Zatlers: patriotismu nevar iekalt no mācību grāmatām

© f64

Valsts prezidents Valda Zatlers ceturtdienas vakarā svētku uzrunā Latvijas Republikas proklamēšanas 92.gadadienā pie Brīvības pieminekļa runāja par patriotismu, tā izpausmēm.

Prezidents pauda pārliecību, ka "patriotismu nevar iekalt no mācību grāmatām vai iemācīties, lasot vēsturiskus romānus."" Patriotisms dzīvo mūsos, aug līdzi laikam, un tā izpausmes mainās tāpat kā dzīve mums apkārt," viņš teica.

"Reiz kādam Latvijas kareivim jautāju: "Kas dienesta misijas laikā dod spēku grūtajos un dzīvībai bīstamajos brīžos?" Viņš atbildēja: "Ja esi savas valsts patriots, viss ir vienkārši, jo skaidri redzama sava darba un savas dzīves jēga." Arī toreiz, kad Latvijas brīvības cīnītāji devās kaujās par brīvu Latviju, viņus nevadīja nedz pavēles, nedz vara, bet gan pārliecība par savas rīcības jēgu - apziņa, ka sava valsts nerodas un nepastāv pati par sevi - tā ir jāizcīna un jāveido, piedaloties ikvienam," teica Valsts prezidents.

"Kas ir patriotisms? Patriotisms ir mūsu piederības sajūta, atbildība un sadarbība. Piederības sajūta - piederība savai ģimenei, pilsētai, tautai un valstij - nāk kā mantojums no mūsu vecākiem, no mūsu dzimtas vēstures. Bet tas ir tikai sākums mūsu jēgpilnai dzīvei. Tālāk piederības sajūtu attīstām kā mūsu personīgo attieksmi pret vidi, kurā dzīvojam, strādājam un audzinām savus bērnus. Latvijā dažādu tautību cilvēki dzīvo gan vienas, divu, trīs, gan arī daudzu jo daudzu paaudžu garumā. Mūsu spēks ir ne tikai šo sakņu dziļumā, bet arī to stiprumā. Tieši tas, cik spēcīgi mēs katrs esam iesakņojušies šajā zemē, lai kur mēs dzīvotu, nosaka, kādi esam patrioti. Piederību apliecina valsts karogi māju pagalmos, sarkanbaltsarkanās krāsas uz sporta spēļu līdzjutēju vaigiem, kāda Basteja bulvāra nama iedzīvotāju gar ielas malu iedegtās sveces 11.novembrī un divu mazu zēnu pašdarinātās koka laiviņas ar trim svecēm karoga krāsas, kuras viņi uzmanīgi ielaida Daugavas ūdeņos Lāčplēša dienā," teica Zatlers.

Viņš sacīja, ka patriotisms ir arī pilsoniskā atbildība - personiska atbildība par to, kas notiek valstī. "Patrioti ir tie, kas dodas uz vēlēšanām, iesaistās politiskās un sabiedriskās organizācijās. Diskutē par to, kas notiek valstī un kas mums jādara, lai visiem klātos labāk. Arī uzņēmība radīt jaunas darba vietas un īstenot ieceres un sapņus tepat Latvijā ir pilsoniskais patriotisms. Ikviens ražīgs, labi veikts darbs jebkurā darba vietā, kas paver jaunas iespējas mūsu valsts attīstībai, ir patriotisms," pārdomās dalījās prezidents.

Pēc viņa teiktā, patriotisms ir arī sadarbībā. "Mēs varam pārvarēt grūtības, ja ir savstarpēja sadarbība un līdzcilvēku atbalsts. Tā mēs varam pārveidot esošo un veidot jauno. Tieši sadarbība Latvijai piederīgo starpā šodien ir īpaši svarīga. Mēs visi veidojam vienu kopīgu sabiedrību. Mēs visi esam savējie. Būt savējam un saprastam - tā ir īpaša izjūta. Tas ļoti labi redzams, dodoties vizītēs pa Latviju. Vietās, kur ļaudis spēj vienoties un sadarboties, ir skaisti sakopta vide un smaidīgāki cilvēki. Ja cilvēki meklē kopīgo, nevis atšķirīgo, valda lielāka sirsnība," pauda prezidents.

"Ik gadu 18.novembrī, kā šovakar, mēs sanākam kopā, lai domātu, ko labu katrs varam darīt savai valstij. Būtībā ik gadu 18.novembrī domās veidojam nākotnes Latviju. Pirms diviem gadiem runāju par vērtībām, uz kā balstāma valsts, pērn runāju par atbildību, ko mums uzliek mantojums no mūsu tēviem - brīva un neatkarīga Latvijas valsts. Šodien es runāju par patriotismu, kas būtībā ir vērtību un atbildības summa," sacīja Zatlers.

Latvijā

Eiropas mājdzīvnieku produktu izplatītāju un ražotāju asociācija FEDIAF veikusi pētījumus par kaķu skaitu Eiropas valstu mājsaimniecībās. Pētnieki secinājuši, ka Latvijā kaķi dzīvo 37% no visām mājsaimniecībām. Tas ir trešais augstākais rādītājs Eiropas valstīs. Pirmajā vietā ar 48% ir Rumānija, otrajā ar 41% atrodas Polija. Kā izskaidrot to, ka esam tik ļoti pieķērušies šiem mīļajiem mājdzīvniekiem; kas mums tik ļoti patīk kaķos – pētījumu rezultātus “Neatkarīgajai” skaidro dzīvnieku mājvietas “Ulubele” saimniece Ilze Džonsone un sociologs Aigars Freimanis.