LM: Pakāpeniski pieaug sabiedrībā balstīto sociālo pakalpojumu skaits

© Vladislavs Proškins/F64

Neraugoties uz Covid-19 dēļ ieviestajiem ierobežojumiem un to, ka ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu deinstitucionalizācijas (DI) projektu infrastruktūras objekti daudzviet vēl ir tikai būvniecības stadijā, sniegto sabiedrībā balstīto sociālo pakalpojumu skaits DI projekta laikā ir audzis, informēja Labklājības ministrijā (LM).

Šobrīd ar Eiropas Sociālā fonda palīdzību tiek veicināta pilngadīgu cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanās sabiedrībā, šī gada pirmajā pusgadā atbalstu sniedzot 710 cilvēkiem, kas ir par 340 vairāk nekā pērn. Tāpat DI projektu apmēros atbalstu saņēmušo bērnu ar funkcionāliem traucējumiem skaits ir audzis no 843 bērniem 2019.gada vidū līdz 1513 bērniem šī gada 30.jūnijā.

Labklājības ministrijas izveidotās DI programmas projektus īsteno Latvijas plānošanas reģioni sadarbībā ar lielāko daļu Latvijas pašvaldību. Projektu laikā ar Eiropas Savienības fondu finansējuma atbalstu pašvaldības veido un sniedz sociālos pakalpojumus, lai bērni, kas šobrīd dzīvo sociālās aprūpes centros, var augt ģimeniskā vidē un bērni ar funkcionāliem traucējumiem var saņemt sociālo aprūpi un rehabilitāciju savā pašvaldībā. Savukārt, kā atzīmē ministrijā, pieaugušie ar garīga rakstura traucējumiem atbilstoši savām iespējām un ar speciālistu atbalstu var izvēlēties dzīvot patstāvīgi un strādāt sev piemērotu darbu.

Pašlaik aktīvi tiek būvēti un atvērti sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras objekti - dienas aprūpes centri, sociālās rehabilitācijas centri, specializētās darbnīcas, grupu mājas dzīvokļi un citi. Tas veicināšot sniegtā atbalsta pieaugumu arī turpmāk.

DI projektu īstenošana noslēgsies 2023.gadā, taču arī nākamajā Eiropas Savienības plānošanas periodā tiks īstenota sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstības un sniegšanas programma, lai turpinātu uzsākto cilvēku ar invaliditāti atbalstam.

Labklājības ministrijā atzīmē, ka šajā procesā būtisks ir arī sabiedrības atbalsts un izpratne gan par cilvēkiem ar invaliditāti, gan viņu iespējām un vajadzībām. Tāpēc Labklājības ministrija īsteno kampaņu par iekļaujošo nodarbinātību cilvēkiem ar invaliditāti. Augustā turpināsies kampaņu cikls "Cilvēks, nevis Diagnoze", aicinot katrā saskatīt vispirms cilvēku un to, ko viņš spēj, tādējādi atmetot stereotipus par diagnozēm un ar tām saistītajiem ierobežojumiem.

Svarīgākais