Vai Latvijā dažādus pakalpojumus varēs saņemt vien personas ar Covid-19 sertifikātu?

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Ātrie siekalu testi Covid-19 noteikšanai nav pietiekami uzticami, tāpēc labāk būtu, ja pret Covid-19 nevakcinētie cilvēki šāda testa rezultātu nevarētu izmantot par pamatu, lai, piemēram, varētu saņemt kādu pakalpojumu, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Norādot uz ātro siekalu testu relatīvi zemo precizitāti, premjers atsaucās uz kāda epidemiologa pausto, ka tie esot "ļoti neakurāti". "Ir ļoti liela varbūtība, ka viņi ir kļūdaini," par ātrajiem siekalu testiem izteicās Kariņš.

Līdz ar to viņš uzskata, ka labāk tomēr būtu, ja pret Covid-19 nevakcinēta persona noteiktus pakalpojumus varētu saņemt, uzrādot vienīgi negatīvu polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) testa rezultātu.

Kariņš atzina, ka, viņaprāt, Latvijai būtu jāseko Lietuvas piemēram un tuvākajā laikā jāievieš iespēja daudzus pakalpojumus saņemt tikai personām, kurām ir derīgs Covid-19 sertifikāts. "Es domāju, ka šis ir virziens, kurā mums jāskatās. Lietuva ir priekšā mums saslimstības, hospitalizācijas un mirstības ziņā. Tas šķiet viens loģisks solis, ko viņi ir spēruši. Es domāju, ka tas arī ir virziens, kurā mēs iesim," rezumēja valdības vadītājs.

Kā ziņots, Ekonomikas ministrija piedāvā atļaut pret Covid-19 nevakcinētiem cilvēkiem saņemt pakalpojumus, ja viņi pie ieejas būs nodevuši ātros siekalu testus, iepriekš intervijā Latvijas Radio informēja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA).

Pieaugot saslimstībai ar Covid-19, arvien vairāk pakalpojumi būs pieejami tikai kādā no tā dēvētajiem drošības režīmiem - zaļajā vai dzeltenajā. Zaļajā režīmā pakalpojumus varēs saņemt tikai vakcinēti vai Covid-19 pārslimojuši cilvēki, dzeltenajā - arī testēti.

Ministrija aicināja padarīt pakalpojumus pieejamākus, dzeltenajā režīmā ļaujot izmantot arī ātros siekalu testus. Tos cilvēkiem būtu jānodod pie ieejas veikalos vai citās pakalpojumu sniegšanas vietās.

Šāda testa cena, pēc ekonomikas ministra teiktā, būtu 5-6 eiro, un par to būtu jāmaksā pakalpojuma saņēmējam. Tomēr tas būtu ievērojami lētāk nekā aptuveni 30 eiro, kas par testēšanu patlaban jāmaksā laboratorijās.

Vitenbergs norādīja, ka šādu kārtību ievieš arī citas Eiropas valstis, piemēram, Vācija un Austrija.

Ministrs uzsvēra, ka ir būtiski, lai no pakalpojumu saņemšanas nebūtu izslēgti vecāki ar bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem un pagaidām nevar saņemt vakcīnu pret Covid-19.

Kariņš iepriekš uzsvēris, ka vakcinētiem cilvēkiem tiks nodrošināta brīvība. Valdības vadītājs aicina iedzīvotājus vakcinēties, lai pasargātu sevi, tuviniekus un sabiedrību, kā arī, lai izvairītos no neērtībām, ar ko jārēķinās nevakcinētiem cilvēkiem.

Arī veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) atzīmēja, ka nozaru pārstāvji strādā pie turpmākajiem pasākumiem rudenim. Ministrs uzsvēra, ka vistuvākajā laikā valdībai ir jāpieņem lēmumi par drošības režīmu jeb kā iespējami drošā veidā sniegt pieeju pakalpojumus ar visu veidu sertifikātiem. Būtisks jautājums ir, kā nodrošināt atbilstošu testēšanas pieeju, piebilda ministrs.