Kaktiņš: Varakļānu lieta parāda, cik maz varai rūp par sabiedrību

© Dmitrijs Suļžics/F64

“Varakļānu lieta ir spilgts piemērs, kas parāda pašreizējās varas un sabiedrības attiecības – cik lielā mērā varai rūp un intersē, ko domās cilvēki, kuri dzīvo Latvijas novados un kurus ietekmēs reģionālā reforma,” par Varakļānu novada lietu Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) sakarā RīgaTV 24 raidījumā “Kartības rullis” atklāj sociologs, pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.

Lai izpildītu Satversmes tiesas spriedumu, ar kuru tika noteikts, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei, 1.jūnijā Saeima pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā un Varakļānu novada un Rēzeknes novada vēlēšanu likumu, nodalot abus novadus un paredzot, ka vēlēšanas šajos novados tiks rīkotas 11. septembrī.

“Viņiem tika teikts, lai uztaisa aptauju, lai noskaidrotu, pie kuā novada cilvēki grib būt. Iedzīvotāji grib pie Madonas novada, bet ko mūsu gudrie no Saeimas saka? Piedrāzt, ko jūs tur Varakļānos gribat! Mums ir mūsu vīzijas, koncepcijas, kaut kādas reģionu robežas... Būs tā kā mēs te esam safantizējušies, šeit Rīgā. Un, ko jūs domājat un gribat, patiesībā ir dziļi, dziļi vienalga. Man šķiet, ka tas ir ļoti spilgts, simbolisks akts, kas gan skar tikai vienu novadu, bet ļoti labi parāda visu to esenci - kur ir vara un kā viņa mūs redz kā sabiedrību un kā viņi pret mums izturas,” uzskata sociologs.

Kā vēstīts, 1.jūlijā stājas spēkā jaunais Latvijas administratīvi teritoriālais iedalījums, kas noslēdz otro pašvaldību reformu pēc valsts neatkarības atjaunošanas.

Reforma paredz, ka līdzšinējām 119 pašvaldībām beidzas pilnvaras un tās tiek nodotas jaunajām pašvaldībām, no kurām daudzas ir izveidotas, apvienojot kādreizējos novadus. Turpmāk Latvijā būs 43 pašvaldības.

Reformas veidotāji paredzēja, ka Latvijā būs 42 pašvaldības, bet Satversmes tiesa atzina Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes novadam par neatbilstošu Satversmei, līdz ar to pašlaik Varakļānu novada pašvaldība turpinās darbu kā patstāvīga teritoriālā vienība.

Ropažu novadā apvienots Garkalnes pagasts, Ropažu pagasts, Stopiņu pagasts un Vangažu pilsēta.

Savukārt Siguldas novadā apvienots Allažu, Inčukalna, Krimuldas Lēdurgas, Mālpils, Mores, Siguldas pagasts un Siguldas pilsēta.

Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā noteikts, ka no 1.jūlija līdz šā gada 31.decembrim Siguldas novada pašvaldība un Ropažu novada pašvaldība normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā jānodrošina pašvaldību institūciju, finanšu, mantas, tiesību un saistību pārdali attiecībā uz Ropažu novada Vangažu pilsētu.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais