Nepiemēroti izmestas elektroiekārtas kaitē videi un apdraud cilvēku veselību

© Publicitātes foto

“Zaļā josta” un AS “BAO” vērš sabiedrības uzmanību pareizai rīcībai ar nolietotām elektroiekārtām un citiem videi kaitīgiem atkritumiem – ikviena iedzīvotāja pienākums ir tās nodot utilizācijai, rūpējoties par vides un cilvēka veselības drošību, kā arī sekmējot vērtīgu resursu atgūšanu un otrreizējo izejvielu pārstrādes valsts plāna izpildi.

Iedzīvotājiem tiek nodrošināts pastāvīgs ērti sasniedzams videi kaitīgo preču pieņemšanas punktu klāsts, kur ikviens iedzīvotājs var nodot izlietotās baterijas un nolietotās elektroiekārtas bez maksas, esot pilnīgi pārliecinātiem, ka visas nodotās videi kaitīgās preces tiks pārstrādātas otrreizējās izejvielās.

Lai vērstu sabiedrības uzmanību ikdienišķām situācijām, kurās vērojamas atkritumu kaudzes dabā, “Zaļā josta” uzsāk informatīvu kampaņu “Tas nav smieklīgi”.

Kampaņas ietvaros būtiska loma atvēlēta pareizai rīcībai ar nolietotām elektroiekārtām, kuras, lai arī cik tas varētu šķist pārsteidzoši, joprojām tiek manītas Latvijas mežos un ceļmalās. “Vecais, smagais televizors, kuru kāds mērķtiecīgi ir vedis izmešanai uz mežu, tad nesis no mašīnas dziļāk krūmos - tas nav smieklīgi,” uzsver “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. “Iztērētā degviela, risks saņemt sodu par vides piesārņošanu un sabiedrības nosodījums noteikti neatsvērs iespēju, šo pašu televizoru nogādāt specializētā videi kaitīgo preču pieņemšanas punktā tuvu savai dzīvesvietai, kur to pieņems bez maksas, turklāt nepieciešamības gadījumā pat palīdzēs izcelt no auto,” skaidro L. Kubliņa.

Ar informatīvās kampaņas “Tas nav smieklīgi” palīdzību “Zaļā josta” sadarbības ar AS “BAO” uzsver, ka valstī ir plaši izveidots videi kaitīgo preču pieņemšanas punktu tīkls, kurā iedzīvotājiem ikdienā ir iespēja utilizēt nolietotās elektroiekārtas un izlietotās baterijas. Pilnu AS “BAO” piedāvāto elektroiekārtu pieņemšanas punktu sarakstu skatīt šeit. Šajos elektronikas nodošanas punktos bezmaksas un bez iepriekšēja pieraksta var nodot elektroniku neierobežotā daudzumā ikviens iedzīvotājs (fiziska persona). Darba laiks ir pielāgots tā, lai ikviens iedzīvotājs varētu nodot elektroniku sev ērtā laikā un vietā.

Elektriskie un elektroniskie atkritumi, iekārtas, kas darbojas ar baterijām jeb elektrību - nolietots televizors, dators, ledusskapis, radioaparāts, elektriskās bērnu rotaļlietas, fotofilmiņas, baterijas, kompaktdisku atskaņotāji un daudz citu līdzīgu ierīču, kas satur virkni bīstamu vielu: svinu, kadmiju, dzīvsudrabu u.c. Izmetot šos priekšmetus kopā ar sadzīves atkritumiem vai izmetot tos, kur pagadās, dažādu ārējo vides faktoru iedarbības rezultātā metālu savienojumi var sākt sadalīties un kaitīgās vielas var nonākt augsnē, gruntsūdeņos un vēlāk - cilvēka organismā. Elektroiekārtu pārstrāde ļauj atgūt virkni vērtīgu otrreizējo izejvielu, tajā skaitā cēlmetālus. Elektroiekārtu atkritumu pārstrādes īpatsvara palielināšana ir viena no valsts atkritumu apsaimniekošanas plāna un Eiropas zaļā kursa pamatnostādnēm.

“Nereti viens no iemesliem, kādēļ iedzīvotāji gadiem mājās glabā un uzkrāj nolietotas elektroiekārtas, ir datu drošība,” norāda L. Kubliņa. “Valda mīti, ka datorā vai telefonā esošā konfidenciālā informācija vai privātie faili varētu nonākt trešo personu rīcībā. Šāds risks nepastāv, ja datu nesējus nodod utilizācijai apsargātos videi kaitīgo preču nodošanas laukumos, kādus nodrošina AS “BAO”. To darbinieks raugās, lai nodotās elektroniskās iekārtas nenonāktu nepiederošu personu rokās. Protams, vienmēr pirms datu nesēju nodošanas utilizācijai ir ieteicams pilnībā veikt visa to satura izdzēšanu (rūpnīcas uzstādījumu atjaunošanu).”

Svarīgākais