Aptauja: vai Latvijas iedzīvotājus uztrauc pandēmijas ceturtais vilnis?

© pexels.com

Lielākā daļa jeb 84% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka izjūt satraukumu saistībā ar iespējamo Covid-19 pandēmijas ceturto vilni, liecina aptauja.

Visvairāk iedzīvotājos raizes rada sava un savu tuvinieku veselība un iespēja saslimt ar Covid-19 (44%), kā arī stingrāku ierobežojumu ieviešana dažādās dzīves jomās (43%).

Tāpat starp nozīmīgākajiem satraukuma cēloņiem ir personīgās vai ģimenes finansiālās situācijas pasliktināšanās (31%), citi cilvēki, kas neievēro valstī noteiktos ierobežojumus (29%), apgrūtinātā piekļuve medicīnas aprūpei (26%) un bailes par mācību kvalitāti (23%). Vēl katru piekto iedzīvotāju uztrauc tas, ka nelabvēlīgi tiks ietekmēts personīgais un ģimenes locekļu emocionālais noskaņojums un pazudīs dzīvesprieks (22%), kā arī pasliktināsies fiziskā veselība (21%).

"Straujiem soļiem ir pienācis rudens, un arī Covid-19 pandēmijas ceturtais vilnis vairs nav aiz kalniem, kā to apliecina pieaugošā Covid-19 izplatība. Šajā laikā ir īpaši svarīgi pievērst uzmanību gan savai, gan savu tuvinieku veselībai un drošībai, tāpēc aicinām ikvienu rūpīgi piedomāt pie tā, ar cik daudz cilvēkiem kontaktējamies, cik bieži un ilgi uzturamies publiskās vietās, kā arī, vai ievērojam citus drošības pasākumus, kas mūs var pasargāt no saslimšanas ar Covid-19. Mēs visi ilgojamies pēc tādas dzīves, kāda tā bija pirms Covid-19, taču pandēmija nebeigsies pati no sevis, tāpēc mums katram ir jārūpējas par savu un savu līdzcilvēku veselību," stāsta "Euroaptieka" valdes priekšsēdētāja Nataļja Zaharova.

Kā atklāj aptauja, seniorus vecumā no 60 gadiem visvairāk uztrauc sava un ģimenes locekļu veselība un risks saslimt ar Covid-19 (44%), ģimenes un personīgās finansiālās situācijas pasliktināšanās (29%), kā arī apgrūtināta piekļuve medicīnas aprūpei (29%). Savukārt jauniešiem vecumā no 18 līdz 30 gadiem lielāko satraukumu rada iespējamā stingrāku ierobežojumu ieviešana (61%), sava un ģimenes locekļu veselība (58%), kā arī citi cilvēki, kuri neievēro valstī noteiktos ierobežojumus publiskās vietās (43%).

Līdzīgi kā jauniešus, arī cilvēkus vecumā no 30 līdz 39 gadiem (46%) un no 40 līdz 49 gadiem (54%) visvairāk satrauc iespējamā ierobežojumu pastiprināšana, savukārt iedzīvotājiem vecumā no 50 līdz 59 gadiem (50%) visvairāk rūp sava un ģimenes locekļu veselība un risks saslimt ar Covid-19. Interesanti, ka cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma būtiski mazāk par citām vecuma grupām rūp stingrāku ierobežojumu ieviešana.

Ģimenes, kurās aug bērni vecumā līdz 18 gadiem, visvairāk uztrauc iespējamā ierobežojumu pastiprināšana saistībā ar saslimstības pieaugumu (50%). Bailes par mācību kvalitāti skolēniem un studentiem šajās ģimenēs ir vienlīdz izplatītas (40%) kā bažas par savu un ģimenes locekļu veselību un iespējamību saslimt ar Covid-19 (40%).

Kopumā nav būtisku atšķirību starp to, kādi faktori rada satraukumu vīriešiem un sievietēm saistībā ar Covid-19 epidēmijas izplatību rudenī, izņemot to, ka bažas par savu un ģimenes locekļu veselību un risks saslimt ar Covid-19 vairāk uztrauc sievietes (49%) nekā vīriešus (39%).

Kā atzīst 16% Latvijas iedzīvotāju, viņus nesatrauc nekāda veida apstākļi Covid-19 kontekstā un viņi cenšas dzīvot savu ierasto dzīvi, cik tas ir iespējams. Visbiežāk šāda nostāja ir cilvēkiem, kuri dzīvo reģionos (22%) un cilvēkiem ar zemu ienākumu līmeni līdz 400 EUR (23%).

Svarīgākais