Saeimas Nacionālās drošības komisija šodien nolēmusi nosūtīt vēstuli Ģenerālprokuratūrai, lūdzot izvērtēt situāciju Satversmes aizsardzības birojā (SAB) un par to informēt komisiju, aģentūrai LETA pastāstīja komisijas priekšsēdētājs Gundars Daudze (ZZS).
Kā ziņots, SAB jautājums aktualizējies pēc informācijas izskanēšanas, ka augsta SAB amatpersona - Izlūkošanas pārvaldes priekšnieks Aigars Bors - esot saistīta ar naudas atmazgāšanas lietā iesaistīto uzņēmēju Arti Hartmani.
Daudze pagaidām atturas paust viedokli par šo informāciju pirms rūpīgas izvērtēšanas. "Kamēr neesmu iepazinies ar situāciju, nevēlos to komentēt," aģentūrai LETA sacīja Daudze, piebilstot, ka viņš varētu palūgt kādu skaidrojumu no SAB.
SAB jautājuma vērtēšana komisijā pagaidām ir apgrūtināta, jo vēl visi komisijas locekļi neesot ieguvuši pielaidi valsts noslēpumam.
Portāls "pietiek.com" vēstīja, ka ar naudas atmazgāšanas lietā iesaistīto uzņēmēju Hartmani, iespējams, saistītais Bors jau 2006.gadā bijis Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) redzeslokā. Tomēr izmeklēšana Bora lietā ar augstu SAB un valsts amatpersonu gādību esot nolikta "uz bremzēm". Bora lietas materiāli, kuriem piešķirts īpašas slepenības grifs, atrodas slepeno lietu arhīvā.
Savukārt SAB noraida medijos paustos apgalvojumus, ka SAB amatpersona būtu saistīta ar naudas atmazgāšanu.
Kā aģentūrai LETA norādīja SAB preses sekretāre Baiba Rāta-Saliņa, patlaban mediju uzmanība par it kā prettiesisku SAB amatpersonas rīcību balstīta uz vairāk nekā četrus gadus senu informāciju, kas papildināta ar žurnālistu pieņēmumiem un subjektīvām interpretācijām.
Tikmēr bijušas Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Dzintars Jaundžeikars (PLL) paudis viedokli, ka SAB darbojas ārpus likuma un nevienam vairs nepakļaujas, tādēļ jāizveido speciāla komisija, kas veiktu nepieciešamo izmeklēšanu.
Jaundžeikars atzina, ka kaut kas tāds jau esot bijis sagaidāms. Pēc viņa teiktā, pēdējos gados Nacionālās drošības komisija vairākas reizes vērsusies pie SAB vadītāja Jāņa Kažociņa, norādot uz iespējamiem pārkāpumiem no augstu amatpersonu puses, bet SAB priekšnieks nevis šos cilvēkus stingri sodījis, bet gan pieļāvis turpmākas nelikumības.
"Nepieciešama ļoti nopietna izmeklēšana, kas notiek SAB un kas tur ar ko nodarbojas. Ir signāli arī par citām lietām," sacīja bijušais Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs.
Pēc Jaundžeikara domām, tagad nepieciešams šo jautājumu gan izvērtēt Nacionālās drošības komisijā, gan izveidot speciālu izmeklēšanas komisiju, kurā būtu pārstāvji gan no komisijas, gan prokuratūras, gan Drošības policijas. Nepieciešama ātra rīcība, jo "šī iestāda darbojas ārpus likuma un nevienam nepakļaujas".