, jo mums vajag uzņemt Covid-19 slimniekus. Līdz ar to visi kardioloģijas pacienti "karājas gaisā" - viņiem palīdzību nesniedz. Taču mēs zinām, ka, ja mēs viņam šodien nesniedzam palīdzību, tad pēc pusgada viņš var vai nu nomirt, vai būt jau daudz smagākā stāvoklī," skaidroja LSB priekšsēdētājs.

Nodaļu pārprofilēšana tiek veikta ņemot vērā katras iestādes specifisko situācija, piemēram, Tukuma slimnīca esot pārprofilējusi iekšķīgo slimību nodaļu, savukārt citas ārstniecības iestādes esot pārveidojušas neiroloģisko slimību nodaļas, cenšoties pārvirzīt arī attiecīgo personālu uz jaunizveidoto Covid-19 nodaļu. "Bet tā personāla intensitāte Covid-19 nodaļā ir aptuveni divreiz lielāka nekā parastajā nodaļā. Līdz ar to ir jāpiesaista citi, viņiem savukārt vajag maksāt virsstundas, bet samaksa atkal "karājas gaisā"," stāstīja Kalējs.

Kā viens no risinājumiem, biedrības vadītāja redzējumā, būtu papildu personāla piesaiste, proti, ārsti rezidenti, kuri ir paņemti no slimnīcām, jaunie ārsti, kas ir absolvējuši, bet nav rezidentūrā, kā arī medicīnas studenti.

Kā ziņots, lai nepieciešamības gadījumā ārstniecības iestādes varētu piesaistīt papildu mediķus, kuri var palīdzēt ar savām zināšanām un prasmēm Covid-19 pacientu aprūpē, Veselības ministrija kopā ar Veselības inspekciju aicina mediķus atsaukties un informēt par viņu gatavību iesaistīties.

Iesaistīties tiek lūgts praktizēt tiesīgiem ārstiem, māsām, ārsta palīgiem, fizioterapeitiem, ergoterapeitiem, biomedicīnas laborantiem, māsu palīgiem, laboratorijas speciālistiem, kā arī rezidentiem, medicīnas asistentiem vai medicīnā studējošajiem, kuri ir gatavi nepieciešamības gadījumā palīdzēt un uzņemties apmaksātu papildu darbu.

Latvijā

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Dienvidkurzemes iecirkņa amatpersonas meklē bezvēsts prombūtnē esošo 1953.gadā dzimušo Elenu Fedorovu, kura vakar, 19.septembrī ap pulksten 12.00 izgāja no savas dzīvesvietas Liepājā, Siļķu ielā un līdz šim brīdim viņas atrašanās vieta nav zināma.

Svarīgākais