Katrs trešais skolēns Latvijā saskāries ar pazemošanu skolā

© Pixabay

Jaunākais Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD pētījums par ņirgāšanās izplatību skolās Latvijā piesaukts vairākkārt. Jo tas uzskatāmi iezīmē problēmas apmēru – katrs trešais aptaujātais skolēns Latvijā atzinis, ka ir saskāries ar pazemošanu skolā, vēsta lsm.lv.

Ir arī mobilā lietotne anonīmai sarakstei ar skolas psihologu un attālinātās konsultācijas, kas ir īpaši pieprasītas.

"Skolu pedagogi un psihologi ir teikuši, ka arvien vairāk skolēni vēršas pēc palīdzības un sarunas. Un skolu psihologi atzina, ka šī pāreja uz digitālo vidi, ka arī skolu psihologi sniedz konsultācijas "Zoom" vidē, tas ir atvēris lielu daļu skolēnu, jo nav vairs tās stigmas, kā es iešu uz to psihologa kabinetu?" LTV raidījumā "Dienas ziņas" atzina sociālā projekta "Neklusē" līdzdibinātāja Marika Andžāne.

Projekts "Neklusē" skolām ir pieejams bez maksas, vairāki materiāli par to, kā rīkoties, ja kādu apceļ, kā to atpazīt un kā palīdzēt, atrodami arī internetā. Speciālistu sagatavotās audzināšanas mācību stundas daudz veltītas tiem skolēniem, kas nav ne varmākas, ne cietušie, bet ir tā saucamie vērotāji. Tieši viņi var iestāties par cietušo, palīdzēt cietušajam un darīt zināmu pāridarītājam savu nostāju.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais