Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldē (FPP) "pietiekami intensīva un efektīva izmeklēšana notiek lielākoties tikai par noziedzīgiem nodarījumiem, kuros vainīgās personas noskaidrošana un kriminālprocesa tālākā izmeklēšana neprasa padziļinātu analītisku darbu un nav saistīta ar komplicētu noziedzīgu shēmu atklāšanu", secināts Ģenerālprokuratūras pārbaudē, kas šogad veikta FPP.
Ģenerālprokuratūra šogad FPP veikusi pārbaudi, lai izvērtētu un analizētu 2008. un 2009.gadā uzsākto kriminālprocesu izmeklēšanu, un pārbaudē secināts, ka izmeklēšanas intensitāte un efektivitāte nav apmierinoša lietās, kas ierosinātas par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināmo maksājumu nomaksas.
Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā Ģenerālprokuratūras šā gada 1.novembra ziņojuma kopija, kas šodien tika vērtēts Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas komisijas sēdē, pārbaudē secināts, ka 113 kriminālprocesos FPP izmeklēšana ir novilcināta un no tiem 44 kriminālprocesos novilcināšanai "nav nekādu objektīvu iemeslu".
Prokuratūra secinājusi, ka, neveicot aktīvu un efektīvu izmeklēšanu visos procesos, "kriminālprocesuālo attiecību taisnīgas noregulēšanas iespēja novilcinātas izmeklēšanas rezultātā mazinās un valstij vai citām ar likumu aizsargātām personām nodarītā zaudējumu atlīdzināšana un vainīgo personu saukšana pie kriminālatbildības kļūst sarežģīta vai par neiespējama".
Ģenerālprokuratūra kā negatīvu izmeklēšanas efektivitāti ietekmējošu faktoru min arī apstākli, ka kriminālprocesi, piemēram, par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, "uzsākti par darbībām, kas notikušas pirms diviem, trīs vai pat pieciem gadus un veiktas ilgstošā, pat vairāku gadu periodā".
Ziņojumā teikts, ka FPP izmeklēšanas un operatīvās darbības efektivitāte un kvalitāte, atklājot un izmeklējot noziegumus, "lielā mērā atkarīga no savlaicīgi konstatēta un tam sekojoša aktīvi realizēta kriminālprocesuālo un operatīvo darbību pasākumu kompleksa, iesaistoties likumpārkāpumu noskaidrošanā iespējami ātrāk pēc tā faktiskā notikuma".
Tāpat tikai retos gadījumos FPP izmeklēšanas iestādēs veido izmeklēšanas grupas, lai gan, prokuratūras ieskatā, finanšu un ekonomisko noziegumu specifikas dēļ un izmeklēšanas efektivitātes paaugstināšanai tas būtu vēlams. Prokuratūra gan apšaubījusi iespēju veidot šādas izmeklēšanas grupas bez FPP darba organizācijas uzlabošanas un izmeklētāju resursu optimizācijas.
Kā trūkums FPP darbā minēta vāja izmeklētāju individuālā darba organizācija.
Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurori gan norādījuši uz pietiekami intensīvu un efektīvu izmeklēšanu uzraudzībā esošajos kriminālprocesos, norādot, ka tikai vienā gadījumā no 76 uzraudzībā esošajiem procesiem izmeklēšanas intensitāte un efektivitāte atzītas par nepietiekamām.
"Lai nodrošinātu kvalitatīvu izmeklēšanu par noziedzīgiem nodarījumiem nodokļu nomaksas jomā, nepieciešams būtiski uzlabot izmeklēšanas darba organizāciju, kā arī iesaistīt lielākus vai restrukturizēt esošos iestādes resursus nolūkā paaugstināt gan izmeklēšanas darba intensitāti, gan arī palielināt FPP piekritīgo finanšu un ekonomisko noziedzīgo nodarījumu atklāšanas efektivitāti," teikts ziņojumā.