Iesaistot "Omegu", aiztur ietekmīgu naudas atmazgātāju grupējumu

© Kaspars Krafts/F64

Valsts policija (VP) aizturējusi vienu no pēdējo gadu ietekmīgākajiem grupējumiem, kas nodarbojies ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, informēja VP.

Jūnijā Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes darbinieki sadarbībā ar pretterorisma vienību "Omega", Speciālo uzdevumu bataljonu un Latvijas Bankas pārstāvjiem aizdomās par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju aptuveni 295 000 apmērā aizturēja desmit personas, tajā skaitā arī organizētas grupas līderi.

Tāpat policija jūnijā Rīgā un Rīgas reģionā veica 17 kratīšanas iesaistīto personu dzīvesvietās, birojos un transportlīdzekļos. Kratīšanās atrasti nozīmīgi pierādījumi, tajā skaitā mobilie telefoni, datori, dažādi datu nesēji un serveri, ārvalstu uzņēmumu dokumenti un banku kalkulatori, dārglietas un dārgmetāla izstrādājumi lielā daudzumā, kā arī 100 000 eiro skaidrā naudā.

Tāpat ar Latvijas Bankas pārstāvju atbalstu kratīšanas veiktas arī divos Rīgas valūtas maiņas punktos. Policijai ir aizdomas, ka iepriekšminēto punktu darbinieki sniedza organizētajai grupai atbalstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā.

Šis organizētais noziedzīgais grupējums, darbojoties Latvijas teritorijā, ilgstošā laika posmā īstenoja profesionālu naudas atmazgāšanu kā pakalpojumu. Šīs personas darbojās kā atsevišķi naudas atmazgāšanas pakalpojumu sniedzēji, taču viņi nav bankas darbinieki.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka grupējums kontrolēja ne mazāk kā 30 ārvalstu uzņēmumus, kas reģistrēti uz trešo personu vārdiem, šo uzņēmumu banku kontus, kas atvēri Eiropas Savienības un citu trešo valstu bankās un maksājumu iestādēs.

Slēpjot noziedzīgi iegūto līdzekļu izcelsmi, piederību un kustību, kā arī mainot to atrašanas vietu, organizēta grupa sniedza noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas pakalpojumus ārzemju uzņēmējiem, kā arī Latvijas fiziskām un juridiskām personām.

Šo organizēto grupu var uzskatīt par vienu no pēdējo gadu ietekmīgākajiem grupējumiem, kas nodarbojies ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Lai aizturētu šīs organizētās grupas dalībniekus, Latvijas tiesībaizsardzības iestādes ir paveikušas profesionālu darbu, īstenojot gan nacionālo, gan starptautisko sadarbību un ieguldot apjomīgus resursus un laiku, lai savāktu pierādījumus.

Patlaban kriminālprocesā trīs personas kriminālprocesā atzītas par aizdomās turētām un divām no tām piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums. Pārējām septiņām personām piemērots personas, pret kuru sākts kriminālprocess statuss.

Krimināllikums par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, ja tā izdarīta lielā apmērā vai organizētā grupā paredz brīvības atņemšanu no trim līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu.