Visvairāk nelikumīgu vēžu murdu izņēmts no Svētupes Limbažu novadā

 
©Dmitrijs Šuļžics/F64

Valsts vides dienesta (VVD) sabiedriskais vides inspektors šovasar visvairāk nelikumīgu vēžu murdu izņēmis no Svētupes Limbažu novadā, informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Daina Vārpiņa.

Šā gada jūnijā un jūlijā ir izņemts 101 nelikumīgs vēžu ieguves rīks - murds, no kuriem 90 bija bezsaimnieka, bet 11 vēžu murdus vides inspektori konfiscēja to īpašniekiem. Sāktas piecas administratīvā pārkāpuma lietvedības, no tām viena pret personu, kas izdarījusi pārkāpumu atkārtoti mēneša laikā, sacīja Vārpiņa.

Pateicoties VVD pilnvarotās personas - sabiedriskā vides inspektora - aktīvajai darbībai, visvairāk nelikumīgu vēžu murdu ir izņemts no Svētupes Limbažu novadā.

VVD atgādina, ka Latvijā vēžošana ir atļauta tikai noteiktās Latvijas ūdenstilpēs, kā arī jāievēro tas, kādas sugas vēžus, kad un kādā veidā drīkst iegūt. Naudas sods fiziskai personai par vēžošanas noteikumu pārkāpšanu ir līdz 350 eiro.

VVD vides inspektori un pilnvarotās personas - sabiedriskie vides inspektori, apsekojot ūdenstilpes un veicot zivju resursu ieguves kontroli, uzrauga arī vēžu ieguvi un tās atbilstību noteikumiem.

VVD atgādina, ka aizliegts ķert vēžus alās, vai izdzenot tos no alām vai slēptuvēm. Aizliegts ķert platspīļu vēžus un šaurspīļu vēžus no 1.oktobra līdz 30.jūnijam, kā arī to mātītes ar redzamiem ikriem visu gadu.

Šaurspīļu vēžu ieguve ir atļauta Āraišu ezerā Cēsu novadā un Mazajā Baltezerā Rīgā. Gan šaurspīļu vēžus, gan dzeloņvaigu vēžus drīkst iegūt Lielupē (Rīgā, Jūrmalā, Mārupes novada Babītes pagastā, Bauskas novada Rundāles pagastā, Jelgavas novada Valgundes un Ozolnieku pagastā, Jelgavā).

Vēl dzeloņvaigu vēžu ieguve ir atļauta Daugavā līdz Rīgas HES (Rīgā, Salaspils un Ķekavas novadā), Rīgā (Hapaka grāvī, Ķīšezerā, Vecdaugavā), Sausajā Daugavā (Ķekavas un Salaspils novadā), Ventā (Ventspils novadā, Ventspilī, Skrundas pagastā, Kuldīgas novadā, Saldus novadā).

Signālvēžu ieguve ir atļauta Primmas ezerā Limbažu novada Salacgrīvas pagastā.

Ar licencētu vēžošanu iespējams nodarboties sešās Latvijas vietās - Limbažu novadā Dziļezerā, Lādes ezerā un Limbažu Lielezerā, Jēkabpilī Radžu ūdenskrātuvē, Salacas upes posmā Limbažu novada administratīvajā teritorijā, Svētupes posmā no ceļa V143 tilta Kuiķulē līdz Limbažu novada robežai.

Vēžošanai ir jāiegādājas Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību karte, izņemot personām, kuras jaunākas par 16 gadiem un vecākas par 65 gadiem, kā arī personām ar invaliditāti. To var izdarīt elektroniski interneta vietnē "https://www.makskeresanaskarte.lv/products" vai "https://www.manacope.lv/products".

Savukārt vietās, kur tiek organizēta licencētā vēžošana, jāiegādājas gan Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību karte, gan licence. Informācija par vietām, kur tiek organizēta licencētā vēžošana, pieejama Zemkopības ministrijas tīmekļa vietnē "https://ej.uz/vēži_licence".

Vēžus ir atļauts ķert ar rokām vai ar ne vairāk kā pieciem krītiņiem, kuru konstrukcija atbilst normatīvajos aktos noteiktajai. Citu vēžu ieguves rīku vai paņēmienu izmantošana ir aizliegta. Katram vēžošanas krītiņam ir jāpievieno 3x7 centimetru plastikāta plāksnīte, uz kuras ar ūdensizturīgu marķieri norādīts krītiņa īpašnieka vārds un uzvārds, kā arī Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību kartes numurs, izņemot personām, kurām karte nav jāiegādājas.

Platspīļu vēžus viena persona lomā var paturēt tikai saskaņā ar licencētās vēžošanas nolikumu, bet ne vairāk kā 50, savukārt šaurspīļu vēžus - ne vairāk kā 50.

Dzeloņvaigu vēžus un signālvēžus var paturēt bez skaita ierobežojuma, ja to ieguves daudzums nav noteikts licencētās vēžošanas nolikumā.

Pirms došanās vēžot ir jāiepazīstas ar vēžu sugu atšķirīgajām pazīmēm.