Dažas dienas agrāk nekā ierasts Latvijā pakāpeniski sākas meteoroloģiskais rudens, un nākamnedēļ vietām iespējamas pirmās nelielās salnas, liecina laika prognozes un Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.
Meteoroloģiskais jeb termālais rudens ir iestājies, ja vismaz piecas diennaktis pēc kārtas vidējā gaisa temperatūra ir zemāka par +15 grādiem.
Iepriekšējās divās diennaktīs daļā valsts vidējā gaisa temperatūra jau noslīdēja zem +15 grādiem, Zosēnu novērojumu stacijā - arī zem +14 grādiem. Piektdien un sestdien gaisa temperatūra gaidāma mazliet augstāka, bet turpmākajās dienās visā valstī laiks kļūs vēsāks. Sagaidāms, ka meteoroloģiskais rudens iestāsies visā Latvijā, vien atsevišķās vietās pie jūras vēl var uzkavēties meteoroloģiskā vasara.
Šīs nedēļas nogalē gaisa temperatūra nenoslīdēs zemāk par +7 grādiem un dienas laikā saule gaisu sasildīs līdz +17..+21 grādam. Savukārt nākamnedēļ naktī uz otrdienu un trešdienu gaisa temperatūra vietām, kur izklīdīs mākoņi, var pazemināties līdz +2..+4 grādiem, zāles augstumā iespējama neliela salna. Vēsākajās dienās gaisa temperatūra nepārsniegs +12..+17 grādus.
Līdz nākamās nedēļas vidum valstī kopumā gaidāms mazs lietus daudzums, no jūras nākoši mākoņi vairāk nokrišņu atnesīs vietām Vidzemē un Kurzemes piekrastē. Trešdien vai ceturtdien, iespējams, ieradīsies ciklons ar plašiem nokrišņiem, nākamās nedēļas otrajā pusē iespējams arī stiprs lietus.
Pagājušajā gadā aptuveni pusē valsts meteoroloģiskais rudens iestājās augusta nogalē, bet Daugavpilī un Rīgā tikai 17.septembrī, dažviet piekrastē - vēl vēlāk.
Daudzu gadu gaitā iegūtie novērojumi liecina, ka Alūksnes un Vidzemes augstienē meteoroloģiskais rudens parasti sākas laikā ap 20.augustu, bet visvēlāk - septembra pirmajās dienās - rudens parasti iestājas atklātas jūras piekrastē.
Citviet pasaulē meteoroloģiskos gadalaikus mēdz saukt par termālajiem gadalaikiem vai arī tie atbilst kalendārajiem gadalaikiem, tai skaitā rudens sākas 1.septembrī un noslēdzas 30.novembrī.
Turpretī astronomiskā rudens sākums ir ekvinokcija - šajā laikā abas Zemes puslodes saņem vienādu saules gaismas un siltuma daudzumu. Šogad astronomiskais rudens sāksies 22.septembra vakarā.
Gadalaikus var iedalīt arī citādi. Fenoloģisko rudeni iezīmē gājputnu aizlidošana, lapu krāsošanās un citas norises dabā. Klimatiskā rudens robežas ir iepriekšējo trīs desmitgažu meteoroloģiskā rudens sākuma un beigu vidējie datumi.
Solārie gadalaiki tiek iedalīti atbilstoši dienas garumam jeb saules spīdēšanas ilgumam. Solārais rudens Latvijā ik gadu sākas aptuveni 6.augustā un beidzas 5.novembrī, tādējādi astronomiskā rudens sākums ir solārā rudens vidus.