Otrdiena, 21.maijs

redeem Akvelīna, Ernestīne, Ingmārs

arrow_right_alt Latvijā

Robežsardzes priekšnieks: Daudzi imigranti no Baltkrievijas stumti ar spēku

© Kaspars Krafts/F64

Daudzi imigranti pie Latvijas robežas uzsver vēlmi ātrāk nokļūt mājās, taču viņus no Baltkrievijas stūmuši ar spēku, šorīt intervijā Latvijas Radio pastāstīja Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.

Līdz svētdienas pusnaktij robežsardze uz Baltkrieviju atgrieza 395 pārkāpējus, kas nelegāli mēģinājuši šķērsot Latvija-Baltkrievijas robežu. Tāpat identificētas vēl vairākas grupas, kas vēlas iekļūt valstī, un notiek darbs, lai arī šīs personas atgrieztu atgrieztu Baltkrievijā.

Lielākais robežšķērsotāju skaits konstatēts ceturtdien, kad atpakaļ atgriezta 101 persona, savukārt citās dienās tie vidēji bijuši ap 50 cilvēkiem, ko robežsardze gan neielaiž valstī, gan atgriež atpakaļ.

"Ja izdodas fiksēt personas jau robežas šķērsošanas brīdī, tad tiek norādīts, ka tā ir noziedzīga rīcība un viņi tiek aicināti atteikties no noziedzīga nodarījuma veikšanas. Ja tas neizdodas, veicam pasākumus, lai tas nenotiktu," stāstīja Pujāts, piebilstot, ka robežsardze seko arī tam, vai kādiem cilvēkiem nav nepieciešama medicīniskā palīdzība.

Katrs robežšķērsošanas gadījums tiek izvērtēts individuāli, izvēloties atbilstošāko taktiku, skaidroja robežsardzes priekšnieks.

Līdz šim pieņemts lēmums uzņemt vienu personu, kurai bija ierobežotas pārvietošanās spējas un kura nevarēja par sevi parūpēties. Pujāts pastāstīja, ka šo cilvēku citi pārkāpēji nesuši pāri robežai. Tagad šis cilvēks nogādāts uz uzturēšanās vietu Latvijā.

Robežas šķērsotāji nav apmierināti ar esošo situāciju, turklāt daudzi uzsver, ka ātrāk vēlas nokļūt atpakaļ mājās Irākā, taču viņus no Baltkrievijas stūmuši pāri robežai ar spēku. "Viņi apratuši, ka šis ceļojums nesniedz tādu gandarījumu, ar kādu viņi bija rēķinājušies," piebilda Pujāts.

Kā ziņots, nelegālo migrantu plūsma pāri Lietuvas un Baltkrievijas robežai pēdējā laikā krasi pieauga. Kopš šā gada sākuma aizturēto nelegālo imigrantu kopskaits pārsniedzis 4000. Lielākā daļa nelegālo migrantu vēlas caur Lietuvu nokļūt Rietumeiropas valstīs.

No 3.augusta, pildot iekšlietu ministres Agnes Bilotaites rīkojumu, Lietuvas robežsargi migrantus, kas nelegāli ierodas Lietuvā no Baltkrievijas, piespiež doties atpakaļ.

Lietuvas amatpersonas norāda, ka Baltkrievijas režīms apzināti veicina migrantu plūsmu pāri abu valstu robežai, jo Lietuva atbalsta Baltkrievijas demokrātisko opozīciju un ir sniegusi patvērumu tās līderei Svjatlanai Cihanouskai.

Latvijas valdība, ņemot vērā konstatēto Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu un tā straujo pieaugumu, izsludinājusi ārkārtējā situāciju no 11.augusta līdz 10.novembrim Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpils pilsētā.

Valdības lēmums paredz Nacionāliem bruņotiem spēkiem un policijai sniegt palīdzību Valsts robežsardzei Latvijas-Baltkrievijas robežas robežuzraudzības nodrošināšanā, lai nepieļautu robežas nelikumīgu šķērsošanu.

Arī Latvijas robežsargi neļauj migrantiem nelegāli šķērsot robežu un piespiež viņus doties atpakaļ.